W październiku odbędzie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab, tym razem pod hasłem przewodnim Connected – Połączeni. Odnosi się ono do dwóch form wydarzenia, w jakim będzie się ono odbywać: zarówno na miejscu, w Krakowie, jaki i online, za pośrednictwem Internetu i strony Patchlab.pl.

Thomas Wagenssomerrer, nowwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww

Działania podczas festiwalu tradycyjnie skupią się na eksploracji pól sztuki cyfrowej w jej najnowszych aspektach, sięgając po obszary wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz kreatywnego kodowania. Szczególnie atrakcyjny w tym kontekście jest motywy przewodni wydarzenia, związany z łącznością, bliskością i stałą dostępnością. Zarówno wykonawców (artystów), jak i odbiorców. Eksperymentalna formuła festiwalu umożliwia jego organizatorom wykorzystanie nowoczesnych technologii w służbie sztuki. Widzowie będą mogli uczestniczyć w festiwalu Patchlab wirtualnie, na własnych fotelach, siedząc w sali kinowej w krakowskim klubie Hevre+1 oraz na terenie krakowskiego Starego Miasta, za pomocą swoich smartfonów.

Robin Klengel i Leonhard Müllner, Operation Jane Walk

Wśród zapowiedzianych atrakcji, podczas Patchlab 2020 zobaczymy m.in. eksperymentalne animacje komputerowe, performance Operation Jane Walk w wykonaniu Robina Klengela i Leonharda Müllnera, którzy zabiorą nas do postapokaliptycznego Nowego Jorku wprost z… Wiednia. Uczestnicy usłyszą świst kul, performerzy będą przemierzać miasto, a wojna będzie toczyć się również o urbanistykę Manhattanu lat 50. i 60. ubiegłego wieku.

Ryoichi Kurokawa, ground.alt

W dowolnie wybranym momencie, przez cały czas trwania festiwalu można będzie również wybrać na wystawę, która dostępna będzie w sieci. W Salonie AR, w rozszerzonej rzeczywistości przedstawione zostaną m.in. prace japońskiego wirtuoza synestezji dźwięku i obrazu, Ryoichi Kurokawy oraz wiedeńskiego artysty MONOCOLOR, tworzącego algorytmiczne światy audiowizualne.

Michał Ramus, fot. z festiwalu Patchlab 2019

W Salonie Virtual Ambient, przestrzeni wyciszenia, będzie można doświadczyć internetowej instalacji interaktywnej, zobaczyć animację w formacie 360° oraz zanurzyć się w surrealistycznych kolażach wideo VR. W Studio Plakatu DNArt studenci Pracowni Multimediów z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie zaprezentują swoje interaktywne plakaty. Efekty rezydencji artystycznych w Galerii 360° #homeedition, w postaci projektów audiowizualnych, inspirowanych kosmosem i naturą, które artyści-rezydenci z Francji, Kanady i Hiszpanii zaprojektują na system zbudowany z 10 projektorów, co zobaczymy na miejscu w Galerii 360° w Hevre+1 oraz w sieci w formacie 360°.

INSTANT

W sobotnią noc dla publiczności festiwalu Patchlab na żywo zagra niemiecki duet INSTANT – rezydenci berlińskiego klubu Watergate, znani z napędzanego basem i nasyconym analogiem techno, granym live na miksie najnowszego sprzętu z retro przy zwojach kabli, sekwencerach, klawiaturach i looperach. Planowana jest transmisja tego wydarzenia online oraz w Hevre+1, z dodatkowymi efektami wizualnymi, dla ograniczonej ilości osób, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

CgRyan, Intangible Windows, vrPoem

Podczas tegorocznej edycji zostaną zaprezentowane prace ponad 35 artystów z Polski, Austrii, Niemiec, Francji, Grecji, Hiszpanii, Japonii, USA, Kanady, Nowej Zelandii, Iranu, Wielkiej Brytanii, Węgier i Włoch. Pierwsza część programu festiwalu Patchlab 2020 dostępna jest już na stronie wydarzenia.

Organizatorem festiwalu Patchlab jest Fundacja PHOTON, której dotychczasowe działania zostały docenione oznaczeniem EFFE 2019-2020 przyznanym przez European Festivals Association za innowacyjne podejście, wkład w sztukę, zaangażowanie społeczne i międzynarodową otwartość.

Pixelpost.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Patchlab Festival 2020: Connected

Graphic design: We3studio