Wyłonione z oceanów historii gier wideo Spacewar! sąsiaduje z Future Wars. Bunt maszyn tuż obok Krótkiego spięcia. Symulatory lotu od LucasFilm Games i plastikowe żołnierzyki (tylko w One Life Left dla patronów Pixela), do tego duża dawka Brøderbund i przedstawienie gości Pixel Heaven 2022.

Na rozgrzewkę w Autofire Overwatch 2 i info o otwierających się wrotach do nowej siedziby Apple Muzeum Polska (w Fabryce Norblina) oraz rozmowa o Dark Envoy. Sekcja Indykarium donosi o zmianach w Unreal Engine 5 i Game Makerze oraz o zmianie nazwy Loop Odyssey na Stuck in Time. W programie indyczych podróży również: Independent Games Frestival Awards, Aggie Awards, Before Your Eyes, Bitburner, The Long Road North, White Shadows, Best Month Ever, Hidden Cats in Paris, Our Lady in Sorrow, The Upturned, Tandis oraz Dissonance.

Dział w goglach VR podróżuje przez Fracked, walczy w Virtual Fighting Championship, pływa w Seawolf VR oraz oblatuje Warplanes: Battle over Pacific. W tym samym czasie grupa RetroExpress skacze w The Lava Birds na ZX Spectrum, odkrywa sekretne We Are Stardust (na płycie LukHasha i na C64), roguelikeuje w Rogue 64 (również C64) oraz prowadzi walki w Rival Gangs (ZX Spectrum). Dział dziecięcy na Switchu odkrywa Taito Milestones oraz strzela z katapult w planszówkę…

Wewnątrz numeru (wydanego przed tegorocznym Pixel Heaven) znalazło się także miejsce na przedstawienie tegorocznych gości (Éric Chahi, Jordan Mechner, wirtualnie Ken Williams, Martyn Brown, Jon Hare i Andrew Barnabas) oraz finalistów Pixel Awards Europe 2022. Dział Loading domyka historia serii Kangurka Kao (związana z premierą najnowszej części).

W sekcji recenzji Play the Game odnajdziemy się w Evil Dead: The Game, wyruszymy do świata Eiyuden Chronicle Rising, poskaczemy wspomnianym wcześniej Kangurkiem Kao, zajrzymy do Sonority, pogramy w Nintendo Switch Sports oraz Tennis Managera 2022, zasiejemy niejedno nasionko zagłady w Destroy All Humans! 2, zmierzymy się z wyzwaniami Galactic Civilizations IV, odwiedzimy Dolomen, powalczymy w Crossfire Legion i Snipera Elite 5 i odkryjemy Fields of Glory II: Medieval – The Rise of Swiss, a na deser zostaniemy Space Punkiem.

W Hall of Fame posłuchamy historii Future Wars, wydawnictwa Brøderbund, opowieści o strzelaninie z grawitacją zwanej Spacewar!, będziemy świadkami krótkich spięć (Short Circuit) na ekranach komputerów ZX Spectrum.

Wyprana z barw podróż do przeszłości w One Life Left obfituje w tym wydaniu Pixela w historię strategicznych planszówek wojennych, opowieści o figurkach żołnierzyków i modelach Matchboxa, polskich produkcjach naśladujących te zachodnie, lizakach, Indianach, kowbojach i modelach machin oblężniczych.

Secret Level wprowadzi nas w świat opowieści o zabójczych (sztucznych) inteligencjach, które potencjalnie mogą nam zgotować apokalipsę, zajrzymy do big boxa The Eidolon, odkryjemy też kosmiczne start-upy.

Dział Credits zabierze nas w podróż poprzez nieba trylogii lotniczej LucasFilm Games, skłoni do oglądania 21 screenshotów z Ravenlofta oraz przeprowadzi Game Study na This War of Mine.

Sekcja felietonistyczna opowiada o walce ze zmorą poradników do gier (w KDP), walce w Metroid Dread (Łukasz Orbitowski), nieznośnych upałach latem (Gawron), płazach (czyli żabach rogatych – Alex) i bujaniu w obłokach (Borek).

Na deser (i po drugiej stronie okładki) – rozmowa o nowiutkim Postal:  Brain Damaged.

Pełny spis treści Pixela #80

LOADING
AUTOFIRE
Kiedyś był Rzut Okiem bazujący na przysłanych przez wydawców screenshotach, obecnie rubryka przyglądająca się przyszłym i teraźniejszym wydarzeniom korzysta z bardziej konkretnych narzędzi – testujemy bety, bierzemy udział w zamkniętych pokazach prasowych, no i pozyskujemy informacje od samych twórców.
INDYKARIUM
Jedyna w swoim rodzaju rubryka dokumentująca wydarzenia ze świata niezależnych twórców gier.
VIVE CORNER VR
Nowości z branży wirtualnych gogli – nie tylko gry, lecz również najnowszy hardware.
RETROEXPRESS
Po raz kolejny dowodzimy, że informacja o śmierci Atari, ZX Spectrum i Commodore była przedwczesna i nienależycie potwierdzona. Gry na te maszyny cały czas się ukazują.
PIXEL KIDS
Rubryka nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców. W tym miesiącu skromniej ilościowo, ale konkretnie.
PIXEL HEAVEN 2022
Przyglądamy się najważniejszym punktom programu naszego festiwalu oraz zamieszczamy biogramy gości specjalnych.
KANGUREK KAO
Z okazji premiery nowej części przypominamy historię bohatera, który od ponad dwóch dekad rywalizuje z takimi mocarzami jak Crash Bandicoot czy Spyro.
PLAY THE GAME
EVIL DEAD: THE GAME
Od początku jesteśmy wrzuceni w sam środek filmowej akcji. Zaczynamy w domku myśliwskim na odludziu, w sercu starego, mrocznego lasu.
EIYUDEN CHRONICLE: RISING
To coś w rodzaju prequela do Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes, czyli duchowego następcy serii Suikoden (którą kocham całym moim czarnym serduszkiem).
KAO THE KANGAROO
To gra dla nowego pokolenia, która opowiada o przygodach Kao zupełnie od nowa. Oto w tajemniczych okolicznościach znika siostra kangurka, o czym nasz bohater dowiaduje się z przedziwnego snu…
SONORITY
Tytułowa dźwięczność świetnie oddaje sedno gry, w której aby przeć naprzód, trzeba wykombinować właściwą sekwencję nutek. Tutaj nawet ktoś z zupełnie drewnianym uchem załapie, kiedy coś nie brzmi tak, jak powinno.
SWITCH SPORTS
Struktura gry jest taka sama jak w odsłonie z Wii – mamy do wyboru sześć dyscyplin oddanych w prostych minigierkach, w które możemy grać albo w sieci, albo lokalnie ze znajomymi, albo samodzielnie przeciw botom.
TENNIS MANAGER
W grze francuskiego studia Rebound CG możecie pokierować akademią tenisową, obejmując posadę szefa klubu o ugruntowanej pozycji lub podejmując się zbudowania czegoś od podstaw.
DESTROY ALL HUMANS! 2 – REPROBED
Mamy do czynienia ze specyficzną narracją graniczącą z groteską, a do tego osadzoną w rzeczywistości nieomal żywcem wyjętej z tandetnych komiksów o kosmitach.
GALACTIC CIVILIZATIONS 4
Zaczyna się od wyborów dotyczących świata, zamieszkujących go cywilizacji i mnóstwa szczegółów, które mogą się okazać ważne dla rozgrywki.
DOLMEN
Już pierwsza miejscówka, w której lądujemy, wygląda niczym część legowiska Ksenomorfów, Tyranidów albo innych Zergów. W dodatku kręcą się tu pajęczaki wielkości człowieka, przywodzące na myśl pokraczne monstra z „Coś” Carpentera.
CROSSFIRE: LEGION
Świat rozdarty jest pomiędzy dwoma ugrupowaniami: dążącą do przywrócenia porządku, złożoną z byłych żołnierzy sił specjalnych organizacją Global Risk oraz uznawaną za terrorystyczną Black List, prowadzącą agresywną krucjatę przeciwko wszelkim kapitalistycznym porządkom.
SNIPER ELITE 5
Fabuła przedstawiona jest na tyle ciekawie, że w trakcie rozgrywki czujemy, jakbyśmy brali udział w świetnie zrealizowanym filmie szpiegowskim osadzonym w realiach II wojny światowej.
FIELD OF GLORY II: MEDIEVAL – RISE OF THE SWISS
Jeśli ktoś szuka systemu bitewnego, który nie zmusza do malowania figurek i przeliczania mnóstwa współczynników podczas rozstrzygania walki, to właśnie gra dla niego. Na rynku ukazał się czwarty dodatek do podstawowej wersji, przedstawiający bitwy XV wieku.
SPACE PUNKS
Ten twin-stick shooter z akcją ukazaną w rzucie izometrycznym można najprościej scharakteryzować jako połączenie pewnych kluczowych cech ARPG w Diablo czy Path to Exile ze specyficzną grafiką Borderlands.
HALL OF FAME
NAJLEPSZA GRA NA ŚWIECIE: FUTURE WARS
Delphine Software, firma okryta chwałą za produkcję Another World, Flashbacka czy Fade to Black, wznosiła się na branżowe wyżyny stopniowo. Wśród ważnych gier, które poprzedzały genialne tytuły studia, było Future Wars.
BRODERBUND
Może i ich nazwa brzmi obco, ale Brøderbund to swojaki. Przez osiemnaście lat swojego istnienia firma braci Carlstonów wydała żelazne klasyki, które trafiły pod wszystkie strzechy.
SPACEWAR!
Gra, która tak zachwyciła anonimowego programistę na służbie Wujka Sama, powstała na MIT w 1961 roku. Jej głównym autorem był Steve Russell. Ale jak do tego właściwie doszło?
SHORT CIRCUIT
„Short Circuit” (w Polsce „Krótkie spięcie”) zadebiutował na srebrnym ekranie w 1986 roku. Do kin w Polsce trafił dwa lata później. Co ciekawe, na rodzimych giełdach kaset VHS zaraz potem pojawiła się część druga, oczywiście w wersji pirackiej.
SECRET LEVEL
BUNT MASZYN
Wszystko zaczęło się od startu sterowanego radiowo, starego samolotu Hellcat. Pamiętające drugą wojnę światową maszyny były używane w roli zdalnie sterowanych celów powietrznych, używanych przez wojsko między innymi do szkolenia obrony przeciwlotniczej.
BIG BOX: EIDOLON
Osiem poziomów wypełnionych coraz trudniejszymi wrogami stanowiło wyzwanie nawet dla zaprawionych w bojach graczy na ośmiobitowych maszynach, a musimy pamiętać, że w tamtych czasach gry wybaczały o wiele mniej niż obecnie.
KOSMICZNE START-UPY
Branża kosmiczna działa na lukratywnym rynku, nic dziwnego, że co i rusz jak grzyby po deszczu pojawiają się firmy z nowymi pomysłami i technologiami. Inwestorzy najwyraźniej wierzą w sukces kosmicznych przedsięwzięć, ponieważ w zeszłym roku wyłożyli na start-upy rekordowe 15 miliardów dolarów.
SIDEQUEST
Potężna dawka popkultury we wszelkich jej przejawach. Wybieramy tylko to, co najlepsze, co nas poruszyło, o pozostałych rzeczach nie wspominając, co poświęcamy czas czytelników tylko na rzeczy bardzo dobre i znakomite.
FELIETON ŚLEDZIA
Kolejny dowieziony przez Śledzia odcinek i znów nostalgiczne spojrzenie na gry i życie.
CREDITS
LOTNICZA TRYLOGIA LUCASFILM GAMES
Symulatory lotnicze święciły triumfy pod koniec lat osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych. Twórców nie zniechęcała relatywnie niewielka moc obliczeniowa ówczesnych komputerów, mimo że musieli stosować różne sztuczki, żeby pokazać na ekranach monitorów trójwymiarową przestrzeń, w której rozgrywały się walki powietrznych maszyn.
FELIETON ORBITOWSKI
Autor jest odporny na legendy i mitologie z naszej branży, ważnych, kultowych tytułów istnieje zbyt dużo, by je zidentyfikować, a co dopiero zagrać.
21 KLATEK: RAVENLOFT STRAHD’S POSSESSION
W połowie lat dziewięćdziesiątych SSI już konało, ale zdarzało się tej firmie dostarczać nietuzinkowe fabularnie tytuły. Wśród nich wyróżniała się wampiryczna opowieść o Barovii.
GAME STUDY: THIS WAR OF MINE
Jeden z fenomenów TWoM polega bowiem na uniwersalizmie. Dzięki akcji osadzonej w nieokreślonym miejscu podczas współczesnego konfliktu gra jest aktualna za każdym razem, gdy mówi się o cierpieniu cywilów podczas wojny.
FELIETON GAWRONA
Nie tylko perspektywa oddawania się urokom alkoholizmu jest tym, co pozwala Gawronowi oczekiwać nadejścia kanikuły z umiarkowanym spokojem.
FELIETON ALEXA
Kiedy go pytają, czy nie odstrasza go obcowanie z takim zdystansowanym, zimnokrwistym i unikającym kontaktu stworzeniem jak żaba rogata, odpowiada, że w żadnym razie, przecież od wielu lat ma kota brytyjskiego.
FELIETON BORKA
Że Borek lubi symulatory lotu, to żadna tajemnica. Nie jest fanatykiem, ale bawi się nimi okazjonalnie od zawsze. Wszystkie, którymi latał w przeszłości, miały jedną wadę: świat nie był sobą.
POSTAL: BRAIN DAMAGED
Na horyzoncie pojawia się kolejne polskie studio, które zabrało się za kultową markę – w tym przypadku mówimy o współpracy z Running with Scissors nad Postal: Brain Damaged, spin-offem tej kultowej serii.