Pod koniec zeszłego roku wspominaliśmy o wykorzystaniu Malinki w wersji Zero do łatwego uzyskania obrazu przez HDMI z Amigi 500 (rozwiązanie to błyskawicznie wskoczyło również do portów wideo Amigi 2000).

Teraz mamy jeszcze lepsze wieści. Zamiast inwestować spore pieniądze w zakup Vampire’a, możemy dopalić klasyczną Pięćsetke PiStormem z Raspberry Pi 3A+ (podobieństwo nazw do pewnego ugrupowania politycznego oraz elementu zestawu LEGO – przypadkowe).

PiStorm to płytka z elektroniką i oprogramowaniem stworzona przez Claude Schwartza, która w połączeniu z Raspberry Pi 3A+ zastępuje w A500 procesor MC68000. Wykorzystując emulację na CPU ARM bazującą na projekcie Musashi Malinka występuje w A500 w roli odpowiednika MC68030 taktowanej zegarem 70-80 MHz. Dodatkowo PiStorm umożliwia mapowanie Kickstartów 1.3, 3.0 i 3.1, uzupełnia pamięć o dodatkowy FAST oraz wirtualny kontroler SCSI, umożliwiający montowanie fizycznych nośników podłączonych do Raspberry Pi. To nie koniec zalet nowego akceleratora. Podobnie jak Vampire – moduł PiGFX oferuje również wirtualną kartę graficzną RTG pracującą ze sterownikami dla Picasso 96. Pi OS dostępny jest już do pobrania, podobnie jak wszystkie elementy projektu. Koszt samego akceleratora to około 60 zł, niezbędnego Raspberry Pi 3A+ – około 120 zł. Razem za całość zapłacimy mniej niż 200 zł.