O powrocie do tworzenia gier przez małżeństwo Williamsów wiemy już od zeszłego roku. Teraz powoli dowiadujemy się jakie gry mają trafić na rynek pod wpływem działań Kena i Roberty.

Na początek – Colossal Cave Adventure – gra tekstowa, która niegdyś zapoczątkowała modę na tekstówki, jesienią 2022 roku ma powrócić na ekrany PC i gogli VR jako Colossal Cave 3D Adventure. Już teraz możemy zapisywać się do newslettera i oczekiwać na kolejne wieści dotyczące remake’u.

Colossal Cave 3D Adventure stanie się pierwszoosobowa gra przygodowa, zaprojektowana na silniku Unity. Podstawą rozgrywki będzie eksploracja systemu jaskiń i poszukiwanie skarbów. Po drodze spotkamy starych znajomych – trolla, niedźwiedzia, węża oraz pirata. Przeprojektowana przygoda ma być trudna i zawierać wiele łamigłówek, całość zostanie przedstawiona w ponad 143 lokalizacjach 2 3D. Podobnie jak książka zawierająca wspomnienia Kena Williamsa dotyczące Sierry On-Line, pomysł na odtworzenie Colossal Cave 3D powstał pod wpływem nudnej kwarantanny, podczas pandemii COVID-19.

„W czasie pandemii napisałem książkę o dawnych czasach Sierry. Jego sukces zaskoczył mnie i przywołał wiele wspomnień z czasów, gdy tworzyliśmy gry. To doprowadziło mnie do dociekań, w jaki sposób powstają nowoczesne gry, dla zabawy zacząłem kodować przy użyciu silnika gry Unity.” – powiedział Ken Williams

Ken i Roberta Williams byli pionierami w tworzeniu gier przygodowych w Sierra On-Line. Przeszli na emeryturę w 1999 roku, teraz wracają do gier po raz pierwszy od ponad 20 lat. Colossal Cave 3D Adventure będzie obsługiwać VR wraz z zestawem gogli Oculus Quest 2.

„Szukałem czegoś ciekawego do zakodowania, kiedy Roberta zaproponowała Colossal Cave. Roberta zaczęła pracować nad dostosowaniem go do 3D, a ja zebrałem zespół. W miarę jak zagłębialiśmy się w grę, odkryliśmy kolejne warstwy jej złożoności, które wyjaśniają, dlaczego stała się ona takim branżowym fenomenem. Ma elementy akcji, humor, system punktacji, elementy przygodowe, ciekawe postacie, ogromny świat do odkrycia i nie tylko. To naprawdę gra, która zachwyci nową generację i jest w 100% inna od wszystkiego, co widziałem obecnie na rynku.” – Ken Williams

Wydaniem Colossal Cave 3D Adventure zajmie się nowe studio Cygnus Entertainment, w całości samofinansujące swoją działalność. Grę mamy ujrzeć jesienią 2022 r. na Oculus Quest 2, a także w wersjach na PC i Maca. W planach jest również uwzględnienie dodatkowych platform.

„Na początku myśleliśmy, że będzie to łatwe zadanie, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że VR nie jest tak proste, jak uruchomienie tej samej starej gry na nowej platformie. Wymagane były poważne zmiany w projekcie, a wszystkie grafiki musiały zostać porzucone i nakreślone od nowa. Czy było warto? TAK! Każdy, kto zagra w wersję VR, będzie zdumiony. To naprawdę oszałamiające, kiedy wchodzisz do jaskini.” – Ken i Roberta Williams