Styczeń upływa Pixelowi pod znakiem podsumowania zeszłego roku – redakcja wybiera najciekawsze gry 2021 r. (i komentuje swoje wybory). W środku również sporo nostalgii (w tym Captain Blood i Mózgprocesor, historia Simpsonów), ale i wspomnienia – tych, którzy odeszli w minionym roku. Znajdzie się też coś dla fanów przygodówek – opowieść o kolejnej, najlepszej grze na świecie, która w tym numerze jest Grim Fandango.

Autofire otwiera spojrzenie na kontynuację Elexa – któremu przygląda się Szymon Góraj, a także drugą część serii Men of War (również oglądaną przez Szymona). Przeczytacie również kilka słów o bojowym ślimaku (także Szymon) i nieszablonowej wersji Dragon Balla (jeszcze raz Szymon). W Indykarium Borek spogląda na świeże narzędzia dla twórców gier i nominacje do Paszportów Polityki. Plus rozważania o Złotych Joystickach, The Game Awards, naukach kognitywnych i nadmiarze pieniędzy. Marcin zwraca też naszą uwagę na Arthurian Legends, Moncage, Inscryption, Snake Force, 100 Hidden Frogs, Unpacking, Welcome to the Game II i Cultist Simulator. W Vive VR Corner User Jama przygląda się goglom Vive Focus 3, District Steel oraz Warhammer Age of Sigmar: Tempestfall. Bartłomiej Kluska zabiera nas w typową podróż RetroExpressem – wraz z Briley Witch Chronicles na C64, Shovel Adventure na Amstrada CPC, Final Assault na Atari XL/XE, Survive the Week na Amstrada CPC i izometrycznym Western House na MSX-a. W Pixel Kids odwiedzimy Kroniki zamku Avel, zagramy w Oh! oraz Pokémon Briliant Diamond and Shining Pearl i Asterix & Obelix: Slap them All!

Największe hity i najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku według redakcji Pixela w tym numerze przedstawiają: Bartek Czartoryski, Szymon Góraj, Marcin Borkowski, Andrzej Bazylczuk, Dariusz Michalski, Paweł Gawlikowski, Michał R. Wiśniewski, Jacek Marczewski, Piotr Pieńkowski i Marek Czerniak.

W Play the Game Bartek Czartoryski walczy w Halo Infinite, Paweł Gawlikowski podróżuje przez świat Sam & Max: Beyond Time and Space, Bazyl strzela w Chorusie i pichci coś w Wytchwood. Bartek Czartoryski rozwiązuje zagadki w Sherlock Holmes: Chapter One. User Jama mierzy się z Thunder Tier One, a Sir Haszak planuje karierę w This is the President. Piotr Pieńkowski próbuje przetrwać w Icarusie, a później próbuje jeszcze raz przetrwać w GTFO, na deser prowadząc kampanię w WarTales Tymczasem Michał R. Wiśniewski sprawdza swoje umiejętności w Let’s Sing 2022, by po ćwiczeniach głosu przejść na łamigłówki w Big Brain Academy: Brain vs. Brain. Piotr Żymełka ogląda z bliska barwny świat Monopoly Madness, a Szymon Góraj, dla kontrastu, zwiedza monochromatyczne uniwersum White Shadows.

Niezależny (czarno-biały) dodatek dla patronów Pixela – One Life Left tym razem zabiera nas w podróż na wschód – naszpikowaną literatura radziecką i rosyjską (i jej ekranizacji). Z jakże smakowitym doborem okładek i podsumowaniem.

Hall of Fame zaczyna się również w klimacie noir – od opowieści o Grim Fandango, spisanej przez Marcina M. Granata (choć to w sumie całkiem barwna opowieść). Szymon Góraj rozmawia z Björnem i Jennifer Pankratzami ze studia Piranha Bytes. Piotr Żymełka mierzy się z fenomenem Simpsonów (także w świecie gier). Marcin M. Drews zabiera nas w psychodeliczną podróż z Captainem Bloodem.

Secret Level otwiera artykuł o steampunku w grach autorstwa Pjotsze. Dalej wkraczamy w krainę wspomnień po tych, którzy odeszli z tego świata w 2021 r. Paweł Gawikowski otwiera big boxa z Xenoblade Chronicles 2, a User Jama opowiada o kosmicznych półśrodkach (do celu).

Po SideQuestowej porcji popkultury zaglądamy do KDP, gdzie wszyscy dostają po tyłkach. W Credisach wielka opowieść o Disciples (piórem Szymon Góraja) i 21 klatek wyciągniętych z Mózgprocesora (przez Bartłomieja Kluskę). W felietonach Łukasz Orbitowski mierzy się ze światem Far Cry 6, Gawron opowiada o krypto (nie -nicie) i mocach obliczeniowych, Alex skupia się na ludzkiej nikczemności, Borek nie zamierza przymykać oczu.

Jako bonus – wraz zestyczniowym numerem Pixela #76 otrzymacie kalendarz na rok 2022 z grafikami z Dying Light 2.