Wszyscy graliśmy w Dooma. Wszyscy kochamy Dooma. Ostatni Doom był świetny. Doom lepszy od Uncharted! Doom! Doom! Doom… 64?

Nie muszę chyba opowiadać specjalnie o Doomie prawda? Prawda. Jeśli ktoś naprawdę musi posłuchać o Doomie to niech odezwie się do Patrola (Patryk Andersz) a 20 godzinny wykład ma gwarantowany. I będą to wyłącznie najważniejsze ciekawostki. Ja o czym innym chciałem.

Wszelkiego rodzaju przecieki to fajna rzecz. Można dowiedzieć się o planach i do tego zepsuć sobie nadchodzącą niespodziankę albo złapać hype na jakiś tytuł, bądź DLC. Tak właśnie dzieje się w przypadku Dooma 64 na PC i PS4. Jakiś czas temu PEGI, czyli europejska agencja ratingowa przyznała rating Doomowi 64. Można to było uznać za pomyłkę, albo jakieś przeoczenie, ale teraz właśnie rating przyznany został znowu przez australijską agencję Australian Classification Board. Wydawcą gry ma być Bethesda a aplikantem był ZeniMax.

Czy to oznacza, że w końcu dostaniemy oficjalny port Dooma 64 na inne platformy niż Nintendo 64? Mam szczerą nadzieję, że tak. Dlaczego? Pozwólcie, że opowiem wam kilka słów o Doomie 64.

Po pierwsze i żeby było jasne – Doom 64 to nie jest zwykły port znanego wszystkim Dooma na konsolę Nintendo. To całkowicie nowa gra – są nowe demony, nowe bronie, nowe lokacje, nowe poziomy. Kluczem do zrozumienia Dooma 64 jest jednak jedno słowo – atmosfera. Pamiętacie soundtrack z oryginalnego Dooma? Ten mocno inspirowany heavy metalem soundtrack? Ci co mnie znają wiedzą, że heavy metal to moja miłość. Jednak soundtrack do Dooma 64 to małe cudeńko – jest klimatyczny, budujący napięcie, stonowany i po prostu rewelacyjnie pasujący do tej gry. Do tego poziomy oraz to jak zrobione jest w nich np. oświetlenie świetnie podkreślają wspomnianą atmosferę. Oczywiście dalej strzelamy i rąbiemy demoniczne hordy i to jest zrealizowane w Doomie 64 rewelacyjnie. Innymi słowy to po prostu arcyznakomita gra. Wiem, że istnieją mody, które odwzorowują Dooma 64 na PC-tach, ale warto by w końcu ten cukiereczek ukazał się oficjalnie na innych platformach. Jeśli jakiś fan oryginalnego Dooma w to nie grał to powinien!

PS Żeby było zabawnie – to nie id Software było odpowiedzialne za tego Dooma ale.. Midway.

A na osłodę w oczekiwaniu – oryginalne intro z Dooma 64: