Niezależny twórca gier o imieniu Frank poszukuje inspiracji, wkraczając w marzeniach sennych w pokręcony świat własnej świadomości. Jednak im głębiej się zapuszcza, tym bardziej odrywa się od rzeczywistości i kontempluje swoje własne istnienie.

Gra logiczna oparta na narracji ma być psychologicznym doświadczeniem przekazującym graczom unikalną historię. Kiedy Frank jest przytomny, znajduje się w stanie Rzeczywistości. Tutaj rozgrywka będzie składać się z detektywistycznego stylu wędrowania, interakcji z obiektami i elementów rozwiązywania zagadek. Kiedy uśnie, znajdzie się w stanie Snu. Rozgrywka wtedy drastycznie zmieni się, aby dostować się do majestatycznej scenerii jego snów. Obejmie ona platformówkowe wyzwania, a także system skradania się przeciwników. Działania i decyzje podjęte przez Franka w obu stanach wpłyną na zakończenie historii oraz pomogą uniknąć powtarzalności. W One Dreamer znajdziemy obsadę różnych wyjątkowych postaci z codziennego życia Franka (m.in. jego dziewczynę i dziwacznych współpracowników), a także ich alternatywne wersje w jego snach.

„W przypadku narracji postawiliśmy na aktorstwo głosowe, aby zapewnić dogłębne doświadczenie fabularne bez zmuszania graczy do czytania zbyt wielu dialogów lub przerywania rozgrywki.” – deweloperzy One Dreamer Company

One Dreamer ma pojawić się w 2021 roku na komputerach PC (Steam). Twórcy planują w późniejszym terminie wydanie gry na konsolach PlayStation 4 i PlayStation Vita.