Warszawska Szkoła Filmowa, późnym piątkowym popołudniem otworzy swoje podwoje dla wielbicieli gier, popkultury, retro, planszówek, automatów arcade, flipperów, komiksów, książek i przeróżnych gadżetów (mniej lub bardziej związanych z graniem). Spotykamy się już w najbliższy piątek, 8.10.2021 o godzinie 16:30, a rozstaniemy dopiero w niedzielę 10.10.2021 r. około godziny 16:00.

Oto przegląd wydarzeń i spotkań, które odbędą się w dwie doby, na które Pixel Heaven przejmuje kontrole nad Warszawską Szkołą Filmową oraz salą projekcyjną Kina Elektronik (plus przyległości).

Dziewiąta edycja Pixel Heaven, która powraca do życia po wielokrotnie przesuwanej, online’owej „ósemce” bez wątpienia upłynie pod znakiem ZX81 i ZX Spectrum – najpopularniejszych, brytyjskich 8-bitowców, które przyczyniły się do rewolucji komputerowej lat 80. To właśnie ZX-y pokazały nam na ekranach telewizorów pierwsze gry, wspomogły naukę podstaw BASIC-a i skłoniły do marzeń o wydaniu pierwszej gry.

 

Piątkowa rozgrzewka na głównym ekranie obejmuje opowieści snute o ZX-ach, historię Apple’a, rzecz o technologii VHS oraz dwa pokazy filmowe: Gra o wszystko i Micro Men (z polskimi napisami). Wracając na tory ZX Spectrum i pierwszych gier… coś podobnego przydarzyło się to Marcinowi Borkowskiemu i Puszce Pandory. Na głównej scenie Alex spotka się z Borkiem, by powspominać i zadać sobie nawzajem kilka pytań (w sobotę o 11:30). Takich spotkań będzie więcej – bo tego samego dnia będzie też okazja do posłuchania na żywo autorów programu Faux Paux, ekipy Loadingu (z kropeczkami), Marcina M. Drewsa i Adriana Chmielarza oraz wysłuchania opowieści o Sir Clivie Sinclairze wprost od syna i jego kuzyna – Crispina oraz Granta Sinclairów. Nie zapominajcie o spotkaniu z redakcja PSX Extreme – na kilka miesięcy przed 25-leciem obecności na rynku. Równie ważnym punktem programu będzie wręczenie nagród w konkursie Pixel Awards Europe 2021 (zanim wszyscy wyruszą na afterparty).

Sobotnie afterparty przewiduje przeniesienie imprezy do klubu Riviera Remont oraz koncert Automaty i Sexy Suicide, po którym nastąpi równie seksowny pokaz dem na ZX Spectrum. Start: 20:30… koniec pewnie nad ranem.

Niedzielne spotkania przewidują zderzenie bajtkowego klanu Atari z Commodore, czyli spotkanie Wojciecha Zientary z Klaudiuszem Dybowskim. Będzie też opowieść o polskim wynalazcy joysticka – Andrzeju Krawczyńskim oraz przegląd hitów na ZX Spectrów i shitów na cokolwiek…

Co zobaczycie na Pixel Heaven 2021 (oprócz napiętego harmonogramu wydarzeń, projekcji filmowych, gości specjalnych oraz afterparty)? Otóż będzie można zobaczyć stoiska znamienitych wystawców, od 11 bit studios, przez ekspozycję Apple Muzeum Polska, Arcade Classic Muzeum, po miejsca spotkań z twórcami Atari Fan, Bloober Team, CI Games, DevKK (twórcy Dreada, którego spotkacie na Pixel Heaven wyłącznie w sobotę), DigiTales, Eremite Games, Fallen Flag Studio, Flying Wild Hog, Fundację Wspierania Rozwoju Dziecka, Good Loot (gadżety i koszulki!), Grapla.pl (planszówki!), Incuvo, Jupiter Moons Mecha, Komiksolandia.pl (komiksy!), Komoda&Amiga Plus (magazyn o C= i A i to w druku), Maginarium.pl (kubeczki i koszulki!), Movie Games Lunarium, OAN, Odd Bug Studio, Paladynat (planszówki, karcianki i RPG-i!), Petums, Pixel, Point Games, PSX Extreme, QLOC, Roboto Global i Roboto Sound, Sklep-Komiksowy.pl (komiksy!), Smokestab, Sokaikan LTD., Star Drifters, Uni Joy (joysticki!), Vulpesoft i nieodzowne stoisko gospodarzy – Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Tegoroczny Pixel Heaven jest połączony z GCCE 2021 – Gamedev & Creative Careers Expo 2021, czyli miejscem spotkań i rozmów o pracy w gamedevie. O ekspozycji ZX-ów w ZX Hall i całej uliczce Sir Clive’a Sinclaira, która dzięki waszym podpisom może stać się rzeczywistością – zapewne już słyszeliście. Będzie tez ponad 100 maszyn gotowych do grania w strefie 8/16 Bit Playzone. I pinballe! Masa pinballi! A w tym całym zamieszaniu znalazło się też miejsce dla 2,5 tysiąca miniatur pojazdów z Gwiezdnych wojen.

Podczas wydarzenia rozegrane zostaną również konkursy – Classic Tetris World Championship, dzieciaki powalczą z mostami w River Raidzie, rozegrane zostaną również batalie w Dyna Blasterze 4×4 na A500, Tekkena 5 na automacie, Super Mario Bros. do góry nogami na NES-ie, Speedballa 2, Froggera (na MiST) oraz filmowy konkurs na nagrania z potyczek w Metal Slugu. Dla melomanów przewidziano zagadkę muzyczną: 39 utworów z ZX Spectrum na AY do odgadnięcia.

Nie zapominajcie o Giełdzie Pixela – dzięki której, być może, wrócicie z imprezy nie tylko z głowa pełna wspomnień (ale i torbą pełną nostalgii).

Kompletny program wydarzenia można odnaleźć na stronie Pixel Heaven 2021. Bilet weekendowy uprawnia do wejścia na trzy dni imprezy (bez afterparty). Komplet atrakcji dostępny jest w opcji Supporter. Dzieci do lat 15 mogą wejść na Pixel Heaven za darmo (wraz z pełnoletnim opiekunem z kartą wstępu). Nabywcy dożywotnich kart wejściowych oraz posiadacze biletów z Pixel Heaven 2020 mogą wejść na tegoroczną imprezę bez dodatkowych opłat (zależnie od wykupionych wcześniej wejściówek).

Organizatorem Festiwalu Gier Pixel Heaven 2021 jest wydawca magazynów Pixel i PSX Extreme oraz bloga www.pixelpost.pl. Partnerem Strategicznym jest Warszawska Szkoła Filmowa.