W przeddzień Dnia Dziecka do sprzedaży trafi wyjątkowy znaczek z Kajkiem i Kokoszem, który upamiętni 50. Rocznicę wydania pierwszego paska komiksowego w Wieczorze Wybrzeża.

Pierwsza prezentacja projektu odbyła się 27 maja 2022 r. w  centrum konferencyjnym Międzynarodowych Targów Gdańskich „Amber Expo”. Seria komiksów Kajko i Kokosz trwale zapisała się na kartach polskiej literatury  i komiksu, jeden z komiksów Janusza Christy trafił do kanonu lektur szkolnych (tak, chodzi o wspaniałą „Szkołę latania”), a postacie komiksowe i ich charakterystyczne wypowiedzi stały się elementem popkultury.

Znaczek z Kajkiem i Kokoszem został wydany w  bloku, w polu znaczka widnieją postaci Kajka i Kokosza oraz smoka Milusia, a w polu bloku znaleźli się Jaga, Łamignat, Lubawa oraz Mirmił. Znaczek będzie dostępny w dwóch wydaniach – perforowanej i nieperforowanej, obie edycje będą numerowane. Znaczek nieperforowany wyprodukowany został w nakładzie 6000 sztuk, w specjalnym folderze komercyjnym. 31 maja 2022 r. pojawi się także koperta pierwszego dnia obiegu, na której znajdzie się okładka lektury szkolnej do 4 klasy – „Szkoła latania”.

Na Międzynarodowych Targach Gdańskich „Amber Expo” 27 maja  2022 r. znaczek odsłonili wspólnie prezes Fundacji Kreska im. Janusza Christy, Paulina Christa, oraz wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Kto w latach 70. i 80. nie zaczytywał się w przygodach Kajka, Kokosza, kto nie pamięta smoka Milusia, Łamignata, Kaprala czy w końcu Krwawego Hegemona? Poczta Polska w rocznicę pierwszej publikacji ich przygód postanowiła przybliżyć ten komiks dzieciom i wnukom fanów serii Janusza Christy. Wydaliśmy numerowany znaczek w bloku, którego podstawą są oryginalne materiały przygotowane do historycznego komiksu. Na kopercie FDC natomiast znalazła się okładka »Szkoły latania«, która od 2016 roku jest na liście lektur obowiązkowych dla 4 klasy. W specjalnym folderze komercyjnym znajduje się natomiast druga forma wydawnicza znaczków nieperforowanych, również numerowana i wydana w nakładzie 6 tysięcy sztuk. Wierzę, że te prawdziwe rarytasy kolekcjonerskie, będą wspaniałym prezentem na Dzień Dziecka nie tylko dla naszych najmłodszych klientów.” –wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek

W krajach Europy Zachodniej, takich jak Francja czy Belgia, komiks jest niezwykle poważaną gałęzią kultury. W hołdzie dziełom rysowników emitowane są liczne wydawnictwa filatelistyczne poświęcone postaciom i tytułom. Dobrym przykładem jest zeszłoroczny jubileusz 60-lecia Asteriksa, który także doczekał swojego znaczka.

„Emisja znaczka pocztowego to dla mnie osobisty sukces. Co ważne od samego początku pomysł wsparły rzesze fanów komiksu i środowisko filatelistów w Polsce. Dziękuję za to i wiem, że dziadek byłby po raz kolejny dumny z nas wszystkich dumny. Bardzo się cieszę, że uniwersum Janusza Christy tak się rozrasta. W ostatnich dwóch latach powstał serial animowany, muscial, wydania zbiorcze komiksu Kajko i Kokosz, a teraz znaczek pocztowy. Serce rośnie!” – Paulina Christa prezes Fundacji Kreska im. Janusza Christy, spadkobierczyni i wnuczka Janusza Christy

Poczta Polska upamiętnia na znaczkach tematy związane nie tylko z ważnymi wydarzeniami historycznymi czy zasłużonymi postaciami, ale także z literaturą. Warto zaznaczyć, że postacie komiksowe utrwalone na walorach filatelistycznych cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodszych filatelistów. Zbliżający się jubileusz „Kajka i Kokosza”, kultowej polskiej bajki, stanowi także świetną okazję do promowania na świecie polskiej kultury poprzez znaczki pocztowe.

 Autor projektu: Joanna Fleszar-Haspert, Radosław Gieremek

Liczba znaczków: 1 znaczek w bloku

Wartość: 8,00 zł

Nakład wersji perforowanej: 90 000 szt.

Nakład wersji nieperforowanej: 6 000 szt.

Technika druku: offset