Spóźnioną majówkę z komiksami (najlepiej całoroczną) czas zacząć. W programie czytania i oglądania na połowę maja przewidziano głównie komiksy dla małych i nieco większych czytelników, z pewną dawka superbohaterów i jednego Cygana.

Od kierowcy ciężarówki w postapokaliptycznym świecie, przez Batmana walczącego ze Strachem na Wróble, po Flasha – oto propozycje dla nieco starszych czytelników. Młodsi mogą wyruszyć w podróż z Lucky Lukiem, sprawdzić co u Smerfów i w świecie dalekiej północy. W programie przygód są i opowieści o Supersach, Kumpelkach i Filipinie Lomar. Najmłodsi, pewnie z rodzicami, poznają dalsze losy Ptysia i Billa oraz Any.

Plansze Europy. Cygan

Wydanie zbiorcze wszystkich sześciu tomów bestsellerowej serii przygodowo-fantastycznej Cygan, która rozgrywa się na początku XXI wieku w świecie zniszczonym przez katastrofę klimatyczną. Rom Cagoj jest kierowcą tira na Podbiegunowej Autostradzie Trójkontynentalnej (PA3K), łączącej Amerykę z Eurazją. Cygan kocha młodszą siostrę, swoją ogromną ciężarówkę oraz kłopoty. Z kolei dzielnego i wesołego Cagoja kochają wszystkie kobiety… Kiedy nadarza się okazja dobrego zarobku za przewiezienie broni do targanej wojną domową Rosji, bohater nie waha się ani chwili. Nie przypuszcza, że razem z siostrą wkroczy do piekła, gdzie życie ludzkie nie ma wartości. Później będzie przeżywał przygody na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej. W tej opowieści nie brakuje zapierających dech krajobrazów, walk, pościgów ani odważnych scen miłosnych. Scenariusz: Thierry Smolderen, rysunki: Enrico Marini. 384 strony w twardej oprawie. Cena: 199,99 zł.

Uniwersum DC. Batman – Stan strachu, tom 5

Strach na Wróble przystępuje do realizacji ostatniej fazy swojego planu, a Magistrat dzięki burmistrzowi Nakano zyskuje niemal całkowitą władzę w mieście. W Gotham panuje coraz większy chaos, policja jest praktycznie bezradna, nawet Oracle i batrodzina nie są w stanie zapanować na tym, co dzieje się na ulicach. Jeśli Batman i jego sojusznicy nie zdołają pokrzyżować planów Strachan na Wróble oraz pokonać Simona Sainta i jego armii robotów, wszystkich mieszkańców Gotham czeka przerażająca przemiana. Jaką rolę w tym wszystkim odegra maszyna umysłów skonstruowana przez Kolektyw Nadpoczytalności, który znalazł tymczasowe schronienie w Raju zarządzanym przez Queen Ivy? Oprócz tego poznajemy genezę dwóch niezwykłych bohaterek nowego pokolenia – Ogrodniczki i Miracle Molly. Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach: Batman #112-117, Batman Secret Files: Miracle Molly #1, Batman Secret Files: Peacekeeper-01 #1, Batman Secret Files: The Gardener #1, „Batman: Fear State: Alpha #1 oraz Batman: Fear State: Omega #1. Scenariusz: James Tynion IV, rysunki: Jorge Jiménez. 320 stron w miękkiej oprawie. Cena: 99,99 zł.

Uniwersum DC. Flash – Najszybszy Człowiek na Ziemi

Album opowiada o początkach kariery Barry’ego Allena w roli Flasha, jest też oficjalnym wprowadzeniem do filmu Flash, którego premiera kinowa zaplanowana jest na czerwiec 2023 roku. Po trudnych przejściach w Lidze Sprawiedliwości Barry postanowił trenować, aby stać się inspirującym bohaterem. Gdy w Central City pojawiają się nowi wrogowie, Flash zwraca się do Batmana z prośbą o wsparcie w opanowaniu swoich mocy. Ale nawet pod kierunkiem Mrocznego Rycerza nie będzie to łatwe. Gdy Szkarłatny Sprinter odkryje swoje nowe zdolności, będzie musiał bronić miasta przed takimi zagrożeniami jak metaliczny Girder, straszliwy Tarpit czy wirujący Top. Czy sprinter zdoła okiełznać moc prędkości i zostawi przeciwników daleko w tyle, czy też zderzy się ze ścianą? Wszystko okaże się w utrzymującym zawrotne tempo prequelu filmu kinowego Flash. Album zawiera materiały pierwotnie opublikowane w amerykańskich zeszytach The Flash: The Fastest Man Alive #1–3. Scenariusz: Kenny Porter, rysunki: Ricardo Lopez Ortiz, Juan Ferreyra, Jason Howard. 128 stron w miękkiej oprawie. Cena: 49,99 zł.

Lucky Luke. Eliksir doktora Doxeya, tom 7

Siódma z serii opowieści o Lucky Luke’u, kowboju, który przemierza bezdroża Ameryki i zawsze staje po stronie prawa. Dziki Zachód to eldorado dla oszustów i szarlatanów. Spośród nich wyróżnia się doktor Doxey, który sprzedaje podejrzane leki na wszelkie choroby. A jak się czują pacjenci po zażyciu jego medykamentów? O tym najlepiej przekonuje się Lucky Luke, który trafia do miasta pełnego ludzi cierpiących po wypiciu jednego z eliksirów Doxeya. Samotny Kowboj wyrusza śladem fałszywego uzdrowiciela, jednak ten okazuje się sprytnym przeciwnikiem! Scenariusz i rysunki: Morris. 48 stron w miękkiej oprawie. Cena: 29,99 zł.

Smerfy i Złote Drzewo, tom 29

Kolejna pełna przygód opowieść o Smerfach, wesołych niebieskich istotach z zaczarowanego lasu. Nadeszła wiosna. Smerfy od setek lat obchodzą wtedy święto odradzania się przyrody. Niestety tym razem dochodzi do wypadku, który wywraca cały porządek ich świata. Będą musiały wyruszyć w daleką podróż i bardzo się natrudzić, aby pokonać swojego pecha! Czy moc wierzeń w zabobony okaże się silniejsza od pragnienia, aby znów żyć w beztroskiej radości? Scenariusz: Alain Jost, Thierry Culliford, rysunki: Pascal Garray. 48 stron w miękkiej oprawie. Cena: 29,99 zł.

Światła Północy. Drzewo portalu – część I, tom 5

Nadchodzi czas ostatecznego starcia! W ostatnim odcinku podróży Sonji do Jotundale napięcie sięga zenitu! Wikingowie i gang Espena stają naprzeciw siebie w bitwie, w której nie ma wygranych.  Scenariusz i rysunki: Malin Falch. 152 strony w twardej oprawie. Cena: 49,99 zł.

Mój pierwszy komiks 5+. Mały Ptyś i Bill. Smażenie naleśników, tom 1

Pierwszy tomik humorystycznej serii dla najmłodszych czytelników. Poznajemy wesołe przygody chłopca Ptysia i jego ukochanego spaniela Billa, kiedy jeszcze byli bardzo mali! Tego dnia Ptyś i jego tata smażą naleśniki. Świetnie się przy tym bawią, ale podrzucanie naleśników na patelni czasem źle się kończy… A kiedy jeszcze dołącza do nich zwariowany Bill, wszystko może się wydarzyć! Scenariusz: Laurence Gillot, rysunki: Jose Luis Munuera. 32 strony w twardej oprawie. Cena: 34,99 zł.

Mój pierwszy komiks 5+. Ana Ana. Czekoladowe tornado, tom 2

Na głowie burza złotych loków, pod którymi kłębią się tysiące pomysłów… Oto Ana! Pingwin Pingpong jest głodny jak wilk. Dlatego Ana Ana i jej pluszaki postanawiają upiec ciasto czekoladowe… Scenariusz: Dominique Roques, rysunki: Alexis Dormal. 32 strony w twardej oprawie. Cena: 34,99 zł.

Supersi. Home sweet home, tom 3

Troje dzieci z innej planety – Mat, Lili i Benji – są obdarzone supermocami i wspomagane przez robota o imieniu Al. Są rozdarte między chęcią prowadzenia normalnego życia wśród ludzi a lękiem przed odkryciem, kim są. W tej serii autorzy podejmują takie tematy, jak poszukiwanie tożsamości, rodziny, samotności i odmienności pod przykrywką opowieści o superbohaterach. W trzecim tomie rodzeństwo znalazło się w policyjnym potrzasku. Dzieci są ścigane, dlatego będą musiały opuścić swój dom i znaleźć nowe schronienie… Scenariusz: Frédéric Maupomé, rysunki: Dawid. 120 stron w twardej oprawie. Cena: 39,99 zł.

Sprawy kryminalne Filipiny Lomar. Szacuneczek! Tom 4

Czwarty tom niezwykłych, czasem zabawnych, czasem niebezpiecznych przygód trzynastoletniej prywatnej detektywki Filipiny Lomar. Tym razem w trakcie wyprawy na ryby ze swoim przyjacielem Gégé, Filipina spotyka Rosę – dziewczynkę, która uciekła z domu. Okazuje się, że ona i jej mama są gnębione przez Marka, uroczego na zewnątrz, ale brutalnego w domowym zaciszu. Filipina – z pomocą zarówno starych, jak i nowych przyjaciół – postanawia im pomóc, ale musi wykazać się sprytem i przebiegłością jeszcze większą niż zwykle. Scenariusz: Dominique Zay, rysunki: Greg Blondin. 48 stron w miękkiej oprawie. Cena: 34,99 zł.

Kumpelki. Poza kontrolą, tom 5

Piąty tom przygód szalonych nastolatek – Jessiki i jej fantastycznych kumpelek. Każda z nich jest inna, mają różne zainteresowania, podobają im się inni chłopcy, słuchają różnej muzyki… Czasem się kłócą, czasem na siebie obrażają, ale zawsze potem się godzą, bo wiedzą, jakie to szczęście mieć przyjaciółki. Scenariusz: Christophe Cazenove, rysunki: Philippe Fenech. 48 stron w miękkiej oprawie. Cena: 34,99 zł.