Hobbystyczne projekty nie zawsze osiągają swoją finalną formę, czasami porzucone przez projektantów trafiają na wysypisko nieukończonych maszyn, czy konsol. Wyraźnie możemy dostrzec dziś przynajmniej dwa trendy wśród zwolenników klasycznych technologii: tanie warianty komputerów i konsol przeznaczone dla konsumentów oraz znacznie droższe, czasami niekompletne rozwiązania dla wielbicieli zbliżonej do 100% kompatybilności.

Tak mniej więcej ma się relacja TheC64 do Ultimate 64 – Pierwszy z nich to projekt komercyjny, pozornie idealnie naśladujący pierwowzór, drugi – dostarczany jest jako PCB przeznaczone do montażu w obudowie od C64 i może poszczycić się bliską ideału zgodnością z oryginałem (plus kilka pomniejszych atutów).

Wśród najdziwniejszych i najbardziej zaskakujących projektów końca lat 80. niewątpliwie jednym tchem możemy wymienić Sama Coupé (który ujrzał światło dzienne jako finalny produkt) i Commodore 64DX znanego też jako C65 – mokry sen kolekcjonerów, zbierających za każdym razem szczęki z podłogi po każdym przekroczonym pułapie cenowym prototypów w serwisach aukcyjnych. Co ciekawe, na zdjęciach prototypowych PCB Commodore 65 (w archiwum Bo Zimmermana) można dostrzec napis Commodore Amiga, jednak technologia związana z Amigą raczej nie była wykorzystywana w procesie planowania następcy C64 i C128.

Zespół ludzi pracujących nad projektem MEGA65 od dłuższego czasu, konsekwentnie buduje replikę Commodore 64DX, z dokładnością do kształtu obudowy, klawiatury, czy wbudowanej, działającej stacji dyskietek. Są też przygotowywane devkity dla programistów, zamknięte w nieco uproszczonej obudowie. Zespół MEGA65 osiągnął właśnie pułap finansowy, który umożliwi wykonanie form do obudów komputera – 65000 euro. Na topie listy jest widać jednorazową wpłatę w wysokości 40 000 euro. To kwota zbliżona do aukcyjnych cen prototypu Commodore 65, co oznacza, że niektórzy wielbiciele klasycznych komputerów wolą sprawną, gotową do pracy we współczesnych warunkach maszynę od kolekcjonerskiej ciekawostki. Obecnie kwota społecznościowej zbiórki zbliża się do 70 000 euro.