Złożony z kilkunastu kwadracików, biegnący ludzik ma symbolizować dziedzictwo klasycznej konsoli z 1979 roku. Specyficzne dla produktów rozrywkowych tamtych lat były podłączone do urządzeń kontrolery, najczęściej złożone z kilku przycisków i potencjometru. W przypadku oryginalnej konsoli Intellivision zastosowano 16-kierunkowy pad umieszczony pod klawiaturą numeryczną. W swoim czasie produkt Mattela (wyposażony w 16-bitowy procesor i układ AY-3-8914) odcisnął silne piętno na cyfrowym świece rozrywki, w przyszłym roku Intellivision ma powrócić w zupełnie nowej formie, nawiązującej do klasycznej konsoli przynajmniej kształtem.

Premiera potomka Intellivision została zaplanowana na 10 października 2020 roku. Nazwa Amico to słowo wywodzące się z języka włoskiego, oznaczające przyjaciela. Czy Amico zaskarbi sobie uznanie graczy, jak niegdyś Amiga? Zobaczymy. Twórcy nowej konsoli zapowiadają kilka przebojów, w tym remake Earthworm Jima, tworzony przez ten sam zespół, który odpowiada za klasyczną wersję grę. Gry tworzone na Amico mają być ekskluzywnymi wersjami dla tej konsoli, tworzonymi z myślą o rozrywce w gronie rodzinnym, a więc z kategorii E (jak Everyone). Nie będzie za to żadnych odpłatnych DLC do wydanych już gier. Na start otrzymamy nostalgiczny pakiet klasyki z Intellivision oraz ok. 20 gier dystrybuowanych cyfrowo. Ceny gier mają wynosić od 2,99 do 7,99 USD.

Kontrolery do Amico są bezprzewodowe (komunikują się z urządzeniem za pośrednictwem Blootootha), konsola obsługuje do 8 padów jednocześnie. Oprócz czterech fizycznych przycisków zostały one wyposażone w mikrofon, głośnik, ekran dotykowy 3,5″, żyroskop, akcelerometr, force feedback i oryginalny d-pad z iluminacją. Kontrolery będą ładowane bezprzewodowo, po umieszczeniu ich w zatoce obudowy konsoli. W razie potrzeby, w roli kontrolerów możemy też wykorzystać własny smartfon z odpowiednią, bezpłatną aplikacją.

Porcja zremasterowanej klasyki, jaką zamierza nas poczęstować Amico obejmuje m.in. takie tytuły jak Spelunker, Miner 2049er, Super Burgertime, Bad Dudes, Caveman Ninja, Moon Patrol, R-Type, 10 Yard Fight, Lode Runner, Kung-Fu Master, MotoRace USA, Tropical Angel, Archon oraz ToeJam & Earl plus porcję gier od Intellivision, Imagic i Atari.

Czy taki wynalazek ma szansę zdobyć uznanie graczy? Wiele zależy od jakości wykonanych gier i imersji, jaką zapewnią bezprzewodowe kontrolery. Pomimo wielkiego przodka, którego zalety producent Amico wyróżnia w informacjach prasowych na stronie produktu (zachęcamy, warto poczytać), wiele jeszcze trzeba zrobić, by przekonać graczy do zakupu kolejnej porcji nostalgii za 200 USD.