Mniejszy, węższy i bez możliwości zadokowania – nowy Switch przeznaczony jest wyłącznie do gry w trybie przenośnym.

Nintendo ujawniło nową wersję Switcha – wersję Lite. Mniejsza konsolka, przeznaczona do gry mobilnej wydaje się być zaplanowana jako następca 2DS/3DS – pozbawiona jest uwzględnionego w nazwie „przełączania” między trybem przenośnym a zadokowanym – konsola nie może połączyć się z telewizorem, nie jest „dokowalna” i nie ma odczepianych joy-conów. Niektóre gry, takie jak 1-2 Switch będą wymagały zakupu osobnych joy-conów, ze względu na fakt, że wykorzystują one sterowanie ruchem.

Japoński koncern odchudził konsolę jak mógł – urządzenie nie korzysta z wibracji, które wykorzystywane są w części flagowych tytułów tej platformy, jak chociażby Super Mario Odyssey. Nie ma też podpórki, która pozwala postawić normalną wersję jako samodzielny, mały ekran, przez co nawet, jeśli sparujemy z nią zewnętrzne kontrolery, będziemy musieli znaleźć jeszcze miejsce, by wygodnie ją oprzeć.

Zmienił się także ekran urządzenia – zamiast wyświetlacza 6,2 cala dostaniemy 5,5-calowy, a konsola będzie krótsza o mniej-więcej wielkość pojedynczego joy-cona. Delikatnie zmieniono też rozłożenie samych klawiszy, zbliżając je nieznacznie do siebie. Nintendo zapewnia, że wszystkie gry, które oznaczono jako nadające się do gry w trybie przenośnym będą działały na konsoli lite.

Urządzenie wyceniono na 200 dolarów, a jego premierę zaplanowano na 20 września. Nintendo Switch Lite będzie dostępny w trzech opcjach kolorystycznych: żółtej, szarej i turkusowej.