Serwis SuperData opublikował statystyki najpopularniejszych gier w lipcu tego roku. Dane obejmują trzy kategorie: gry dla PC, gry na konsole oraz gry mobilne.

W pierwszej trójce gier, po które najchętniej sięgają gracze na PC – wyłącznie hity free2play, czyli koreański Dungeon Fighter Online, jak zawsze popularna League of Legends i Fantasy Westward Journey Online II, który święci swoje triumfy w Chinach. Na kolejnych pozycjach również gry dostępne za darmo: Crossfire, Fortnite i World of Tanks. Kolejne miejsca należą do WoW-a, DOTY 2, PUBG (łącznie około 1,1 miliona sprzedanych kopii) i Robloxa.

Świat konsol do gier oddycha innymi tytułami. Na topie Grand Theft Auto V, które zapewniło producentowi przychody w wysokości 69 milionów dolarów (na PC i konsolach), po wypuszczeniu aktualizacji Online’s Casino. Dwrugie miejsce na liście konsolowych hitów to Call of Duty: Black Ops III, natomiast dużą niespodzianka okazuje się trzecie miejsce dla Fire Emblem: Three Houses, który od momentu premiery na Switchu sprzedał się w nakładzie 800 000 egzemplarzy. To historycznie najlepsze otwarcie dla jakiejkolwiek gry z tej serii. Kolejne miejsca zestawienia należą do FIFY 2019 i niebywale popularnego Super Mario Makera 2. Dalej kolejna gra sportowa – NBA 2K19 i Apex Legends, który wraz z sezonem 2 wygenerował 37 milionów dolarów przychodu (na PC i konsolach). Listę najpopularniejszych tytułów lipca dla konsol zamykają Madden NFL 20 i Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege.

Zupełnie inny obraz cyfrowej rozrywki wyłania się z przeglądu przebojów lipca na smartfonach. Tu króluje Honor of Kings (bijatyka MMO stworzona przez Tencenta, popularna w Chinach), Pokémon GO, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać oraz Candy Crush Saga (też doskonale wiemy, że chodzi o match 3). Na kolejnych miejscach darmowy MMORPG Fate/Grand Order, strategia Last Shelter: Survival i kilka innych, oferowanych w modelu free2play gier.

Trudno nie odnieść wrażenia, że gracze posiadający PC i smartfony niechętnie płacą za gry lub są zbyt młodzi, by dysponować możliwością płatności za cyfrową rozrywkę. Jeszcze ciekawsze wnioski można wysnuć z raportu największych premier lipca, opublikowanego przez Valve w przypadku Steama. Tu na topie znajdują się zaskakujące tytuły, jak Kubifaktorium, Godhood, Fields of Glory: Empires, czy Earth Defence Force 5. Dużym zaskoczeniem może być także popularność Streets of Rogue, Automachefa, Iratus: Lord of Dead, The Blackokout Clubu, Oxygen Not Included, Killsquada, Nowhere Propheta, Gloomheaven, Gorna VR i Swords & Souls VR, czy paskudnie wyglądającego Kindergarten 2. Jeszcze bardziej zaskakująca w tym zestawieniu jest obecność symulatora randkowania Date A Live: Rio Reincarnation oraz dwóch gier erotycznych (Love 3 Love Cube i Custom Order Maid 3D2 It’s A Night Magic), które wprawdzie w wersji Steam zostały ocenzurowane, jednak dokupując DLC do podstawowej gry możemy przywrócić im wersję bez cenzury. Co oznacza, że przemysł gier erotycznych znalazł furtkę na restrykcje Valve.