Project Scarlett wciąż istnieje głównie w słowach, a nie w konkretach, ale kilka informacji wydaje się całkiem ciekawych.

Microsoft postanowił powiedzieć trochę o swojej nowej konsoli – projekcie Scarlett. Firma przekonuje, że następna generacja będzie większym skokiem, naprzód, niż cokolwiek wcześniej. Na dobry początek urządzenie ma być cztery razy silniejsze niż Xbox One X. Padły bardzo odważne obietnice (choć na tyle niesprecyzowane, że będzie można się z nich ewentualnie grzecznie wycofać) – rozdzielczość do 8K, FPS do 120 klatek na sekundę, zmienna częstotliwość odświeżania, wspomagany hardware’owo raytracing następnej generacji. Ważna wydaje się wzmianka o SSD następnej generacji i wykorzystywaniu go jako wirtualnego RAM – z jednej strony to chyba najlepsza wskazówka dotycząca tego, że konsola faktycznie może być całkiem potężna, ale i sygnał, że może być dość droga.

Już jakiś czas temu pojawiły się plotki, że następna generacja wisieć będzie w okolicach 500 dolarów w dniu premiery, co w Polsce może oznaczać ceny dochodzące nawet do 2500 złotych w dniu premiery konsoli. Czy to dobra cena za wsteczną kompatybilność ze wszystkimi poprzednimi generacjami i urządzenie, które będzie serwerem do zdalnego grania tam, gdzie chcemy (Microsoft ogłosił, że już teraz możemy używać Xboxów One jako serwerów do zdalnego grania, naturalnie możemy więc zakładać, że to samo stanie się ze Scarlett)?

Jednocześnie firma zdaje się kłaść duży nacisk na streamingowy projekt xCloud, który, wedle plotek i doniesień stanie się alternatywą dla tych, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na konsolę i telewizor zdolny dostarczyć te 120 klatek i kto wie, może nawet 8K. O usłudze wiemy tyle,  że stała się dostępna dla wszystkich developerów, ale Microsoft nie chciał powiedzieć tym razem, co dokładnie (i na jakich warunkach) zaoferuje graczom. Wobec bardzo atrakcyjnej oferty na Game Pass pozostaje liczyć, że przewijający się w plotkach streamingowy wariant konsol nie będzie dużo droższy. Project Scarlett ma też datę premiery – konsola pojawi się na święta 2020, razem z następną częścią Halo.