Czy starzejący się czarodziej odnajdzie w sobie jeszcze odrobinę dawnej magii i pokona labirynty pełne przeciwników? Czy – choć ręka już nie tak sprawna jak kiedyś i refleks też już nie ten – czarodziejowi zdoła pomóc weteran ośmiobitowych zmagań? Tak, o tobie tu mowa, fanie ZX Spectrum!

Najważniejszy mikrokomputer w dorobku Clive’a Sinclaira i jeden z najistotniejszych w historii informatyki miał swoją premierę dokładnie 40 lat temu, a o tym, jak zaczęła się ta fantastyczna historia, można oczywiście przeczytać w nowym numerze magazynu „Pixel”.

Powyżej polecam artykuł historyczny, ale tu chciałbym podkreślić, że opowieść o ZX Spectrum to karta z dziejów komputeryzacji, do której nadal dopisywane są nowe treści. I piszą je starzy oraz wciąż nie tak starzy użytkownicy tego urządzenia. Podobnie jak w latach 80., tak i teraz tworzą gry, udowadniając, że w dawnej ośmiobitowej technologii tkwi jeszcze wielki potencjał.

W ten właśnie sposób – nie wspominając czasy dawnej chwały, lecz kreując ich ciąg dalszy – celebrują 40. urodziny fani „gumiaka”. W serwisie itch.io zadebiutowała właśnie (udostępniona przez autorów bezpłatnie) Mazania – wariacja na temat Pac-Mana, w której weterani ZX Spectrum odnajdą liczne nawiązania do bliskich sobie bohaterów i historii. Szybkie tempo akcji nie pozwoli jednak na sentymentalne wspominki – mimo siwiejących skroni trzeba tu wykazać się refleksem i zręcznością, by pozbierać wszystkie kropki, nie dać się zabić i przejść do następnego etapu.

I dobrze. Musimy być w formie. Wciąż jeszcze wiele niesamowitych przygód przez nami i naszymi spectrumami.