Zgodnie z zapowiedziami Valve sprzed kilku tygodni, Steam doczeka się poważnej rekonstrukcji interfejsu, który w wersji beta już jest dostępny dla zainteresowanych zmianami graczy.

Co oznacza, że już teraz możemy zajrzeć w przyszłość biblioteki Steama, wykonując kilka celnie wymierzonych kliknięć. Aby przekonać się, jak wygląda Steam beta, zaczynamy od wybrania z menu Steam opcję Ustawienia. Następnie na zakładce Konto wskazujemy opcję Zmień przy Udział w testach beta.

W oknie, które zobaczymy na ekranie wybieramy opcję Steam Beta Update i klikamy OK. Restartujemy klienta Steam i czekamy na pobranie aktualizacji biblioteki Steam w wersji beta.

Po chwili zobaczymy odmienionego Steama, w którym po raz pierwszy możemy układać gry we własne kolekcje (zastępujące kategorie), sortując je na przykład na bazie gatunku lub typu rozgrywki, przeglądać ostatnie tytuły, w które graliśmy my i nasi znajomi oraz powiązane z niektórymi z gier, aktualne wydarzenia. Najważniejsza różnica w stosunku do leciwego już interfejsu Steama to opcja samodzielnego tworzenia własnych kolekcji gier i swoboda w przeciąganiu tytułów gier pomiędzy różnymi kolekcjami. Zmian jest znacznie więcej (m.in. opcja wyświetlania w każdej kolekcji tylko zainstalowanych gier z biblioteki), co pozwala nam rekomendować odświeżenie szatek Steama i przebranie biblioteki gier w skórkę beta.