O tym, że o nasze zabytkowe, bezcenne, a przede wszystkim zabawne (bo wciąż służą do dobrej zabawy) maszynki trzeba dbać, nikogo nie trzeba przekonywać, a już szczególnie tych, którym bateria marki Varta wylała się na płytkę drukowaną, siejąc zniszczenia.

Zmierzam jedynie do tego, że 30 lat temu producenci Amig nie przypuszczali, że kogoś ta maszynka będzie jeszcze dziś obchodzić, stąd i nie przewidzieli, że komponentów będą musiały tak długo leżakować, by bawić nasze i kolejne pokolenia.

Posiadacze Amig są oczywiście rozpieszczani z wielu stron, od Vampire’a, przez Warpa, po dodatkowe bebechy od Individual Computers, czy od Lotharka. Często zapominamy jednak o najprostszych rozwiązaniach, które niekoniecznie przekształcają A500 i A600 w bolid na turbo dopalaczach, ale w oszczędnościową wersję maszynki do do długotrwałej zabawy. Krótko rzecz ujmując – bardzo brakuje dziś najprostszych, trwałych rozwiązań. Na szczęście jest taki sklepik, który postanowił wypełnić braki na rynku – zaglądając na stronę Archi-TECH odnajdziemy listę projektów, które aż się proszą, by wpakować je w obudowy Amig. Po pierwsze – odnajdziemy tam najmniejsze na świecie rozszerzenie pamięci do A600 – A608mini dodające 8 MB pamięci FAST.

Po drugie – w tym samym miejscu widnieją projekty zamienników do diodek do A1200 i A600 – niezbędne jako zamienniki.

Po trzecie: są tam niezwykle przydatne gadżety, jak interfejs na kartę CF przeznaczony do montażu w A600 i A1200, w tym i wariant do montażu gniazda na zewnątrz obudowy (ponad portem PCMCIA).

Do A1200 przygotowano również rozszerzenie pamięci o 8 MB FAST, wraz z narzędziami konfiguracyjnymi. Na stronie Archi-TECH znajdziemy listę dystrybutorów akcesoriów, bez których dziś pewnie ciężko przetrwać z tymi Amigami…