Fani serii Mass Effect niecierpliwie wyczekują Legendary Edition – odświeżonej wersji popularnej trylogii. Premiera gry została zaplanowana na 14 maja 2021 roku, na platformy PC, Xbox One, Xbox Series S i X, PlayStation 4 oraz PlayStation 5. Termin ten wydaje się być tak bliski, a mimo tego tak bardzo odległy… dlatego warto umilić sobie czas i prześledzić oficjalną listą zmian.

Mass Effect Legendary Edition doczekało się porównania, w którym serwis IGN pokazuje światu główne różnice w zestawieniu z oryginalnymi częściami. Materiał ma ponad 11 minut i zachęcam zainteresowane osoby do obejrzenia całości. Ja natomiast postaram się wymienić garść istotnych zmian, które zostały naniesione zarówno w zakresie samej rozgrywki, jak i grafiki. Lepsze oświetlenie sprawi, że pierwsza część przygód Sheparda zdecydowanie zyska na wizualnej atrakcyjności. Oczywiście wszystkie tekstury wyglądają lepiej, a w wielu miejscach naniesiono drobne detale, których wcześniej nie było. Za przykład mogą posłużyć opony pojazdu Mako, które od tej pory będą ubłocone. Skoro już jesteśmy przy tym pojeździe, to niezwykle istotną zmianą będzie poprawa modelu jazdy. Wrażenia mają być zbliżone bardziej do prowadzenia czołgu, a nie balona z powietrzem (w oryginale Mako jakby nie miał wyraźnie odczuwalnej masy).

Mass Effect Legendary Edition to także skrócone czasy oczekiwania na wczytanie kolejnych obszarów gry. Twórcy odświeżyli system zarządzania ekwipunkiem, istotnie poprawili kreator postaci oraz wygląd niektórych elementów ubioru, ale przede wszystkim pozbyli się dużej ilości bugów. Należy zaznaczyć, że najwięcej zmian wprowadzono w Mass Effect, natomiast kolejne części, Mass Effect 2 i Mass Effect 3 wymagały mniejszych nakładów pracy. BioWare z pewnością postarało się o przygotowanie dopracowanej wersji znanej trylogii w odświeżonym wydaniu. W niedalekiej przyszłości fani mogą liczyć na więcej informacji o Mass Effect Legendary Edition.