Czym jest wspomniane Monstrum? To dostępny jedynie cyfrowo tytuł autorstwa szkockiego studia Junkfish, które ze względu na trwającą pandemię przesunęło w czasie premierę pudełkową gry. Gry, zapowiadającej się jednak nawet interesująco.

W Monstrum zadanie masz proste. Musisz jedynie wydostać się z rozbitego statku towarowego i przy okazji umknąć z życiem przerażającej istocie, która wydostała się podczas katastrofy. Układ pomieszczeń podczas rozgrywki jest proceduralnie generowany, więc każde podejście do gry dostarczy odbiorcy zupełnie nowych wrażeń. Wizyta na statku natomiast zmrozi krew w żyłach, ponieważ inteligentna i nad wyraz bestia aktywnie szuka swoich przyszłych ofiar na pokładzie. Musisz więc bacznie obserwować poczynania potwora, dostosować się do panującej sytuacji i przewidywać kolejne jego kroki.

Monstrum to, trzeba przyznać, gra niezwykle klimatyczna, zmuszająca gracza z jednej strony do ucieczki, z drugiej – do sukcesywnego wykorzystywania znalezionych przedmiotów. Całość składa się na pozycję, którą warto się zainteresować, nawet pomimo zapowiadanego, wysokiego stopnia trudności. Pamiętaj bowiem, że tutaj śmierć jest nieodwracalna. Jeśli zginiesz, będziesz musiał zaczynać od nowa. A to ewidentny wręcz ukłon w kierunku oldschoolowych produkcji, wyciskających w gracza nie tylko siódme poty, ale doprowadzających do szaleństwa po każdym źle wymierzonym skoku.