Wbrew pozorom przeniesienie gry komputerowej na planszę to nie jest taki zły pomysł. Udało się to kilku tytułom – planszowy Doom jest całkiem niezły, a karciana wersja Bloodborne przyjemne. Poza tym Jagged Alliance nieźle się do tego nadaje!

Kilka słów wstępu – oryginalna, angielska wersja wersja planszówkowego Jagged Alliance została ufundowana dzięki kickstarterowej kampanii, która zebrała ponad 65 tysięcy euro. Wydawnictwo Underground Kingdom z Trójmiasta postanowiło także spróbować swoich sił w crowdfundingu poprzez platformę Wspieram.to by wydać polską wersję gry. Celem jest zebranie 50 tysięcy złotych, a czas trwania kampanii to 31 dni. W tym momencie idzie naprawdę dobrze ponieważ zebrano już ponad połowę kwoty.

Czym jest planszowy Jagged Alliance? To kooperacyjna gra taktyczna, która skupia się na tym co znamy najlepiej z komputerowego pierwowzoru, czyli zarządzaniem grupą najemników, strzelaniem, chowaniem się za osłonami, etc. Sam nie miałem okazji zagrać jeszcze w angielską wersję, ale opinie są raczej zgodne – oddaje ona świetnie klimat swojego komputerowego pierwowzoru. Do tego ma bardzo dobre oceny na branżowym portalu Board Game Geek.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o mechanice to poniższe filmiki mogą być pomocne:

Jeden rzut oka na pudełko i jego zawartość, a wniosek nasuwa się sam – mnóstwo dobra! Zresztą recenzje wspominają o tym, że mamy do dyspozycji sporo opcji a kampania zakłada dodatkowe scenariusze, karty, najemników, etc., jeśli tylko zostaną przekroczone pewne progi finansowe. Dla mnie brzmi to całkiem nieźle i moim zdaniem warto wspierać takie inicjatywy. Sprawdźcie, a może przypadnie wam do gustu i wesprzecie jej wydanie!

Poniżej filmik promujący polską wersję: