Puzzle Quest w swoim czasie wprowadził na rynek niebezpieczną i nieomal nieprawdopodobną miksturę gatunków, łącząc elementy mechaniki z Bejeweled i gier fabularnych (lub karcianek, bo i w ten sposób można rozpatrywać ten logiczno-batalistyczny eksperyment). Dlaczego niebezpieczną? Bo w pewnym sensie Puzzle Quest wyniósł na piedestał RPG gry casualowe. Z drugiej strony dziś mamy na smartfonach równie fascynujące zjawiska, jak przyrostowe RPG-i, w których już sam nie wiem o co chodzi.

Formuła rozgrywki spopularyzowana przez Bejeweled, a później sklonowana do postaci uproszczonego Candy Crusha była wielokrotnie wałkowana przez wspominany na Pixelpoście serwis GameTop – i to często w bardzo kreatywnej postaci, gdzie oprócz łączenia trzech elementów musimy np. przeprowadzić bohatera gry z jednego krańca planszy na druga. Wariantów Bejeweled jest tyle, że można by marnować długie lata na ich rozgryzanie i.. casualowe klikanie.

Co ciekawe, jak do tej pory widziałem znacznie mniej kreatywnych wariacji na temat Zumy (gry wzorowanej na japońskiej Puzz Loop) – i w tym przypadku obowiązuje zasada łączenia trzech kulek ale wprowadzenie ruchu owych kulek na ekranie uzupełnia zabawę o elementy zręcznościowe. Mało kto odważył się na warianty Zumy dla dwóch graczy, a już uprościć rozgrywkę do zatrzymania węża z kulek i wprowadzenie elementów walki z przeciwnikiem na wzór Puzzle Quasta… takich pomysłów jeszcze nie widziałem. I choć wiem, że oddawanie się tej casualowej, pochłaniającej czas rozrywce nie jest może najbardziej rozwijającym gracza zadaniem, to w Marble Duel, który właśnie trafił do galaFreebies za darmo gra się świetnie. Gdy my i przeciwnik dysponujemy zróżnicowanymi zestawami kul, gdy każda z nich czyni coś innego (tarcze, zdrowie, zranienie przeciwnika) no i gdy cały ten łańcuch z kulek nie jest dostępny dla obu stron konfliktu w takim samym obszarze, a za combo mamy dodatkowy strzał… Warto wypróbować Marble Duel, aby się o tym przekonać.

PS Gra może uruchomić się w rosyjskiej wersji językowej – by temu zaradzić, trzeba wybrać w opcjach język angielski. Grę stworzyło rosyjskie studio HeroCraft.