Wczoraj John Romero założył swój oficjalny serwer Dooma, o czym niezwłocznie poinformowałem… a już dziś będzie okazja z nim zagrać!

Uznałem więc, że nie ma co tracić czasu i spisałem poniższy poradnik, który krok po kroku opisuje co należy zrobić na komputerze z systemem Windows, aby dołączyć do gry. Po pierwsze i najważniejsze – nie musimy NIC kupować, nawet Dooma. Wszystkie potrzebne zasoby są dostępne w sieci za darmo. Jeżeli jesteście zainteresowani, to zachęcam do lektury i obejrzenia filmu, na którym wszystko prezentuję w praktyce. Zakładając że wszystko pójdzie zgodnie z planem to John Romero dołączy na serwer dziś (24 kwietnia 2021) o godzinie 22:00 polskiego czasu. Limit miejsc to aż 100 osób, więc raczej nie ma obawy, że ktoś się nie dopcha (oby tylko serwer wytrzymał) 😉

Do połączenia z serwerem potrzebny będzie wspomniany w tytule port Odamex. Nie jest to jedyna wersja do gry w sieci (popularne są jeszcze chociażby Zandronum i ZDaemon), ale taką właśnie wybrał Romero. Oprócz tego potrzebny będzie pakiet FreeDM.WAD i…. to tyle. Po kolei robimy więc tak:

  1. Pobierz z oficjalnej strony Odamex instalator najnowszej wersji (w chwili gdy piszę te słowa jest to wersja 0.9.0) i zainstaluj na komputerze. UWAGA: w moim przypadku Windows 10 w pierwszej chwili zablokował instalator jako potencjalnie niebezpieczny. Założyłem, że wynikało to po prostu z małej popularności aplikacji i blokada była „na wszelki wypadek”, ale sam program nie jest szkodliwy. Jeżeli masz czas, wątpliwości i obawy, to informuję, że Odamex jest portem o otwartym źródle, więc każdy może zerknąć na to co jest „pod maską” i sprawdzić samemu. Jeżeli jednak zdecydujesz się dokonać instalacji „w ciemno” (tak jak ja zrobiłem) to wiedz, że robisz to na własne ryzyko (tak jak ja zrobiłem ;))
  2. Pobierz z oficjalnej strony projektu Freedoom paczkę „Freedoom: Phase 1 + 2”. W chwili gdy piszę te słowa, najnowsza wersja paczki to 0.12.1. Dlaczego zalecam pobrać właśnie tę, a nie „FreeDM”, na którym działa serwer? O tym za chwilę.
  3. Rozpakuj do folderu tymczasowego zawartość pliku freedoom-0.12.1.zip.
  4. Skopiuj, lub przenieś plik freedoom1.wad do folderu, w którym zainstalowany został Odamex.
  5. W tym samym folderze uruchom aplikację Odalaunch (wyszukiwarka serwerów).
  6. W zaznaczonym na obrazku niżej polu „search” wpisz Romero. To powinno wyszukać na liście interesujący nas serwer, czyli „Official Romero Server – discord.gg/romero
  7. Kliknij dwukrotnie nazwę serwera, aby do niego dołączyć.
  8. Alternatywnie, jeżeli z jakichś powodów serwer nie wyświetliłby się na liście można spróbować dołączyć do niego bezpośrednio. W tym celu kliknij menu File i z rozwiniętej listy wybierz Manually connect to server. Adres serwera to 159.69.24.1
  9. W tym momencie klient Odamex zostanie uruchomiony, połączy się z serwerem i automatycznie ściągnie z niego paczkę FreeDM.WAD. Jeżeli proces ten się powiedzie to znajdziesz się na serwerze i możesz śmiało dołączać do gry. Oczywiście konfigurację ustawień (rozdzielczość, sterowanie, głośność itd.) trzeba już przeprowadzić we własnym zakresie i wedle własnych preferencji, korzystając z menu w grze.
  10. Wspomniałem wyżej, żeby ściągnąć i zaaplikować paczkę freedoom1.wad, zamiast  FreeDM.wad. Wynika to z tego, że jak wspomniałem w poprzednim punkcie, paczka aktualnie obowiązująca na serwerze zostanie z niego ściągnięta, co może pomóc w uniknięciu konfliktów, gdyby z jakiegoś powodu była to inna paczka, niż ta zamieszczona na stronie projektu Freedoom. Jeżeli jednak będą jakieś problemy ze ściągnięciem paczki z serwera (lub będzie to długo trwało z racji jego obciążenia) to można spróbować ściągnąć tę paczkę ręcznie ze strony wspomnianej w punkcie 2 i samemu umieścić plik FreeDM.WAD w folderze Odamex. Następnie dołączamy na serwer za pomocą wyżej opisanej wyszukiwarki.

No i to by było na tyle. Jak widać nie jest to nazbyt skomplikowane, a możliwości do popełnienia błędu raczej niewielkie. Niemniej, jeżeli ktoś chce dodatkowo zobaczyć jak to wszystko wygląda w praktyce (lub woli oglądać, niż czytać), to zachęcam do zapoznania się z poniższym filmem 🙂 Życzę wielu fragów i do zobaczenia na serwerze!

Uwaga: nagrywając film miałem właśnie sytuację, gdzie wersja paczki na serwerze nie była zgodna z tą na oficjalnej stronie projektu Freedoom. Powiedziałem wtedy bzdurę – że na pierwszy rzut oka suma kontrolna obydwu paczek jest identyczna. Nie chciałem się bliżej przyglądać w trakcie nagrywania, więc dopiero jak obejrzałem film ponownie na spokojnie to zobaczyłem, że oczywiście te sumy kontrolne są różne, a ja porównywałem ze sobą nie te wiersze co trzeba (komunikat został wyświetlony dwa razy i to mnie zmyliło).