Program obrazkowo-tekstowych opowieści w pierwszej połowie listopada wypełnią dzieła zabawne i przeznaczone dla dzieci (jak pan Borsuk i pani Lisica oraz przygody dziobaka Toto), ale i historie dotykające poważnych problemów – w tym Persepolis i Wyszywanki.

Dla wielbicieli klasycznych postaci, znajdzie się też porcja Abe’a Sapiena, kontynuacja przygód Hellblazera (w interpretacji Mike’a Careya), odrodzenie rodu Skywalkerów, duża dawka klasyki Goscinnego oraz Lucky Luke, Sixtene, Siostry Niezpominajki i Smerfy.

Mistrzowie Komiksu. Persepolis

Persepolis to donośny głos sprzeciwu wobec narzuconego siłą religijnego reżimu. W komiksowej autobiografii Marjane Satrapi ukazuje początek rewolucji islamskiej w Iranie, swój kilkuletni pobyt w Wiedniu i powrót do kraju. Persepolis to dzieło uniwersalne, pełne niezwykle celnych obserwacji oraz obrazów, zabarwione zarówno humorem, jak i ironią czy nostalgią. Przed patosem chroni je jednak poczucie dystansu autorki, wspaniale współgrające z czarno-białymi, często symbolicznymi ilustracjami. Persepolis zostało wyróżnione nagrodą za scenariusz roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême, a w 2007 roku powstała animowana adaptacja komiksu pod tym samym tytułem, która została nominowana do Oscara. Scenariusz i rysunki: Marjane Satrapi. 352 strony w twardej oprawie. Cena: 99,99 zł.

Mistrzowie Komiksu. Wyszywanki

Wyszywanki Marjane Satrapi, których fabuła toczy się niejako równolegle do Persepolis, oferują czytelnikowi wielobarwną serię opowieści z życia kilku pokoleń Iranek. Młoda Marjane czuwa nad samowarem, a z ust zebranych na rodzinnym spotkaniu kobiet płyną kolejne historie: czasem straszne, kiedy indziej niewiarygodne, ale wszystkie bez różnicy zabawne i wzruszające. Ten album, choć całkiem osobny, stanowi nieodłączne uzupełnienie Persepolis. Scenariusz i rysunki: Marjane Satrapi. 136 stron w twardej oprawie. Cena: 59,99 zł.

Abe Sapien – W odmętach i inne opowieści, tom 3

Trzeci tom opowieści o Abie Sapienie, jednym z najważniejszych agentów Biura Badań Paranormalnych i Obrony. Album składa się z opowieści zarówno o przygodach Abe’a jako funkcjonariusza Biura, jak i o jego korzeniach, które przez wiele lat pozostawały nieznane. W pierwszej historii świeżo upieczony agent zostaje wysłany na francuskie wybrzeże, aby wydobyć spod wody szczątki potężnego czarownika. Wkrótce musi stanąć do walki z wiekowym złem w postaci demonicznych mnichów. W kolejnych opowieściach Sapien znajdzie się nad nawiedzonym jeziorem, spotka wampiry z Ameryki Środkowej, pozna dzieje szalonego naukowca poszukującego przodków człowieka i przeżyje jeszcze mnóstwo innych przygód. Scenariusz: Mike Mignola, Scott Allie, John Arcudi, rysunki: Max Fiumara, Sebastián Fiumara. 448 stron w twardej oprawie. Cena: 149,99 zł.

Hellblazer, Mike Carey, tom 1

Kolejny tom opowiadający o Johnie Constantine – Hellblazerze, pierwszy z trzech autorstwa Mike`a Careya. Dla opinii publicznej John zginął w czasie zamieszek w więzieniu niemal dwa lata temu. Nie można powiedzieć, że znające go osoby są tym faktem zmartwione. Jego życie nie było usłane różami i można by sądzić, że tam, gdzie jest teraz, jest mu lepiej niż w doczesnym życiu. Ale czy jego rodzina myśli tak samo? John postanawia pojechać do Liverpoolu, aby odwiedzić swoją siostrę Cheryl i jej rodzinę. Odkrywa, że dom, w którym mieszkają jest nawiedzony i dowiaduje się o zniknięciu swojej siostrzenicy Gemmy. To wystarcza, by przywrócić Johna do życia ze wszystkimi tego konsekwencjami. Mike Carey kontynuuje ukazywanie Hellblazera jako maga o wielu twarzach. Podobnie jak Brian Azzarello, jego poprzednik w pisaniu scenariuszy tej serii, Mike Carey nie zapomina o brytyjskich korzeniach postaci i otwiera czytelnikom drzwi do tej sfery życia Johna Constantine`a, która wciąż nie jest im znana: jego rodziny. Scenariusz: Mike Carey, rysunki: Marcelo Frusin, Steve Dillon, Lee Bermejo i inni. 352 strony w twardej oprawie. Cena: 139,99 zł.

Star Wars Film. Skywalker. Odrodzenie, tom 9

Seria Star Wars Film to adaptacje komiksowe filmów z uniwersum Star Wars: od tych najstarszych (Nowa nadzieja) po najnowsze (Skywalker. Odrodzenie). Po raz pierwszy klasyczne filmowe historie zostały przedstawione w komiksach kierowanych do najmłodszych czytelników (już od 8. roku życia), którzy dopiero poznają odległą galaktykę i być może nie obejrzeli jeszcze wszystkich części gwiezdnej sagi. Wojna między światłem a ciemnością dobiega końca. Kylo Ren, nowy Naczelny Wódz Najwyższego Porządku, udaje się do Nieznanych Regionów w poszukiwaniu tajemniczej istoty, która może dać mu siłę do zniszczenia Ruchu Oporu. Generał Leia Organa i jej sojusznicy usiłują zbudować flotę zdolną mu się przeciwstawić. Pośrodku stoi Rey – przyszłość rycerzy Jedi – nawiedzana przez mroczne wizje i prawdę, z którą nie może się pogodzić… Scenariusz: Alessandro Ferrari, rysunki: Igor Chimisso i inni. 80 stron w miękkiej oprawie. Cena: 29,99 zł.

Klasyczne komiksy Goscinny’ego. Luc Junior

Przygody młodego reportera Luca Juniora. Bohater wraz ze swoim przyjacielem fotografem Ciaptakiem oraz wiernym psim towarzyszem Alfonsem przeżywają liczne przygody, prowadząc zawiłe śledztwa. Komiks łączący napięcie i humor w najczystszym stylu genialnego tandemu Goscinny / Uderzo! To pierwsze kompletne wydanie łączące siedem przygód stworzonych przez René Goscinny’ego i Alberta Uderzo w latach 1954 –1957. Na potrzeby tej edycji plansze komiksowe zostały odrestaurowane i pokolorowane: Luc Junior i skradzione klejnoty, Luc Junior w Ameryce, Luc Junior i syn maharadży, Potajemny reportaż, Luc Junior i Paspartosi, Luc Junior wśród Marsjan, Luc Junior – dobrowolny rozbitek. Album zawiera dodatkowo ponad trzydzieści stron z rysunkami oraz oryginalnymi dokumentami autorów, a także perełkę – jedyny realistyczny komiks ich autorstwa, Bill Blanchart, pierwszy raz w postaci albumu. I oczywiście wszystkie składniki asteriksowego humoru zastosowane w szalonych przygodach Luca Juniora! Scenariusz: René Goscinny, rysunki: Albert Uderzo. 232 strony w twardej oprawie. Cena: 119,99 zł.

Lucky Luke. Karawana, tom 24

Kolejny album o legendzie Dzikiego Zachodu autorstwa dwóch sław: Morrisa i Goscinnego! W XIX wieku Amerykę przemierzają karawany osadników szukających lepszego życia na zachodzie kontynentu. Przewodnikiem jednej z nich zostaje Lucky Luke. Ma doprowadzić do Kalifornii dwadzieścia wozów, w których jadą: trębacz, poganiacz bydła, nauczycielka, fryzjer, szalony wynalazca, karawaniarz. Podróż przebiega normalnie do momentu, gdy w karawanie zdarza się pierwszy akt sabotażu. Lucky Luke musi wykryć sprawcę. Ale to nie koniec kłopotów. Osadników czeka jeszcze spotkanie z Indianami. Scenariusz: René Goscinny, rysunki: Morris. 48 stron w miękkiej oprawie. Cena: 29,99 zł.

Smerfy i świat emocji. Smerf, który czuł się odrzucony, tom 10

Dziesiąty tom serii o Smerfach, która ma pomagać najmłodszym czytelnikom w przezwyciężeniu swoich lęków. Każdy album jest uzupełniony wskazówkami dla dzieci i ich rodziców, jak radzić sobie z kłopotami emocjonalnymi. Słabeuszek to miły i uczynny Smerf, który chce uczestniczyć we wszystkich grach i zabawach przyjaciół. Niestety, nie jest ani szybki, ani silny, ani zwinny. Nie umie się też obronić przed żartami, które stroją sobie z niego koledzy. Czy ta przykra sytuacja będzie musiała trwać wiecznie? Scenariusz: Falzar, Thierry Culliford, rysunki: Antonello Dalena. 40 stron w miękkiej oprawie. Cena: 24,99 zł.

Siostry Niezapominajki. Skarb Lucilli, tom 3

Trzeci tom zarówno przygodowej, jak i wzruszającej opowieści o trzech nastoletnich siostrach Niezapominajkach oraz sekretach ich rodziny. Dziewczyny wyjeżdżają na kolonie do miasteczka położonego na francuskim wybrzeżu Atlantyku. Lucilla, najmłodsza z sióstr, spędza całe dnie na poznawaniu zwierząt morskich, znajduje nawet wyrzuconego na brzeg żywego wieloryba. Jak się tam znalazł? Równocześnie bohaterki wpadają na trop tajemnicy sprzed stu lat, związanej z ich daleką krewną i ruinami luksusowego hotelu. Siostry starają się wyjaśnić obie sprawy i nawet nie przypuszczają, jak ważne sekrety z przeszłości ujawni ich śledztwo! Scenariusz: Giovanni Di Gregorio, rysunki: Alessandro Barbucci. 72 strony w twardej oprawie. Cena: 49,99 zł.

Sixtine. Pirackie wybawienie, tom 3

Od śmierci ojca Sixtine mieszka sama z mamą… i trzema duchami piratów, które nad nią czuwają! Ucieczka przed bestią nie z tego świata prowadzi ją do tajnego pokoju ojca, a stamtąd do… krainy cieni! Six odkrywa coraz więcej rodzinnych tajemnic i zaczyna podejrzewać, że piraci byli z nią nie do końca szczerzy… Scenariusz: Frédéric Maupomé, rysunki: Aude Soleilhac. 80 stron w twardej oprawie. Cena: 49,99 zł.

Dziobak Toto i drapieżniki, tom 3

Toto i Chichi wpadli w poważne tarapaty. Znaleźli się na środku rzeki otoczeni przez wilkowora i diabła tasmańskiego, którzy tylko czekają, żeby wziąć ich na ząb! Jest tylko jeden sposób, żeby uciec przed dwoma groźnymi drapieżnikami: dać się ponieść nurtowi rzeki, licząc na cudowne ocalenie.

Trzeci tom zabawnej serii dla najmłodszych, w którym śledzimy przygody wesołej gromady bohaterów: dziobaka Toto, kolczatki Chichi, koali Wawa i nietoperza Riri. Scenariusz: Eric Omond, rysunki: Yoann. 32 strony w twardej oprawie. Cena: 39,99 zł.

Pan Borsuk i pani Lisica. Karnawał, tom 5

Tegoroczna zima jest długa i bardzo sroga. Mróz bezlitośnie skuwa ziemię, która nie rodzi plonów, a zwierzętom powoli kończą się zapasy. Na szczęście lisy i borsuki to dzielne stworzenia! Postanawiają przegonić zimę… zabawą, śpiewem i tańcem! Czy zagrają na nosie śnieżnej królowej, która ustąpi pola wiośnie? Przy odrobinie magii wszystko jest możliwe. Ludzkie charaktery w zwierzęcych maskach, zabawne perypetie i próba zmierzenia się z innością, która zamiast dzielić, łączy naszych sympatycznych bohaterów. Według dziennika Le Monde historia pana Borsuka i pani Lisicy to „przepełniona humorem i czułością piękna lekcja tolerancji”. Scenariusz: Brigitte Luciani, rysunki: Eve Tharlet. 32 strony w twardej oprawie. Cena: 39,99 zł.