O Roblox wspominaliśmy już swego czasu. Wtedy udało się tej grze wyprzedzić Minecrafta. Cóż – teraz nadszedł czas na konkrety w postaci dolarów. Do tego jest ich niemało – mówimy powiem o miliardzie zielonych zarobionych przez mobilną wersję Robloxa. Nieźle, nieprawdaż?

Naprawdę, pewne rzeczy nie powinny już mnie dziwić. Wiem przecież, że w gry mobilne gra naprawdę sporo graczy. Do tego informacja o popularności Robloxa też nie jest dla mnie specjalną nowością. Może moje ciągłe zdziwienie wynika z tego, że sam siedzę w zupełnie innej „bańce” jeśli chodzi o świat gier? Myślę, że może o to chodzić. Po prostu co jakiś czas do tej bańki dostają się informacja ze świata zewnętrznego i powodują wspomniane zadziwienie. Faktem jest jedno – nawet mobilna wersja Roblox jest bardzo, ale to bardzo popularna!

Trochę informacji. Mobilna wersja Roblox została ściągnięta 290 milionów razy, a 677 milionów dolarów przychodów (czyli 67 procent) pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Z kolei Wielka Brytania odpowiada za 89 milionów dolarów przychodu, czyli 9 procent. Co ciekawe 75 procent ściągnięć pochodzi z Google Play, ale to użytkownicy sprzętu Apple więcej wydają – 76 procent przychodów pochodzi od nich. W 2018 roku przychód z mobilnej wersji Robloxa wynosił 335 milionów dolarów. Dla porównania – w 2016 roku było to tylko 45,7 milionów. Pozostaje zadać pytanie – czy ktoś w dziale marketingu naprawdę wie co robi, czy po prostu zapanował swoisty oddolny szał na Roblox? Szczerze – nie mam pojęcia.

Warto też przyjrzeć się poniższemu wykresowi pokazującemu wzrost wydawanych przez graczy pieniędzy w kolejnych kwartałach:

Moim zdaniem wykres mówi sam za siebie! Wymowna jest także następująca informacja – miesięczne wydatki graczy w Roblox osiągnęły swój pułap w sierpniu 2019 i wynosiły 50 milionów dolarów. Cóż – mamy do czynienia po prostu z absolutnym fenomenem. Ciekaw jestem tylko jak długo potrwa dobra passa Roblox? Minecraft okazał się bardzo żywotną bestią, więc może i w tym przypadku tak będzie.