Wspaniała seria komiksów fantasy wraca do życia! Kolejną porcję przygód wikinga Thorgala Aegirssona już dziś możemy kupić w sklepach. Główny bohater ponownie stanie przed szansą rozwikłania tajemnicy swojego pochodzenia.
W Neokorze, najnowszym tomie serii, główny bohater wraca do domu z wyprawy, podczas której uratował porwaną przez wyspiarzy córkę. Tymczasem w jego rodzinnej wiosce wszyscy mieszkańcy zostali zaczarowani. Thorgal z Jolanem wyruszają do sąsiedniej krainy, siedziby władcy odpowiedzialnego za ten czyn, gdzie spotykają starych wrogów i są zmuszenie do wyprawy na Północ, do miejsca skrywającego sekrety przybyszy z gwiazd.
Seria Thorgal została wymyślona przez słynnego scenarzystę Jeana Van Hamme’a i wybitnego polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego. Obecnie scenariusze sagi są pisane przez Yanna Le Pennetiera, współautora innych serii z tego samego uniwersum – Thorgal – Louve i Thorgal – Młodzieńcze lata. Rysunki do tomu Neokora stworzył Frédéric Vignaux, grafik specjalizujący się w opowieściach historycznych i legendarnych.
Pomysł na kultową serię o Thorgalu narodził się w 1976 r. podczas spotkania belgijskiego scenarzysty Jeana Van Hamme’a i polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego. Pierwszy odcinek sagi, która liczy dziś kilkadziesiąt tomów, kilka pobocznych serii i została przetłumaczona na ponad 40 języków, ukazał się w 1977 r. w magazynie Tintin, a rok później polscy czytelnicy mogli przeczytać o konflikcie Thorgala Aegirssona z królem wikingów Gandalfem Szalonym w magazynie Relax. Wersja albumowa Zdradzonej czarodziejki miała premierę w 1980 r. Od momentu pojawienia się, cykl szybko zaskarbił sobie sympatię rzeszy czytelników w Belgii, Francji i Polsce oraz wielu innych krajach.
Thorgal spełnia założenia gatunkowe heroic fantasy, jest też przesiąknięty kulturą i wierzeniami skandynawskimi. Oprócz elementów nadprzyrodzonych, zaczerpniętych z mitologii nordyckiej, w kilku odcinkach pojawiają się motywy science-fiction. Jean Van Hamme i Grzegorz Rosiński promowali w Thorgalu uniwersalne wartości, takie jak prawość, pomoc słabszym, przyjaźń i miłość rodzicielska. Bohaterowie stając w obliczu wyzwań, siłując się ze swymi słabościami, pokazują, że życie to ciągła walka, lecz wcale nie jest skazana z góry na porażkę.
Scenariusz: Yann Le Pennetier
Rysunki: Frédéric Vignaux
Przekład: Wojciech Birek
Oprawa: twarda/miękka
Objętość: 56 stron
Format: 215×290 mm
Cena: 34,99 zł / 24,99 zł