Od 12 października w salonach prasowych i dystrybucji wysyłkowej znajdzie się kilka bardzo ciekawych powieści i opowiadań obrazkowych.

Wśród nich – zbiorczy album z pracami Zbigniewa Kasprzaka, kolejny tom przygód Sandmana, opowieść gangsterska w klimacie noir, Szkoła latania przetłumaczona na język ukraiński. Jak również: Blueberry, Lulu i Nelson, Lucky & Luke i duża dawka obrazków i historyjek dla całkiem małych i nieco większych dzieci.

Klasyka Polskiego Komiksu. Wielkie wyprawy

Słynni podróżnicy Krzysztof Kolumb, Ferdynand Magellan i James Cook wyruszają w swoje największe i najcenniejsze dla ludzkości wyprawy… We wschodniej Kanadzie na początku XIX wieku kwitnie handel futrami, a ich transportem zajmują się ludzie zwani Podróżnikami… Piękna i utalentowana gwiazda kina wszech czasów Marylin Monroe mierzy się ze swoim losem, przeżywając wzloty i upadki… Te i inne opowieści o ogólnie pojętej tematyce historycznej zawarte w niniejszej szczególnej antologii stworzył wybitny polski rysownik opowieści graficznych Zbigniew „Kas” Kasprzak. Tom Wielkie wyprawy zbiera różnorodne komiksy pierwotnie wydane w latach 1982–2018, czyli na przestrzeni niemal całej twórczości Kasa: tytułowe Wielkie wyprawy, Łzy Bałtyku, Kamień, Pierwsza lekcja, Uniesienia, Podróżnicy, Srebrna tabakierka…, Sobiescy w Krakowie oraz Spadająca gwiazda. Publikację wzbogacają wstęp napisany przez Adama Ruska oraz galeria wcześniej niepublikowanych plansz i szkiców. Gratką dla fanów twórczości autora są okładka całego albumu i grafiki, które Kas narysował specjalnie do tego wydania. Pierwszy tom dzieł Zbigniewa Kasprzaka Bogowie z gwiazdozbioru Aquariusa zbiera stworzone przez niego komiksy science fiction. Scenariusz: Stefan Weinfeld, Maria Olszewska-Wolańczyk, Tomasz Kołodziejczak, Zbigniew Kasprzak, Zofia Bieniarz, Bran MacLeod, Maryse Charles, Jean-François Charles, rysunki: Zbigniew Kasprzak. 264 strony w twardej oprawie. Cena: 149,99 zł.

Plansze Europy. Noir burlesque, tom 1

Wspaniale narysowana przez mistrza realizmu Enrica Mariniego klasyczna opowieść gangsterska. Weteran Slick wraca z wojny do rodzinnego Las Vegas. Musi znaleźć sposób na spłacenie rodzinnych długów, ale nie ma ochoty wiązać się z żadnym gangiem ani współpracować z policją. Chce za to odzyskać młodzieńczą miłość… Czy uda mu się tak lawirować między prawem a bezprawiem, aby osiągnąć wymarzony cel? Scenariusz i rysunki: Enrico Marini. 104 strony w twardej oprawie. Cena: 69,99 zł.

Plansze Europy. Młodość Blueberry’ego, tom 4

Czwarty tom zbiorczy opowieści o wczesnych przygodach słynnego komiksowego bohatera Dzikiego Zachodu – Mike’a Blueberry’ego! Album zawiera cztery epizody: Rzeźnik z Cincinnati, Syrena z Veracruz, Śmierć dla stu dolarów i Szlak Łez. Lato 1864 roku. Porucznik Blueberry uczestniczy w misjach prowadzonego przez Allana Pinkertona wywiadu Północy. Tym razem rusza śladem porwanego przez Południowców wynalazcy pewnej śmiercionośnej broni. Wyprawa doprowadzi go aż do niebezpiecznego Meksyku. Potem Mike zostanie wplątany w indiańską rozgrywkę, w której stawką będą wielkie pieniądze i przyszłe losy wojny secesyjnej. Jak zwykle nie zabraknie tajemnic, pułapek, strzelanin i mrocznej gry tajnych służb! Scenariusz: François Corteggiani, rysunki: Michel Blanc-Dumont. 204 strony w twardej oprawie. Cena: 119,99 zł.

Sandman. Ulotne życia, tom 7

Sandman – wielokrotnie nagradzana, jedna z najpopularniejszych i najbardziej uznanych powieści graficznych wszech czasów – stworzyła nowy standard dojrzałej, literackiej fantastyki we współczesnym komiksie. Seria, zilustrowana przez najwybitniejszych artystów komiksowych, obfituje w nawiązania kulturowe i religioznawcze, a w fabule płynnie przeplatają się wątki współczesne, fikcja, dramaty historyczne i legendy. W Ulotnych życiach, siódmym tomie serii, Maligna, najmłodsza z rodzeństwa Nieskończonych, skłania Władcę Snów, aby pomógł jej znaleźć ich zaginionego brata – Zniszczenie. Ich podróż poprzez świat i – ostatecznie – spotkanie ze Zniszczeniem oraz naprawienie związku Władcy Snów z jego synem Orfeuszem – zmienią Nieskończonych na zawsze. Scenariusz: Neil Gaiman, rysunki: Jill Thompson, Vince Locke. 256 stron w twardej oprawie. Cena: 89,99 zł.

Кайко та Кокош – Школа польотів (Kajko i Kokosz – Szkoła latania)

Кайко та Кокош  – Школа польотів to specjalna edycja komiksu Janusza Christy Kajko i Kokosz – Szkoła latania przetłumaczonego na język ukraiński. Cykl opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych Zbójcerzy pod wodzą Hegemona i przeżywają masę zabawnych przygód. Komiks powstawał w latach 70. i 80. XX wieku i był jedną z wizytówek czasopisma młodzieżowego Świat Młodych. W 2003 roku wydawnictwo Egmont Polska wznowiło serię, a dzięki tej reedycji wszystkie części komiksu ukazały się po raz pierwszy w kolorze. Niniejsza wersja komiksu w języku ukraińskim będzie nie lada gratką dla kolekcjonerów i miłośników przygód Kajka i Kokosza oraz twórczości Christy. Pozwoli także czytelnikom na całym świecie poznać najpopularniejszych polskich bohaterów komiksowych. Nieopodal Mirmiłowa własną warownię zbudowali niegodni miana rycerzy okrutni Zbójcerze, których wodza, Krwawego Hegemona, najbardziej złościło, kiedy słyszał, że nie ma poczucia humoru. Pewnego dnia postanowił zdobyć gród kasztelana Mirmiła, a atak rozpocząć od opanowania Klubo-Gospody, aby tym posunięciem szybko złamać ducha obrońców. Dzięki Kajkowi i Kokoszowi szturm zostaje odparty, dlatego Hegemon wymyśla sposób na pozbycie się obu wojów z grodu. Namawia kasztelana, aby ten spełnił swe największe marzenie i wraz z przybocznymi wyruszył na Łysą Górę znajdującą się w kraju Omsów, gdzie czarownice nauczą go latać. Scenariusz i rysunki: Janusz Christa. 40 stron w miękkiej oprawie. Cena: 29,99 zł.

Кайко та Кокош – Школа польотів — спеціальне видання комікса Януша Хрісти Кайко і Кокош –  перекладено на українську мову. Цикл оповідає про двох воїтелів – сміливого і розважливого Кайка та ненажерливого і самозакоханого Кокоша, які захищають Мірмілів від атак підступних злицарів на чолі з Гегемоном і переживають безліч кумедних пригод. Комікс народжувався у 70-80 роках ХХ століття й був однією з візитівок часопису Świat Młodych. У 2003 році видавництво Egmont Polska перевидало серію, і завдяки цьому всі випуски комікса вперше були надруковані у кольорі. Версія «Школа польотів» українською мовою буде чималим сюрпризом для колекціонерів і шанувальників пригод Кайка і Кокоша та творчості Хрісти. Також вона дозволить україномовним читачам у всьому світі познайомитися з найпопулярнішими героями польских коміксів. Неподалік від Мірмілова власну фортецю звели не гідні зватися лицарями підступні злицарі, вождь яких – Кривавий Гегемон – найбільше біситься, коли чує, що в нього бракує почуття гумору. Одного дня він вирішив захопити град каштеляна Мірміла, а насамперед – Фаст-Клуб, щоби цим своїм успіхом швидко впокорити незламний дух захисників. Завдяки Кайку та Кокошу штурм відбито, тож Гегемон вигадує, як змусити обох воїнів піти з граду. Він переконує каштеляна, аби той здійснив свою найбільшу мрію і разом зі своїми помічниками вирушив на Лису Гору в країні оонсів, де чарівниці навчать його літати.

Lucky Luke. Lucky Luke na siodełku

Coś niesamowitego! Lucky Luke zamienia strzemiona na pedały, jadąc przez całą Amerykę na zachód. Po raz kolejny Samotny Kowboj wciela się w samarytanina i niespodziewanie trafia na siodełko roweru, pedałując jak szalony, aby pomóc Albertowi Overmanowi przewieźć jego dzieło do San Francisco, gdzie odbywa się wielki wyścig rowerowy. To idealna okazja dla projektanta, aby zaprezentować swoje dzieło i uwieść mieszkańców miasta swoim nowym, rewolucyjnym jednośladem. Ale podróż Lucky Luke’a nie będzie łatwa: pozbawieni skrupułów bandyci, uparci wieśniacy i podejrzliwi Indianie będą nieustannie wciskać mu patyki w szprychy i utrudniać wyścig nowoczesności! Jolly Jumper również nie jest zachwycony, że Lucky Luke zamienił siodło na siodełko. Zdobycie uznania fanów Lucky Luke’a nie należało do łatwych zadań, jednak Mawilowi, który połączył świeże pomysły z klasycznymi motywami i dowcipnymi gagami, tworząc zabawną przygodę, udało się w pełni sprostać temu zadaniu. Mawil, a właściwie Markus Witzel Mawil, to urodzony w 1976 roku w Berlinie Wschodnim autor i ilustrator, którego największym dotychczasowym hitem był Kinderland. Autor jest zdobywcą prestiżowej niemieckiej nagrody Max and Moritz w 2014 roku. Scenariusz i rysunki: Mawil. 64 strony w twardej oprawie. Cena: 49,99 zł.

Lulu i Nelson. Królestwo lwów, tom 2

Druga część przygodowej opowieści dla dzieci o spełnianiu marzeń, walce o wolność i miłości do zwierząt. Pierwszy tom serii zdobył nagrodę na francuskim Festiwalu Komiksowym w Blois w 2020 roku. W tym samym roku na podstawie komiksu powstał długometrażowy film animowany. Lulu udało się dotrzeć do południowoafrykańskiej krainy lwów, jednak jej ojciec został aresztowany podczas demonstracji przeciwko apartheidowi. Teraz mała Włoszka przebywa na farmie adwokatki Mary, która stara się uwolnić z więzienia tatę małej poszukiwaczki przygód. Równocześnie dziewczynka razem z przyjacielem Nelsonem przygotowuje się do chwytania lwów. Jednak czy to zamierzenie ma w ogóle sens, skoro sama bohaterka coraz bardziej przekonuje się do idei, że wolność należy się nie tylko ludziom, ale też zwierzętom? Scenariusz: Charlotte Girard, Jean-Marie Omont, rysunki: Aurélie Neyret. 68 stron w twardej oprawie. Cena: 44,99 zł.

Pozytywka. Pióra łagodnego orła, tom 5

Piąty tom opowieści o ośmioletniej Noli, która odziedziczyła po matce funkcję obrończyni Pandorii, niezwykłego świata, do którego przechodzi się przez magiczną pozytywkę.  Po kolejnej wyprawie do Pandorii Nola ma poważne kłopoty z powrotem do domu. Dlaczego portal nie działa? Przyjaciele szybko ustalają, co należy zrobić, aby dziewczynka mogła przejść do swojego świata. Należy zdobyć trzy pióra łagodnego orła, jednak to zadanie okazuje się trudniejsze i niebezpieczniejsze, niż początkowo się wydawało! A potem bohaterowie dokonają niespodziewanego odkrycia… Scenariusz: Carbone, rysunki: Gijé. 56 stron w twardej oprawie. Cena: 39,99 zł.

Smerfy i wioska dziewczyn 5. Kij Wierzby, tom 5

Piąta część cyklu Smerfy i wioska dziewczyn, który nawiązuje do wydarzeń przedstawionych w kinowym filmie o bohaterach z Zaczarowanego Lasu. Mięta jest Smerfką, która bardzo chciałaby poznać tajniki stosowania ziół i zostać pomocnicą naczelniczki Wierzby. Niestety, jej wiedza o roślinach, także tych drapieżnych, wciąż jest niewielka, dlatego niefrasobliwym zachowaniem powoduje, że przywódczyni wioski dziewczyn zostaje ranna. Aby ją uzdrowić, Mięta z przyjaciółkami będą musiały wyruszyć na koniec świata, gdzie znajduje się cudowne źródło. Czekają je niezwykłe i straszne przygody! Czy śmiałym Smerfkom uda się osiągnąć cel? Scenariusz: Luc Parthoens, Thierry Culliford, rysunki: Laurent Cagniat. 48 stron w miękkiej oprawie. Cena: 29,99 zł.

Mój pierwszy komiks 5+ Malinka chce się bawić, tom 1

Czy znacie już rodzinę pana Borsuka i pani Lisicy? Najmłodsza z rodzeństwa, Malinka, siostra Szperaczka i Borka, prezentuje swoje przygody. Malinka uwielbia zabawy ze starszym rodzeństwem. Zawsze ma mnóstwo pomysłów i jeszcze więcej energii… Czasami aż za dużo. A przede wszystkim Malinka chce się bawić! Ta pierwsza część przygód Malinki skierowana jest do najmłodszych czytelników. Scenariusz: Brigitte Luciani, rysunki: Eve Tharlet. 32 strony w twardej oprawie. Cena: 34,99 zł.

Mój pierwszy komiks 5+ W cieniu drzew. Pierwsza wiosna, tom 4

To ostatni komiks z serii W cieniu drzew, w której poznajemy zwierzęta i ich perypetie podczas kolejnych pór roku. Tym razem nadeszła wiosna! Zrywanie kwiatków dla mamy to ulubione zajęcie każdego dziecka. Chyba że dziecko nie przestaje kichać…Aaa… Aa… A psik! Ćśśś, już dobrze, dobrze… Scenariusz i rysunki: Dav. 32 strony w twardej oprawie. Cena: 34,99 zł.