Historia powstania pierwszej gry z udziałem Pokemonów (na 8-bitowe przenośne konsole Game Boy) zatytułowanej Pocket Monsters sięga drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych.

Zapowiadany projekt jest kontynuacją wydanej w 1999 roku na Nintendo 64 gry o wszędobylskim fotografie kieszonkowych stworków. W New Pokémon Snap wyruszamy w podróż na niesamowity archipelag Lental, z mnóstwem otaczających go wysp i wysepek celem zbadania tajemniczego zjawiska nadającego specyficzny odblask Pokémonom. Co istotne, przybyliśmy po to, aby sfotografować nieznane wcześniej gatunki i ich zachowania. W badaniach nad archipelagiem postaramy się pomóc profesorowi Mirrorowi wraz z jego asystentami Ritą oraz Philem, ponieważ może okazać się, że nasze zdjęcia i obserwacje będą kluczowe do rozwiązania zagadki niecodziennych wydarzeń. Eksplorujemy nieznane wyspy (m.in. rozległe pustynie, gęste dżungle, piaszczyste plaże) starając się uchwycić jak najlepsze ujęcia swoim aparatem. Korzystając z kapsuły podróżnej NEO-ONE dotrzemy do interesujących, patrolowanych miejscówek przez rzadkie okazy potworków, co skutkować będzie dobrą albo niedostateczną oceną (od 1 do 4 w zależności od ustawienia w kadrze czy wielkości Pokemona) stworzonego im zdjęcia.

Skorzystamy również z osobistego albumu, w którym edytujemy fotki dostosowując jasność, rozmycie oraz ostrość, a także dodamy przeróżne naklejki, ramki czy wszelakie filtry z możliwością przesłania ich online innym użytkownikom. Deweloper Bandai Namco Entertainment zapowiedział tę kolorową, w pełni trójwymiarową przygodówkę na 30 kwietnia bieżącego roku jako exclusive’a na konsolę Nintendo Switch.