Mianem polonik określa się dokumenty, dzieła sztuki, pamiątki i elementy pochodzenia polskiego, znajdujące się zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju.

Projekt Polonika i Minecraft ma na celu przedstawienie obiektów znajdujących się na całym świecie, które zostały wybudowane, zaprojektowane lub ufundowane przez Polaków. Wszystko to wraz z porcją faktów i informacji o miejscach sprzed 1945 związanych z Polską. Tym samym Instytut Polonika zaprasza nas do zwiedzania miejsc i budynków związanych z Polską i jej historią do Minecrafta. Połączenie historii i modnego wśród dzieci wirtualnego środowiska stanowi swoiste zaproszenie do eksploracji świata z przeszłości odtworzonego w cyfrowych konstrukcjach gry Minecraft. Instytut Polonika proponuje nam więc wyprawę z przewodnikiem, przy okazji zwiedzani serwując informację o dziełach architektury, rzeźbach, historii oraz pracy konserwatorów sztuki i znaczeniu cennych śladów przyszłości. Wszystko to w środowisku popularnej gry komputerowej! Budowle w Minecrafcie można obejrzeć z każdej strony, zajrzeć do środka, wejść na dach, poznać ich historię, poczytać o nich, poczuj się tak, jakbyśmy byli wewnątrz.

Jedną z odtworzonych budowli jest budynek Rady Miejskiej w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Na przełomie XIX i XX stulecia zaprojektował go ówczesny naczelny architekt miasta Józef Gosławski. Poza zwiedzaniem wirtualnej przestrzeni budowli w Baku gracz dostaje informacyjną pigułkę z ciekawostkami, faktami oraz życiorysami twórców czy fundatorów.

Oprócz zwiedzania przewidziano także interakcję w postaci wykonywania zadań dla egzystujących w grze postaci, na przykład polskich architektów, przedsiębiorców, budowniczych oraz słynnych Polaków. Będzie można z nimi porozmawiać i wspomóc ich pracę. Uzupełnieniem interakcji z postaciami są również zręcznościowe mini gry zaprojektowane dla zwiedzających budynki w Minecrafcie.  Wkrótce planowane są premiery kolejnych poloników oraz nowe postaci w grze. Będzie można odwiedzić m.in. budynki znajdujące się fizycznie na terenie Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Białorusi oraz Syberii. Udział w grze jest bezpłatny, do zabawy konieczne jest jednak posiadanie kopii Minecraft Java Edition oraz zalogowanie się na serwerze polonika.pl.  Z Instytutem Polonika można się skontaktować przez kanał w komunikatorze Discord: Poloniki w Minecrafcie.

Instytut Polonika od pięciu lat zajmuje się ochroną miejsc, obiektów oraz kultywowaniem pamięci o osobach, które stanowią cenny element historii i kulturalnego dziedzictwa Polski. Obok konserwacji zabytków oraz prowadzenia badań – zadaniem instytutu jest również popularyzacja polskiego dziedzictwa, które znajduje się poza granicami Polski. Szczegóły dostępne są w tym miejscu.