Sytuacja jest zła, ale nie beznadziejna. Święty Mikołaj pokpił sprawę i w tym roku część dzieci może nie dostać prezentów, chyba że temat ogarnie pingwin Percy. Czasu do wigilii zostało bardzo mało, uruchamiaj więc, drogi graczu, ZX Spectrum i do dzieła!

Jeśli grałeś w latach 80., świetnie znasz zasady, bo robiłeś to już pewnie setki razy. Trzeba skakać po platformach (i wiadomo, że każdy piksel i każdy ułamek sekundy mają znaczenie), unikać przeszkadzajek, zbierać przedmioty, rysować mapę przejść i pomieszczeń, a wszystko to pod presją czasu, bo święta przecież tuż-tuż.

A jednak Percy Penguin in The Present Palaver to nie tylko okolicznościowa świąteczna ciekawostka, lecz jedna z najlepszych gier 2019 roku na komputer wujka Clive’a. Po co jednak grać w klasyczną komnatówkę, skoro topowe produkcje z tego gatunku powstawały dobre trzy dekady temu?

Odpowiedzią są arcystaranne wykonanie (projekty plansz, grafika, muzyka), a zwłaszcza klimat, przywołujący wspomnienia z kolejnych części Jet Set Willy. No właśnie. Wystarczy rzut oka na załączone screenshoty, by stwierdzić, że Matthew Smith znalazł w ojcach Percy’ego godnych następców, a górnik Willy mógłby uścisnąć dzielnemu pingwinowi skrzydło. Nie ma jednak czasu na konwenanse, skoro zegar gry wskazuje, że do pierwszej gwiazdki zostało zaledwie 60 minut. Spectrumowcu, ściągaj grę (za darmo) i ratuj święta!