Proza Samotnika z Providence do dziś inspiruje i przyciąga do siebie miłośników grozy i nienazwanego. Motywy lovecraftowskie są też wdzięcznym tematem gdy mówimy o grach wszelkiego rodzaju.Wystarczy wspomnieć papierowe RPG Zew Cthulhu czy z „naszej” półki – Prisoners of Ice albo Shadow of the Comet. Co rusz pojawią się jednak nowe tytuły inspirowane Lovecraftem. Jedną z takich gier jest ufundowany poprzez kampanię kickstarterową Stygian: Reign of the Old Ones.

Tytuł ma wyjść na Steamie 26 września i kosztować 29,99 dolarów. Mamy tu do czynienia z grą RPG, co pomimo wspomnianego Zewu Cthulhu, nie wydaje się oczywistym krokiem. W końcu jak walczyć z Przedwiecznymi, jak się rozwijać postać czy zebrać drużynę jeśli szaleństwo i ostateczna porażka czają się za każdym krokiem? Cultic Games postanowiło jednak wziąć się z tematem za bary.

Pierwsze co rzuca się w oczy to grafika – wyraźnie inspirowana Weird Tales oraz starym ilustracjami do powieści pulpowych. Mnie to bardzo pasuje i wygląda świetnie oraz klimatycznie. Co jednak z mechaniką? Cultic Games stawia na turową walkę mocno inspirowaną Heroes of Might and Magic 3 czyli podziałem na hexy. Do tego postacie mają zmagać się co i rusz z mentalno-psychiczną częścią swojej wyprawy – to znaczy, że szaleństwo, choroby psychiczne czy lęki mają być w grze obecne i wpływać np. na opcje dialogowe.

Pomysł jak dla mnie rewelacyjny i mam nadzieję na mocny nacisk położony na tą stronę rozgrywki. A to nie koniec przyjemności – w trailerze możemy zobaczyć też rozbudowane tworzenie postaci, niebezpieczne zaklęcia czy całe systemy wierzeń, które mają mieć wpływ na naszych bohaterów.