Na okładce Danger Scavenger (najnowsze dzieło studia Star Drifters), w premierach miesiąca The Last of Us 2. Na ostatniej stronie okładki zapowiedź październikowego Pixel Heaven (tak, to już tak blisko).
To od której okładki zaczynamy lekturę? Niech będzie, od samego początku tych 124-stronicowych wakacji.
Po krótkim wstępniaku – w którym jest parę słów i o nowych działach i o zbliżającym się wielkimi krokami Pixel Heaven przechodzimy do porcji indyków w borkowym sosie czyli Indykarium. A ten odcinek jest wyjątkowy, bo Borek zdecydował się porozmawiać z rodzimymi twórcami gier, zadając ogólnikowe pytanie: co najbardziej denerwuje indyczy gamedev w ich pracy? No i są odpowiedzi! I to jak zróżnicowane. Więc jeśli kiedykolwiek zamierzacie pracować przy tworzeniu gier – lista irytujących elementów w tym zawodzie może okazać się bezcenna. Dodajmy, że to opowieść bogato ilustrowana stworzonymi przez przepytywane zespoły screenshotami z gier.
W świat wirtualnej rozrywki w goglach zabiera nas dział Vive VR Corner, gdzie obok Manifestu 99, Awake: Episode 1 i Containment Initiative występuje Wolfenstein Cyberpilot. A opowiada o tym redaktor User Jama z Cosmosem na głowie.
Bartek Kluska w Retro Expressie zabierze nas za to do światów zbudowanych z dużych pikseli – od Wormhole na ZX Spectrum 128K, przez Laserbirds na ZX Spectrum 48K po The Shadow Over Hawksmill na C64. I jeszcze Bonnie & Clyde na ZX Spectrum.
Pixel Kids Pawła Schreibera zaprasza dzieciaki do gry w What the Golf i Hidden Through Time oraz planszówki Zombie Kidz: Ewolucja.
A teraz Loading. A w środku coś dla fanów Magic the Gathering w wersji cyfrowej, spisanej słowami Michała Klimka. Dalej coś, na co pewnie długo czekaliście: raport z miasta pełnego dziwaków i zombiaków Night City zrealizowany przez Micza. Oj chyba sporo się działo. Wszystko to uzupełnione screenami i rozmową z Pawłem Sasko, Lead Quest Designerem Cyberpunk 2077. Na osłodę tych mrocznych, cyberpunkowych klimatów – Animal Crossing Pocket Camp opisany i ograny na smartfonie przez Michała R. Wiśniewskiego. Czyli ciastka, fanty i kopalnie.
Przeskakujemy do działu Play the Game, a tam…. spotykamy Michała R. Wiśniewskiego grającego w The Last of Us Part II (kilka stron dalej gra w Personę 4 Golden, a jeszcze dalej w If Found…). Na sąsiedniej stronie Pjotsze gra w roboty w Warborn (i słucha gotyckiego country w West of Dead). A Sos walczy w zremasterowany Commmand & Conquer i Disintegraion oraz prowadzi Shantae przez Rajską wyspę w Shantae and the Seven Sirens. Zdan za to prowadzi boje w Danger Scavengera. Paweł Schreiber rozgryza tajniki Noity ukryte w podziemiach, Natomiast Piotr Pieńkowski próbuje przetrwać we Frozen Flame. Bazyl przeprowadza mordobicie w Mortal Kombat 11: Aftermath, a User Jama poszukuje przełączników światła w Those Who Remain. Emilus pływa w Beyond Blue, natomiast Borek zwiedza Greymoor w The Elder Scrolls Online. Jest i Sir Haszak, który ocenia Desperados III i prowadzi batalie z żarłocznymi krzakami.
W Hall of Fame Bartek Kluska dowodzi, że najlepszą grą na świecie jest Micro Machines. Piotr Mańkowski rozmawia z Warrenem Spectorem z okazji 20-lecia Deus Exa. Bartek Czartoryski opowiada o bogach i Kratosie, wiodąc nas przez krainy God of Wars, a Szymon Góraj prowadzi nas wprost do świata Star Wars: Knight of the Old Republic II.
Secret Level obfituje w ciekawostki: tym razem Paweł Gawlikowski doszukuje się punktów wspólnych dla komiksów i świata gier, a User Jama doszukuje się hyperrealizmu w Uncharted 4. Na deser Wejście smoka, czyli podróż komercyjną rakietą SpaceX, o której opowiada User Jama.
Side Quest wypełniony został opowieściami o sześciu serialach, jednym anime, dziesięcioma komiksami i sześcioma książkami. W Big Boksach tym razem Micz prezentuje pudło z drugą częścią Monkey Island. Na dyskietkach! No a Śledziu wakacjuje w domku typu Brda.
No to pozostały nam jeszcze Creditsy. Paweł Schreiber poszukuje niedopowiedzeń i niedomówień w grach. Czyli poetyki w cyfrowych opowieściach. Marcin M. Drews rozwija opowieść o Thunderbirds, grze będącej malutkim fragmentem popkulturowej układanki. Łukasz Bernacki przygląda się pierwszym grom karate, a całość domyka autofire (z przedrukami z Pixelposta). Zapomniałem o czymś? Ach tak – felietony.
Marcin Granat słucha rapu Słonia i rymuje o grach. Piotr Pieńkowski wspomina ankiety w ŚGK. Piotr Gawrysiak zwiedza Museum of Modern Art. Wirtualnie. Alex wspomina Gambleriadę. Borek rozważa wyrobienie prawa jazdy na ciężarówkę. Ciekawe, jak szybko to przeczytacie i co będziecie robić przez resztę wakacji.