Dwie okładki z Paradise Lost do wyboru (jedna w specjalnej edycji dla prenumeratorów), a do tego jeszcze jedna, IV okładka z kulkami Bang-on Balls Chronicles. Niemniej, nie samymi obrazkami na okładkach żyje czytelnik Pixela, prawda? Pixel #67 od piątku (12.03.2021 r.) w dobrych salonach prasowych. Na następny numer poczekamy do 1 kwietnia 2021 r. I nie jest to primaaprilisowy żarcik.

Tym razem między okładkami dla prenumratorów zaplątał się świeży materiał Murmura o jego ulubionej grze, czyli Gabrielu Knighcie: Sins of the Fathers. We wstępniaku do Pixela możemy przeczytać opowieść o dwóch wielkich uniwersach, wielkich jak wszechświaty – Elite Dangerous i wciąż rozwijanym Star Citizenie (plus wspomnienia ze spotkań z Chrisem Robertsem i jego studiem za zamkniętymi drzwiami). Na rozgrzewkę w Loadingu Marin M. Granat rozmawia o Słowianach i nazistach w wywiadzie z Bogdanem Graczykiem, reżyserem Paradise Lost. W Autofire seria krótkich wieści o kolekcji Turricanów oraz Super Mario 3D World. W Indykarium Borek zabierze nas na przegląd nagród przydzielanych indykom, poczytamy też nowinki o Heaven’s Valut, Babushka_Runner, Devotion, Hydroneer, Morbid: The Seven Acolytes, Shapik: The Moon Quest i porcji średniaków, o których Borek miał nie pisać…

W kąciku Vive VR, w którym bawią się gracze z goglami VR posłuchamy o platformówce Ven VR Adventure, wyprawie w przeszłość z Pixel Ripped 1995, sportowych rozgrywkach w First Person Tennis oraz kosmicznej przepychaczce Yupitergrad.

Zmieniamy front na RetroExpress, w którym sporo wieści o Marsmare: Alienation na ZX Spectrum, Tower of Sorrow na Segę Master System oraz Twenty Four Hour Parsley People (ponownie na Spectrum) i Yoyo’s Great Adventure (również na Spectrum).

Pixel Kids zabiera nas do Donut County, prześlicznego TOHU i najnowszej gry studia ustwo games – Alba: A Wildlife Adventure.

Kolejne strony to podsumowanie roku 2020 i sięganie w przyszłość cyfrowej rozrywki, zdaniem edaktorów Pixela. Od Doom Eternal, po Crusader Kings, od Marvel’s Avengers, po Mass Effect 5, Desperados III, GOG Galaxy, Cyberpunk 2077, Animal Crossing, The Last of Us II, po Disco Elysium, Ghost of Tsushima I Ghostrunnera… Są I tacy, którzy porównali rok 2020 do Puszki Pandory (i nie była to Puszka Borka). Wysłuchamy też opowieści o działaniu CD Projektu, streamingu gier i udanej renowacji Demon’s Souls.

Play the Game otworzył się na recenzje Little Nightmares II w którym strachem karmi się Szymon Góraj. Marcin M. Granat porcjuje sobie grozę w The Medium, by po chwili stać się zabójczo sprawnym… zabójcą w Hitmanie III.

Michał R. Wiśniewski odwiedza cyberpunkowy świat w przygodówce Encodya, by później wziąć udział w akcji Persona 5 Strikers. Sos biega po świecie YS IX: Monstrum Nox. Pjotsze zwiedza Valheim. User Jama poszukuje zaginionych aniołów w Lost Angel i odgrywa rolę kosmicznego górnika w Everspace 2, by po chwili stać się robotem w I Am Robot. Sir Haszak buduje śnieżne imperium w Snowtopii. Bartek Czartoryski zwiedza i podbija (pięściami) świat Scott Pilgrimm vs. The World: The Game Complete Edition.

W Hall of Fame Paweł Gawlikowski zabiera nas do dziwnych światów stworzonych przez Infogrames oraz oprowadza po uniwersum Quest for Glory. Micz proponuje nam wyprawę do salonów gier arcade, wysnutą z własnych wspomnień. Marcin M. Granat zagląda za kulisy produkcji o dobrze znanej nazwie – Psychonauts.

W Secret Levelu Bartek Czartoryski prowadzi nas przez świat istniejący na styku gier planszowych i gier wideo, a Łukasz Michalik opowiada nam historię wirtualnej rzeczywistości. User Jama – tradycyjnie nasłuchuje dźwięków z kosmosu.

Nie zdradzimy tym razem o czym rysuje Śledziu, czego poszukuje w grach Łukasz Orbitowski, o jakiej wyspie opowiada Gawron, co rośnie Alexowi i czego Borek szuka na Steamie – sami przeczytajcie.

W Creditsach za to sporo przekrojowych materiałów, bo Piotr Pieńkowski przygląda się uważnie wielkim, rozrastającym się imperiom gwiezdnym, Piotr Żymełka opowiada o rolach Arnolda w grach, a Paweł Schreiber przegląda zawartość półek z książkami (też w grach).

Pełny spis treści Pixela #67

Loading

Autofite

Wywiad z szefem studia odpowiedzialnym za zapowiadające się arcysmakowicie Paradise Lost oraz dwie retronowinki ze świata gier.

Indykarium

Nic co indycze nie jest obce Borkowi, fedrującemu tunele twórców niezależnych.

Vive VR Corner

Wirtualny tenis, Yupitergrad i jeszcze dwie inne nowości z dominium rzeczywistości wirtualnej.

RetroExpress

W tym dziale z kolei trzymamy rękę na pulsie w kwestii Atari, Commodore i gier powstających obecnie na wszystkie nieumarłe platformy.

Pixel Kids

Redaktor Schreiber ponownie przejął rubrykę, wykarczował wrogi element i pisze o grach nadających się dla dzieci.

Rok 2020 i dalej

To nie jest podsumowanie minionego roku, lecz coś więcej – spojrzenie na aktualną kondycję elektronicznej rozrywki i pokuszenie się o wskazanie, co przyniesie przyszłość.

Play The Game

Little Nightmares II

W przeciwieństwie do jedynki przebijamy się już przez całe upiorne miasto. Dało to twórcom ogromne pole do popisu, jeżeli chodzi o wprowadzenie różnorodnych lokacji, w których rozbudzone zostaną mary, będące fuzją najsugestywniejszych dziecięcych fobii z koszmarami sennymi Tima Burtona.

The Medium

Wszystkiemu towarzyszy oszałamiająca grafika z rewelacyjną grą świateł i wysokiej jakości teksturami na czele. Warstwę wizualną podziwiamy z perspektywy trzeciej osoby, a kamera jest ustawiona pod różnymi kątami. Gra przypomina więc pod tym względem Alone in the Dark oraz Silent Hill 2…

Encodya

Ciekawe, co takiego jest w Berlinie, że przyciąga cyberpunków. Wspaniały (i kryminalnie niedoceniony) „Mute” Duncana Jonesa (do obejrzenia na Netfliksie), przyzwoita „filmowa” (chociaż wystylizowana na wektorową animację) przygodówka State of Mind, a teraz Encodya, kolejna przygodówka.

YS IX Monstrum Nox

Seria Ys opowiada o przygodach czerwonowłosego Adola Christina. Pojedynczych przygodach, gdyż nie ratujemy w niej świata przed zagładą, ani nie przemierzamy wielkich miast i krain. W każdej części akcja toczy się w jednym miejscu i dotyczy jednej historii.

Persona 5 Strikers

Kontynuacja jednego z najciekawszych RPG ostatnich lat. Gry, która doczekała się już rozbudowanej wersji (Persona 5 Royal) i spin-offa o tańcu (Persona 5: Dancing in Starlight).

Valheim

Największa sensacja ostatnich tygodni, produkt w Early Access, który kupiło już ponad trzy miliony użytkowników!

Lost Angel

Interaktywne filmy czy – jak kto woli – gry full motion video (FMV) powoli wracają na scenę. Można to porównać do zjawiska renesansu płyt winylowych, jest to po prostu pewna nisza dla fanów formatu. Jednocześnie FMV to na tyle rzadkie perełki, że nie ma co się pastwić, jeśli któraś ma skazy.

Snowtopia

Ta gra na pierwszy rzut oka wygląda na rasowego tycoona, w którym podczas urządzania kurortów narciarskich mamy ciągle pod górę. Szybko okazuje się jednak, że dziełu Tea for Two Studio bliżej do gry logicznej.

Hitman III

Jeśli zabijanie jest sztuką, to Agent 47 jest wirtuozem. By zbliżyć się do swojego celu, niczym wprawny aktor potrafi przyjąć każdą rolę, przybrać każdy kamuflaż. Zdradza go tylko wytatuowany na potylicy kod kreskowy, lecz gdy ofiara ma szansę go zauważyć, z pewnością jest już za późno.

Scott Pilgrim vs. The World

Ciekawy przypadek gry, która pojawia się i znika. Może teraz zostanie jednak z nami na trochę dłużej. Inna sprawa, że Scott Pilgrim, stanowiąca hołd dla retro, dzisiaj sam jest już retro.

Everspace II

Nazywasz się Adam i wiedziesz spokojne życie kosmicznego górnika w jednej z wielkich korporacji. Fałszywa tożsamość pozwala ukryć przeszłość jednego z ocalałych pilotów klonów, którzy pokonali Admirała Gorca. Wystarczyło tylko jedno głupie potknięcie i znowu czujesz na plecach oddech Floty Kolonialnej.

I Am Robot

Jestem Nessie, prototypowym robotem w ciele człowieka. Kiedy przedwcześnie wybudziłam się z hibernatora, od razu wiedziałam, że coś poszło nie tak. Moje obawy szybko się potwierdziły, kiedy zostałam zaatakowana przez inne roboty znajdujące się na statku.

Hall of Fame

Najlepsza gra na świecie: Eternam

Nazywasz się Jonz. Don Jonz. W zasadzie przyjaciele (i wrogowie też) mówią ci Marshal. Po długich, zakończonych sukcesem poszukiwaniach galaktycznego plugastwa utrudniającego życie mieszkańcom planet i księżyców nareszcie możesz udać się na tygodniowy urlop!

Warcade

Zanim zobaczyliśmy gumowe klawisze z UK, zanim nawet pojawiły się w domach niemieckie podróbki Ponga, na mapach polskich miast pojawiły się miejsca, gdzie można było uprawiać interaktywną rozrywkę. Miejsca tajemnicze, wspaniałe, w których przebywanie oznaczało przeskok w niejasną przyszłość. Pora wyprawić się do nieistniejącego świata automatów…

Quest for Glory

W miasteczku Spielburg, w którym zaczynamy przygodę, wszystko wydaje się pozornie w porządku. Lokalna gildia bohaterów informuje na tablicy o zadaniach do wykonania, w ciemnej uliczce możemy nocą dostać kosą pod żebra, a miejscowy szynk serwuje Oddech Smoka… Tak narodziła się legendarna seria od Sierry On-Line.

Psychonauts

W spiralnym notatniku, wśród swobodnie spisanych pomysłów, znajduje się malutki i naprędce stworzony rysunek. Jak na dzieło tak niewielkich rozmiarów przedstawia on nad wyraz dużo. Notatnik należy bowiem do Tima Schafera, a szkic ukazuje domki w lesie, jezioro i mroczną budowlę, stanowiąc pierwszą wizualizację rodzącej się właśnie gry Psychonauts.

Secret Level

Planszówki i gry wideo

Nie chodziło nam w tym artykule o ujęcie historyczne i żonglerkę tytułami, lecz chcieliśmy raczej skupić się na tym, jak wygląda przekład gry wideo na planszową (i odwrotnie) oraz kreatywny dialog między twórcami gier z prądem i bez prądu. I dlatego oddaliśmy głos samym twórcom.

Historia VR

Wirtualna rzeczywistość, wyciągnięta z technologicznego limbo przez garażowego geniusza, Palmera Luckeya, może wydawać się całkiem współczesnym wynalazkiem. Nic bardziej mylnego! Choć żyjemy w czasie pełzającego renesansu VR, to fundamenty wspomaganej technologią alternatywnej rzeczywistości powstały znacznie wcześniej.

Kosmiczny billboard

Od lat nasłuchujemy sygnałów od obcych cywilizacji. Poza garstką podejrzanych impulsów, które finalnie nie dały oczekiwanego potwierdzenia, nie odbieramy żadnych pozaziemskich komunikatów. Czy to znaczy, że nie ma inteligentnego życia poza Ziemią? A może raczej mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wszyscy w galaktyce słuchają, a nikt nie wpadł na pomysł, żeby samemu coś zacząć nadawać.

SideQuest

Comiesięczna porcja popkulturowych dobroci. Seriale, filmy, komiksy, książki, planszówki. To nie może się nie udać, zwłaszcza że nie opisujemy wszystkiego jak leci, tylko dokonujemy ostrej selekcji materiału.

Felieton Śledzia

Śledziu rozpoczął wielkie drapanie po głowie i wydrapał granie w chmurze.

Credits

Biblioteki w grach wideo

Grzebanie w growych książkach zaczynamy od Ultimy VII. Najpierw książeczka z praktycznym spisem typów uzbrojenia stosowanych w grze, a potem „Hubert’s Hair-Raising Adventure” Billa Peeta i inne ciekawe lektury…

Felieton Łukasza Orbitowskiego

Odkąd Czarny Coach gra, poszukuje idealnego horroru. Czyni to po swojemu, powoli i nieudolnie, jak człowiek, który z wątłym światełkiem błądzi po piwnicy pełnej upiorów.

Arnold w wirtualnym świecie

Ikona popkultury oraz jeden z symboli XX wieku. Przekuwając swoje wady na zalety, szturmem zdobył Hollywood, dzierżąc przez pewien czas miano najlepiej opłacanego aktora w dziejach kina. Ale czy zaznaczył swoją obecność również w świecie elektronicznej rozrywki? Sprawdźmy!

Felieton Gawrona

Rozważania o tym, które gry są najlepsze, Gawron prowadził na naszych łamach niejednokrotnie. Jest to ćwiczenie stosunkowo proste dopóty, dopóki nie nałożymy na nie powyższych ograniczeń…

Peryferia galaktyki

Wszyscy wiemy, że kosmos jest przeogromny i że nie sprowadza się tylko do naszego Układu Słonecznego. Ale czy wiemy, że dotyczy to także kosmosu wirtualnego? Że jest on znacznie większy niż bliski naszym sercom pojedynek dwóch konkurujących ze sobą megaprodukcji?

Felieton Alexa

Historię globalnych emocji dobrze ilustruje wykres trendów zainteresowania klasyczną już i znakomitą grą Plague Inc. w wyszukiwarce Google, tym lustrze ludzkich dusz.

Felieton Borka

Jak człowiek włoży pewien wysiłek w marketing, roześle te setki maili, poprosi o pomoc znajomych i nie spieprzy tej roboty koncertowo, to przychodzi moment, w którym gra pojawia się na Twitchu i YouTubie.

Bang-On Balls Chronicles i Exit Plan

Rozmawiamy z Exit Plan Games, twórcami, którzy pracowali nad Wiedźminem i kilkoma innymi grami, a potem poszli na swoje. Teraz przygotowują szaloną grę o jeszcze bardziej szalonym tytule.