Na rozgrzewkę redakcja spogląda na dwa potencjalne hity: nadchodzące Dying Light 2 oraz Elden Ring. A potem emocje rosną: od DaggerQuest na Bielanach, przez Retro-Cade, Forzę 5, odkurzoną trylogię GTA, CoD-y, Battlefieldy, Movie, Coktel Vision, Turoka, SG-1000, rozkładanego na czynniki pierwsze Tír na nÓg, Dune i Universe.

Ten numer zaczyna się całkiem smerfnie od okładki, barwnej (choć w pewnym sensie zabarwionej na niebiesko). Na dobry początek redakcja serwuje nam bogato ilustrowana podróż-relację z nadchodzących światów Dying Light 2 oraz Elden Ring. Plus dawkę wieści o Football Coach i uaktualnieniu Happy Home Paradise do Animal Crossing New Horizons. W Indykarium Borek cofa się o trzy lata wstecz i śledzi historię polskich studiów oraz przygląda się im z perspektywy czasu. Vive VR Corner przypomina nam The Blu, proponuje nam obejrzenie The Leap, eksplorację Dagona i podróż do Mind VR Expleration. RetroExpress zabiera nas na Bielany, walczy z najeźdźcami z kosmosu i skacze po platformach w formie warzywnej. Na deser – dla retromaniaków recenzja konsoli Retro-Cade.

Pixel Kids przygląda się fenomenowi Hot Wheels Unleashed, gra w Paperbank i Głodniaki. W przerwach budując zoo i wyprawiając się po księżycowe kamienie.

W Play the Game wyruszymy do lasu ze Smerfami i MRW w roli przewodnika, który to skłoni nas także do tańca w Just Dance 2022, zabawy w Super Mario Party oraz spoglądania przez okno w Conway: Disappearance at Dhalia View. Micz, Tedo & Mrek ścigają się w Forzę 5, Sos odkrywa jeszcze raz świat trylogii GTA (po rekonstrukcji) i podróżuje przez Shin Megami Tensei V. Szymon Góraj postanowił zostać rolnikiem w Farming Simulator 2022, natomiast Paweł Schreiber próbuje swoich sił w (not so) Happy Game. User Jama opowiada o piątej części Fatal Frame. Sir Haszak walczy na froncie War Monglers i odkrywa Jurassic World: Evolution 2 (w przerwach obserwując rozgrywki w Football Menagerze 2022). Zdan tradycyjnie bawi się w JRPG-i w Super Robot Wars 30. Piot Pieńkowski pojedynkuje się w Call of Duty Vanguard oraz Battlefieldzie 2042. Bazyl buduje imperium w Age of Empires IV.

Monochromatyczny dodatek dla patronów – One Life Left zabierze nas tym razem do świata plastikowych figurek z PRL-u. Paskudnych figurek.

W Hall of Fame Marcin M. Drews twierdzi, że najlepszą grą na świecie jest Movie. Piotr Mańkowski rozmawia z Crispinem Sinclairem. Piotr Żymełka zabierze nas do świata gier francuskiego studioa Coktel Vision, a Bartek Czartoryski odwiedzi dinozaury w Turoku. W Secret Level Borek zagląda w bity i bajty Tír na nÓg, Dun Darach i Marsport. Bartłomiej Kluska przygląda się za to konsoli Sega SG-1000. Paweł Gawlikowski otwiera big boxa ze sportem. User Jama zabierze nas na Księżyc.  W Credits Bazyl podróżuje przez Arrakis, a Micz zbiera 21 klatek z Universe.

Felietoniści tradycyjnie opowiadają o życiu: Śledziu łączy życie rodzinne z pracą w swoim domowym biurze, Łukasz Orbitowski gra w życie z Deathloop, Gawron zagląda do szafy z artefaktami z lat 90. Alex je kebaby, Borek pisze post scriptum do Indykariu.

Pełny spis treści Pixela #75

Loading

Autofire

W powiększonej rubryce między innymi relacje z premierowych pokazów hands-on Dying Light 2 i Elden Ring.

Indykarium

Borek chwyta za lornetę i przygląda się środowisku gier niezależnych.

Vive VR Corner

Kiedy chcemy pokazać komuś, jak działają gogle VR i na czym polega fenomen tego najmłodszego medium, czasem mniej znaczy więcej.

RetroExpress

Kolejna porcja dobroci dla wyznawców kultu ZX Spectrum, Atari 800XL czy Commodore 64.

Retro-cade

Na zatłoczonym i chaotycznym rynku retrokonsolek pojawił się nowy gracz. Ładny, solidnie wykonany i legalny, błyskawicznie uplasował się w czołówce stawki.

Pixel Kids

W co grać z dziećmi, co wybrać, żeby dostarczało zabawy, a jednocześnie edukowało?

Play The Game

Smerfy: Misja Złoliść

Hej dzieci, jeśli chcecie zobaczyć Smerfów las, przed ekran dziś zapraszam was! Więc konsolę włączcie, pada weźcie i usiądźcie, zaczynamy dla was nową grę!

Forza Horizon 5

Przed premierą piątki krążyły plotki, że tym razem akcja będzie się dziać w Japonii, ale potem przyszło potwierdzenie, że jednak chodzi o kraj pachnący frijoles refritos i habanero.

GTA The Trilogy Definitive Edition

Cała trójwymiarowa trylogia, czyli GTA III, Vice City oraz San Andreas w jednej paczce pod nazwą Definitive Edition.

Farming Simulator 22

Do najbardziej znanych symulatorów należy powracająca seria Farming Simulator, mająca za sobą już kilkanaście części i rzeszę fanów. Efektowny kinowy wstęp sugeruje, że GIANTS Software podeszło do sprawy poważnie.

Happy Game

Bohaterem jest tu małe dziecko, które cierpi na koszmary senne. Pewnej nocy śni na przykład o tym, że jego ulubiona piłka odleciała gdzieś daleko, daleko i trzeba ją gonić.

Just Dance 2022

Gra z podtytułem 2022 przynosi przede wszystkim wspaniały zestaw piosenek – od świeżutkiego „Build a Bitch” gwiazdy TikToka Belli Poarch po klasycznego „Small Town Boy” brytyjskiego Bronski Beat, którego pierwszy raz usłyszałem jako program w BASIC znaleziony na dyskietce z grami na MSX.

Fatal Frame

Ta piąta już część serii Fatal Frame pierwotnie została wydana na konsolę Nintendo Wii U w roku 2014. Dopiero teraz, po siedmiu latach trafia na główne platformy do gier.

War Mongrels

Wygląda na to, że podczas wojny najbardziej zgubne były nałogi: papierosy i alkohol. Poza tym skradanka Destructive Creations w stylu Commandos daje godziny dobrej zabawy, ale też niekiedy denerwuje.

Mario Party Superstars

Najnowsza odsłona klasycznej serii. Pierwsza (Mario Party) wyszła jeszcze za czasów Nintendo 64, poprzednia – trzy lata temu. Jak sama nazwa wskazuje, to gra imprezowa – stworzona po to, żeby bawić się ze znajomymi.

Super Robot Wars 30

Sięgająca początkami do pierwszego Game Boya strategia RPG, gdzie jednostkami są gigantyczne roboty z różnych serii anime.

Jurassic World Evolution 2

Park rozrywki prezentujący dinozaury jest kurą znoszącą złote jajka. Mimo prostej rozgrywki, która może zniechęcić fanów zaawansowanych gier ekonomicznych, da się tu otrzeć o bankructwo.

Football Manager 2022

W końcu wyzwanie dla miłośników strzelanek: strzelić dziesięć bramek w jednym meczu. Kariera menedżera piłkarskiego wzbogaciła się o kolejne elementy, w tym o nową pozycję na boisku. I znów mamy najlepszą edycję serii.

Call of Duty: Vanguard

Kolejna odsłona znanej serii, w której wracamy do klimatów drugiej wojny światowej. Pozycja zdecydowanie widowiskowa, ale czy przełomowa?

Shin Megami Tensei V

Jeśli nie graliście w żadną część Shin Megami Tensei, to w uproszczeniu można je opisać jako „Persona dla dorosłych”.

Battlefield 2042

Jest rok 2042. Konflikt o zasoby pomiędzy USA i Rosją nabiera tempa, a to oznacza tylko jedno – więcej zleceń dla bezpaństwowców, którzy chętnie wykonają brudną robotę najemnika.

Age Of Empires IV

Zarówno Age of Empires III, jak i trzecia odsłona Dawn of War dostały po uszach za eksperymenty z formą. Być może to sprawiło, że tym razem postawiono na sprawdzone schematy.

Conway: Disappearance at Dahlia View

Kryminalna przygodówka sięgająca po klasyczny pomysł – okno na podwórze. Na dobre i na złe.

Hall of Fame

Najlepsza gra ga świecie: Movie

Był luty 1986 roku. Kultowa już wówczas firma Ocean Software wydała właśnie pod szyldem Imagine nową, zaskakująco rozbudowaną grę pod tytułem Movie. Ta z miejsca stała się przebojem, konkurując z takimi tuzami jak Knight Lore czy Fairlight.

Wywiad z Crispinem Sinclairem

Syn sir Clive’a udzielił Pixelowi ekskluzywnego wywiadu, w którym opowiedział o tym jak w Cambridge rodził się przemysł komputerów domowych.

Coktel Vision

W połowie lat osiemdziesiątych rynek gier komputerowych we Francji dopiero raczkował. Ale młodzi wizjonerzy, śmiało patrzący w przyszłość, już przeczuwali, że za moment będzie to jedna z najszybciej rozwijających się branż. Wśród nich znajdował się Roland Oskian…

Turok

Rzecz działa się jeszcze przed przybyciem Krzysztofa Kolumba na nowy kontynent, a tytułowy bohater i jego młody pomocnik imieniem Andar usiłowali znaleźć drogę do domu z fantastycznej doliny, nadal zamieszkanej przez dinozaury, gdzie trafili, gubiąc drogę na polowaniu.

Secret Level

Algorytmy Tir Na Nog

Kiedy mówimy o dziedzictwie sir Clive’a Sinclaira, zwykle myślimy o dniu dzisiejszym, o tym, jak ukształtował się rynek i standard obsługi komputerów osobistych, zastanawiamy się, które z wymyślonych wówczas rozwiązań przetrwały w naszych komputerach i codziennych odruchach i tak dalej.

Konsola SG-1000

Na początku lat osiemdziesiątych Sega była jednym z czołowych producentów automatów arcade zarówno na rynku japońskim, jak i amerykańskim. Czasy się jednak zmieniały, a sukces konsol – przede wszystkim Atari VCS – pokazywał, że również dom jest świetnym miejscem dla gier wideo.

Big Box: World Cup Festival

W świecie elektronicznej rozrywki, gdzie licencjonowanie wielkich wydarzeń sportowych było dopiero w powijakach, U.S. Gold postanowiło zakupić od Fify licencję na pierwszą, oficjalną grę mistrzostw świata w piłce nożnej – World Cup Carnival!

Kosmiczny panteon

Pomysłów na bazę księżycową jest wiele, a faktycznej bazy żadnej. Ostatnio jednak zaproponowano dość zaskakujący zwrot myślowy w kierunku eleganckiego i jakże trwałego budownictwa z okresu ziemskiej starożytności.  Gdyby doszło do takiej realizacji, pierwszą ludzką budowlą na Księżycu stałby się kuzyn rzymskiego Panteonu.

SideQuest

Comiesięczna dawka seriali, filmów, komiksów, książek i gier planszowych, dla których warto poświęcić cenne godziny.

Felieton Śledzia

Doktor skonstatował, że jego życie jest mocno powiązane z pracą.

Credits

Poróże Na Arrakis

„Diuna” Denisa Villeneuve’a zbiera fantastyczne recenzje i przypomina widzom, jak fenomenalny świat stworzył Frank Herbert. Tymczasem mija niemal dokładnie dwadzieścia lat od momentu, gdy po raz ostatni mogli przekonać się o tym gracze.

Felieton Łukasza Orbitowskiego

Powtarzalność, bliźniaczo podobne do siebie dni, a ponad tym wszystkim gra Deathloop.

21 klatek: Universe

Na początku lat dziewięćdziesiątych dwóch twórców próbowało przełożyć swoje wielkie, godne filmów kosmiczne wizje na medium gier wideo. Steven Spielberg nadzorował w LucasArts powstawanie The Dig, zaś współpracujący z Core Design artysta ilustrator Rolf Mohr przesyłał do Derby kolejne projekty graficzne rodzącego się świata Paraleli.

Hardware miesiąca: monitor Agon AOC ag493ucx

Mieliście kiedyś wrażenie, że czegoś jest na tyle dużo, że to już przesada, a jednocześnie że ta ilość jest właściwa?

Felieton Gawrona

To może wydawać się zaskakujące, szczególnie dla osób, które myślą, iż znają Gawrona dobrze – ale jest on optymistą.

Felieton Alexa

Leryx Longsoft (potem Longsoft Multimedia) to w pewnym momencie była duża i prężna firma z masą ambitnych projektów, a pracowało w niej wiele znanych postaci polskiej sceny…

Felieton Borka

Czasem zamiast pisać takie gry, jakie by się chciało, pisze się takie gry, jakie się sprzedają. To był chyba największy zawód po analizie zebranych danych. sprzedają. To był chyba największy zawód po analizie zebranych danych.