Wielokrotnie nagradzane Mortal Shell przygotowuje się do wprowadzenia największej aktualizacji w dotychczasowej historii gry. Całkowicie zmieniające rozgrywkę rozszerzenie The Virtuous Cycle trafi na PC (Steam, Epic Games Store i GOG.COM), PlayStation oraz Xboxa 18 sierpnia 2021 roku.

Cena Virtuous Cycle wyniesie jedynie 6,99 euro. Mortal Shell dotychczas zebrało ponad 300 000 wpisów na listę życzeń Steam, co sprawia, że jest to jeden z najbardziej wyczekiwanych tytułów na tej platformie. The Virtuous Cycle całkowicie zmienia podróż przez Fallgrim. Przeciwnicy zmieniają i przetasowują się przy każdej śmierci, tworząc bardziej brutalne i nieprzewidywalne doświadczenie niż kiedykolwiek. Po całej krainie zostały rozrzucone filary, dzięki którym gracze otrzymają nowe talenty do odziedziczenia. Do Mortal Shell trafi także ponad 100 nowych umiejętności, od egzotycznych ulepszeń broni, po zupełnie nowe manewry bojowe, które można odkrywać i łączyć ze sobą, by swobodnie tworzyć i rozwijać swój własny styl walki.

The Virtuous Cycle umożliwi także przejęcie kontroli nad Hademem, niegdyś nieuchwytnym nauczycielem, a obecnie piątą powłoką, jaką możesz opanować w Mortal Shell. Unikalne drzewko umiejętności Haderna, dostępne zarówno w głównej kampanii Mortal Shell, jak i The Virtuous Cycle, odblokowuje nową domenę wrodzonych talentów, od opanowania sztyletów, po zastraszającą zdolność do absorbowania kar. Do gry trafi także Axatana – broń dostosowująca się do woli gracza składająca się w ciężki topór, kiedy zajdzie taka potrzeba i rozkładająca się w zabójczo szybkie dwie katany.

„Projektowanie i tworzenie The Virtuous ycle było czymś niesamowitym. Dodaliśmy do gry ponad 100 nowych umiejętności, transformującą broń Axatana i Haderna jako grywalną powłokę. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć wszystkie sposoby, w jakie gracze złamią stworzony przez nas tryb roguelike. Myślę, że będą się przy tym dobrze bawić.” – Francesco Zacchini, projektant techniczny w studiu Cold Cymmetry