Pewnych gier nie da się zapomnieć, a pewne podróże z ekranów 8-bitówców mogą okazać się po latach równie barwne i intrygujące jak pierwsze spotkania z wieżami, które wyrosły na planecie Nebulus.

Oryginalny Nebulus to jednoosobowe dzieło Johna M. Phillipsa z 1987 roku, stworzone na Commodore 64 i przeportowane na większość ówczesnych 8-bitowców przez Hewson Consultants (na PC znany jako Tower Toppler). W swoich czasach gra zaskakiwała płynną animacją obracających się wież, wokół których podróżował główny bohater gry – zielonoskóry Pogo.

Cel rozgrywki to dotarcie na sam szczyt wieży, co spowoduje jej zatopienie, następnie przeskok do łodzi podwodnej (tu etap strzelania do przeciwników) i kolejna wieża. Port na wirtualną konsolę PICO-8 bardzo wiernie oddaje pierwowzór gry – łącznie z oprawą graficzną i muzyką (za sprawą rozgrywki zrealizowanej w hi-resie (128×256 pikseli, 32 kolory) oraz filtra wideo udającego ekran CRT (tylko w wersji webowej). Nebulus dostępny jest w serwisie itch.io  w formie aplikacji webowej, posiadacze wirtualnej konsoli PICO-8 mogą pobrać kartridż w formacie PNG. Miłego zdobywania wież.