Chciałoby się rzec: drżyjcie producenci gamingowych akcesoriów, bo na Kickstarterze właśnie pojawił się twór, który może nieźle namieszać na rynku. Wykorzystująca efekt Halla klawiatura, która mierzy siłę nacisku klawiszy. Wyobraźmy sobie połączenie klawiatury z analogiem – wtedy mocniejsze dociśnięcie klawisza mogłoby powodować np. przyspieszenie poruszania postaci w grze. Dlatego gracze tak pokochali analogowe joysticki, które całkiem szybko wyparły z rynku ich cyfrowe odpowiedniki.

Projekt klawiatury Keystone to obietnica zbudowania mechanicznego urządzenia, które dzięki zastosowaniu przełączników SILO Beam Spring (podobne niegdyś wykorzystywane były w klawiaturach produkowanych w latach 70. dla terminali IBM-a) umożliwi dodanie każdemu z przycisków nowej funkcjonalności.

Dodatkowy pomiar siły nacisku może znaleźć także zastosowania w innych dziedzinach niż gry: projektowania grafiki 3D, aplikacjach CAD lub przy zwyczajnym pisaniu tekstu, gdzie siła nacisku decyduje np. o wyborze znaków specjalnych lub dużych liter, bądź odpowiada naciskowi wirtualnego pędzla na równie wirtualną kartkę.

Ceny tej analogowej klawiatury, oferowanej na razie w przedsprzedaży na Kickstarterze są porównywalne do wartości topowych klawiatur mechanicznych i wynoszą (zależnie od zestawu) od 129 do 247 dolarów. Input Club, organizator zbiórki społecznościowej, obiecuje wyprodukować Keystona do lipca przyszłego roku. Wykorzystanie w klawiaturach przełączniki mają docelowo wytrzymać nawet miliard naciśnięć.

Ciekawe kiedy zobaczymy na rynku myszy komputerowe, bardziej czułe na nasz dotyk. Czy coś może pójść nie tak? Pewnie – źle zaprojektowany sterownik, brak wsparcia dla klawiatur tego typu w grach i zapomnimy o Keystonie. Jednak myśl o możliwości regulowania momentu aktywacji dla każdego klawisza osobno, brzmi jak poezja dla twórców prozy. Tym bardziej, że możemy wybrać switche odpowiadające charakterowi popularnych Cherry MX Red, Blue i Brown. Na razie Keystone pozostanie kosztowną ciekawostką, ale pomysł na pomiar siły nacisku w klawiaturach mógłby nieźle namieszać w świecie gier.