Wakacje z komiksami zdecydowanie należą do dzieciaków, bo to dla nich stworzono przygody Małej Syrenki, opowieści o Sixtine, historie ze świata Gigantów i potyczki Sisters oraz Kumpelek, a nawet wysłano Smefy w kosmos.

Zwolennicy komiksów edukacyjnych zapewne chętnie sięgną po ilustrowaną historię Ady Lovelace i Galileusza, a najmłodsi czytelnicy – po Opowieści z Bukowego Lasu i po kolejny tomik historii Pana Borsuka i pani Lisicy (a także Ligę Super-Petsów!). Do wspólnego czytania zaprasza też czwarty tom Złotej Kolekcji Kajka i Kokosza – a w nim same perełki: Szkoła latania, Wielki turniej, Na wczasach i Zamach na Milusia… Jest też spora dawka treści dla fanów sci-fi z uniwersum Gwiezdnych wojen (Serce Drengirów i Wojna łowców nagród) i światów Jacka Vance’a (Książęta Demony. Malagate, zwany Potworem). Na deser – duża dawka superbohaterów w serii DCeased i Hellblazer w interpretacji Jamiego Delano (dla odważnych czytelników).

Hellblazer, tom 9

Kolejny tom opowiadający o Johnie Constantine, magu i okultyście; ostatni autorstwa Jamiego Delano. Po raz pierwszy od dłuższego czasu John Constantine przeżywa okres spokoju. Jego egzystencji nie zakłócają żadne demony ani duchy. Ostatnia sprawa, która się zajmował – morderstwa dokonywane przez szaleńca nazywanego Domatorem – nie miała nadprzyrodzonego charakteru, ale bardzo nim wstrząsnęła. Zresztą John nie uważa jej za zakończoną – nadal nie odnalazł mordercy. A skoro kłopoty nie pojawiają się same, to czemu ich nie wywołać? I jak potem się z nich wydostać? Hellblazer to najdłużej ukazująca się seria imprintu Vertigo (1988–2013). Na przestrzeni lat scenariusze przygód Johna Constantine’a pisało wielu znanych autorów, m.in. Garth Ennis, Paul Jenkins, Warren Ellis, Brian Azzarello, Neil Gaiman czy Grant Morrison. Jamie Delano był pierwszym scenarzystą serii. Ukazał postać Johna Constatineʼa na tle wydarzeń politycznych lat 80. XX wieku i zdefiniował tę postać, uwydatniając jej problemy i niejednoznaczność. Zapoczątkował karierę Hellblazera, trwającą niemal 30 lat. Scenariusz: Jamie Delano, rysunki: Richard P. Rayner, Mike Hoffman, Mark Buckingham, Bryan Talbot, Ron Tiner, David Lloyd. 488 stron w twardej oprawie. Cena: 199,99 zł.

Książęta Demony. Malagate, zwany Potworem, tom 2

Drugi tom opowieści science fiction o Kircie Gersonie, który od dzieciństwa był przygotowywany do dokonania zemsty rodowej. Tropienie Książąt Demonów, pięciu zbrodniarzy odpowiedzialnych za śmierć jego bliskich, rozpoczął od Attela Malagate’a, istoty należącej do zmiennokształtnej rasy książąt gwiazd. Sytuacja się skomplikowała, kiedy Malagate kazał porwać przyjaciółkę Gersena. Teraz bohater, aby uratować uprowadzoną i rozprawić się z przeciwnikiem, będzie musiał wysilić całą swoją inteligencję… Seria komiksowa o Kircie Gersenie powstała na podstawie cyklu powieści science fiction Demon Princes, słynnego amerykańskiego pisarza Jacka Vance’a, twórcy klasycznej trylogii fantasy „Lyonesse”. Scenariusz: Jean-David Morvan, rysunki: Paolo Traisci. 56 stron w twardej oprawie. Cena: 59,99 zł.

Uniwersum DC. DCeased – Martwa planeta

Minęło pięć lat od wydarzeń opisanych w albumie „DCEased – Nieumarli w świecie DC”, kiedy na świecie wybuchła epidemia spowodowana równaniem antyżycia. Ci, którzy przeżyli, zostali ewakuowani i zamieszkali na Ziemi-2. Wszystko się zmieniło, gdy nowa Liga Sprawiedliwości otrzymała wezwanie z Ziemi. Czy na tej martwej planecie nadal może istnieć życie? Liga, dowodzona przez Damiana Wayne’a, Jona Kenta i Cassie Sandsmark – nowych Batmana, Supermana i Wonder Woman – musi wrócić do domu. Kto lub co czyha na nieustraszonych bohaterów? Album zawiera materiały pierwotnie opublikowane w amerykańskich zeszytach DCeased: Dead Planet #1–7. Scenariusz: Tom Taylor, rysunki: Trevor Hairsine. 204 strony w twardej oprawie. Cena: 89,99 zł.

Star Wars Wielka Republika. Serce Drengirów, tom 2

Tom 2 cyklu Wielka Republika. Kiedy galaktyka przygotowuje się do świętowania Festiwalu Republiki na Valo, w głębi Dzikiej Przestrzeni toczy się zaciekła bitwa, a Jedi z Latarni Gwiezdny Blask muszą połączyć siły ze swoim największym wrogiem, by stawić czoło hordzie Drengirów. A gdy Avar Kriss i jej nowi sojusznicy walczą z koszmarnymi stworzeniami w surowym wulkanicznym świecie, młoda Jedi Keeve Trennis kładzie wszystko na szali, żeby ocalić swojego byłego mistrza przed ciemnością. Tymczasem kim – lub czym – jest Wielka Protoplastka? Czy Jedi znajdą inne siły działające w świecie Drengirów? Co więcej, nikczemni Nihilowie może i są w odwrocie, ale rzucają długi cień! Scenariusz: Cavan Scott, rysunki: Georges Jeanty, Ario Anindito. 120 stron w miękkiej oprawie. Cena: 39,99 zł.

Star Wars. Wojna łowców nagród

Osławiony łowca nagród, Boba Fett, ma wreszcie w swoich rękach najcenniejszą zdobycz: Hana Solo, zamrożonego w karbonicie dla ułatwienia transportu. Fett zamierza zawieźć przemytnika na Tatooine, żeby odebrać sowitą nagrodę za jego głowę z rąk pr zerażającego przestępczego bossa – Jabby Hutta. Tylko jedna przeszkoda stoi między Fettem a zapłatą… za to dość spora. Nic jednak nie powstrzyma Fetta przed osiągnięciem celu! Przygotujcie się na zadziwiające, epickie spotkanie, które wstrząśnie galaktyką! Udział wezmą: powracający Szkarłatny Świt, Darth Vader, Luke Skywalker, Leia Organa, Valance, doktor Aphra ora z Huttowie rywalizujący o miano największych łotrów galaktyki – a pomiędzy nimi utknie Boba Fett! W tomie zebrano materiał wydany pierwotnie w zeszytach Star Wars: War of the Bounty Hunters Alpha oraz Star Wars: War of the Bounty Hunters 1–5. Scenariusz: Charles Soule, rysunki: Steve McNiven. 160 stron w miękkiej oprawie. Cena: 49,99 zł.

Kajko i Kokosz – Złota Kolekcja, tom 4

Kajko i Kokosz pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki Wieczór Wybrzeża w 1972 i stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej popkultury. Cykl Janusza Christy (1934–2008) opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i nieco samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa oraz przeżywają mnóstwo zabawnych przygód. Złota Kolekcja to wyjątkowa, jubileuszowa edycja z okazji 50-lecia serii. Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostaną wszystkie komiksy Kajko i Kokosz – w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej. Dodatkiem do każdego albumu jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Czytelnicy znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice. Tom czwarty kolekcji zawiera cztery komiksy: Szkoła latania, Wielki turniej, Na wczasach i Zamach na Milusia. Komiks poprzedza wstęp Sławomira W. Malinowskiego, przyjaciela Janusza Christy, dziennikarza, podróżnika i autora filmu dokumentalnego o rysowniku. Posłowie omawia przejście Janusza do Świata Młodych i Relaxu, dzięki którym poznała go cała Polska. Scenariusz i rysunki: Janusz Christa. 208 stron w twardej oprawie. Cena: 99,99 zł.

DC Powieść graficzna dla dzieci DC Liga Super-Pets: Wielka psota

Członkowie Ligi Super-Pets uwielbiają spędzać czas w towarzystwie swoich dwunożnych przyjaciół, jednak nie mogą znaleźć z nimi wspólnego języka. Ludzie zwyczajnie ich nie rozumieją! Pewnego dnia do Metropolis trafia Mister Mxyzptlk (magiczny chochlik z piątego wymiaru) – siewca chaosu i zniszczenia. Liga Sprawiedliwości wpada w jego pułapkę. Na ratunek rusza Liga Super-Pets! Nasi czworonożni bohaterowie muszą znaleźć sposób na pokrzyżowanie planów złośliwego chochlika i ocalenie miasta przed zniszczeniem. Niestety w tym celu będą musieli poprosić o wsparcie swojego największego wroga… Akcja komiksu DC Liga Super-Pets: Wielka Psota rozpoczyna się bezpośrednio po wydarzeniach przedstawionych w filmie DC Liga Super-Pets. Scenariusz: Heath Corson, rysunki: Bobby Timony. 144 strony w miękkiej oprawie. Cena 39,99 zł.

Smerfy Komiks. Kosmosmerf, tom 6

Szósty album przygód Smerfów, niezwykłych istot, które zostały pokochane przez dzieci na całym świecie. Tom zawiera dwie opowieści: Kosmosmerf oraz Smerfozmieniacz pogody. Pewien Smerf marzy o poznaniu innych planet, dlatego zaczyna budować pojazd kosmiczny. Czy uda mu się zrealizować szalone pragnienie? Gdy ma się przyjaciół, wszystko jest możliwe. Później Pracuś postanowi uprzyjemnić życie Smerfom dzięki urządzeniu, które kontroluje pogodę. Ale czy siły natury naprawdę można ujarzmić? Nasi bohaterowie boleśnie się o tym przekonają! Scenariusz: Peyo, Yvan Delporte, Gos, rysunki: Peyo. 64 strony w miękkiej oprawie. Cena: 24,99 zł.

Mój pierwszy komiks 5+ Pan Borsuk i pani Lisica, Ani chwili wytchnienia! tom 4

Nadchodzi zima! Borsuki gromadzą zapasy, robią się senne i coraz częściej poszukują spokoju. Borek marzy o ciepłym łóżku w przytulnej norce, tymczasem Róża woli hasać w głębokim śniegu. Czy tak różne potrzeby da się ze sobą pogodzić? Przecież jakoś trzeba przetrwać tę zimę! Ludzkie charaktery w zwierzęcych maskach, zabawne perypetie i próba zmierzenia się z innością, która zamiast dzielić, łączy naszych sympatycznych bohaterów. Według dziennika Le Monde historia pana Borsuka i pani Lisicy to „przepełniona humorem i czułością piękna lekcja tolerancji”. Scenariusz: Brigitte Luciani, rysunki: Eve Tharlet. 32 strony w twardej oprawie. Cena: 39,99 zł.

Mój pierwszy komiks 5+ Opowieści z Bukowego Lasu, Wyprawa po skarb, tom 3

Wyprawa po skarb to pierwszy album, który powstał we współpracy Loïca Jouannigota z Michelem Plessixem. Zapada wieczór i cała rodzina Rabatków zasiada przy kominku, żeby posłuchać mrożącej krew w żyłach opowieści Narcyza o skarbie zakopanym przez bezlitosnego pirata Krasnorosta. Następnego dnia wczesnym rankiem pięcioro króliczątek postanawia wyprawić się nad rzekę w okolice słynnej Zatoki Życzliwości, gdzie według rodzinnej legendy jest ukryty skarb. Nagle… Niesłychane! W piasku odnajdują butelkę, w której ktoś umieścił tajemniczą mapę. Dzielna drużyna Rabatków natychmiast postanawia ruszyć na poszukiwanie cennego skarbu piratów. Czy w starym, opuszczonym młynie straszy duch? Czy mech na drzewach chce nam coś powiedzieć? I co mogą oznaczać tajemnicze symbole w podziemnym tunelu pod skałą? Wyprawa po skarb poniesie was ku wspaniałej przygodzie w towarzystwie nieustraszonego rodzeństwa Rabatków! Scenariusz: Michel Plessix, rysunki: Loïc Jouannigot. 40 stron w twardej oprawie. Cena: 39,99 zł.

Najwybitniejsi Naukowcy. Ada Lovelace – Czarodziejka liczb

W tym tomie kolekcji Najwybitniejsi Naukowcy, prezentującej postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii, poznamy angielską matematyczkę Adę Lovelace. Ada była córką lorda Byrona, znanego poety. Wychowywała ją matka, która chciała dać jej jak najlepsze wykształcenie, dlatego skierowała jej zainteresowania ku matematyce i logice. Dzięki matce Ada poznała Charlesa Babbage`a, twórcę maszyny analitycznej, zwanej często pierwszym komputerem. Chcąc przybliżyć jego pracę innym, Ada przetłumaczyła z włoskiego artykuł o wynalazku Babbage`a i dodała do niego obszerny komentarz z algorytmem do wykonania na maszynie analitycznej. Z tego powodu uznaje się ją za pierwsza programistkę. W albumie znajdują się krótkie biogramy najważniejszych postaci występujących w komiksie, posłowie dr. Tomasza Rożka, propagatora nauki i twórcy kanału Nauka To Lubię, oraz kalendarium odkryć bohaterki. Scenariusz i rysunki: Jordi Bayarri. 48 stron w miękkiej oprawie. Cena: 24,99 zł.

Najwybitniejsi Naukowcy. Galileusz – Posłaniec gwiazd

Kolejny tom kolekcji Najwybitniejsi Naukowcy, prezentującej postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii. Jego bohaterem jest Galileusz, astronom, eksperymentator, dociekliwy i uparty badacz, którego obserwacje potwierdziły to o czym ponad 100 lat wcześniej pisał Mikołaj Kopernik – że Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie. W albumie znajdują się również krótkie biogramy najważniejszych postaci występujących w komiksie, posłowie dr. Tomasza Rożka, propagatora nauki i twórcy kanału Nauka To Lubię, oraz kalendarium odkryć Galileusza. Scenariusz i rysunki: Jordi Bayarri. 48 stron w miękkiej oprawie. Cena: 24,99 zł.

Kumpelki. I kto jest najlepszy? Tom 2

Drugi tom humorystycznej serii dla nastolatek o perypetiach Jessiki i jej najbliższych kumpelek. Dziewczyny wszystko robią razem – chodzą na zakupy, do kina czy na imprezy, wspólne też próbują sobie radzić z codziennymi kłopotami i oczywiście chłopakami. Ale czasami ma się dość nawet najlepszych koleżanek! Scenariusz: Christophe Cazenove, rysunki: Philippe Fenech. 48 stron w miękkiej oprawie. Cena: 29,99 zł.

Sisters. Uda się czy się nie uda? Tom 16

Najnowszy tom pełnej gagów i niespodziewanych sytuacji serii o przygodach dwóch sióstr: nastoletniej Wendy i o kilka lat młodszej Marine. Marine powoli dorasta – i choć nie robi się mądrzejsza, to na pewno jest coraz sprytniejsza. Jej podstępy zadziwiają Wendy, ale też działają jej na nerwy. Starszej siostrze coraz trudniej utrzymać Marine w ryzach, a kiedy szalona mała blondynka zacznie się bawić w „uda się czy się nie uda”, śmiesznym i strasznym sytuacjom nie będzie końca… Scenariusz: Christophe Cazenove, William Maury, rysunki: William Maury. 48 stron w miękkiej oprawie. Cena: 29,99 zł.

Giganci. Bora i Leap, tom 3

Kolejny, trzeci tom nowej francuskiej serii dla młodszych i starszych czytelników, opowiadający o pochodzących z różnych stron świata dzieciach, które wykazują ponadnaturalne zdolności. Podążając za przyciągająca je nieznaną siła, odkrywają olbrzymie istoty połączone z siłami natury i pomagają im się przebudzić. Bohaterami trzeciego tomu są Bora i Leap – rodzeństwo mieszkające w niewielkiej kambodżańskiej wiosce. Pewnego dnia Leap odkrywa, że rozumie mowę kamieni i odnajduje ukrytą w dżungli gigantkę Kymę, mówiącą skałę. Okazuje się, że również brat Leap, Bora, ma podobne zdolności. Wspólnie muszą uratować Kymę przed tajemniczą organizacją należącą do miliardera Calvina Crosslanda, który uzyskał już władzę nad gigantem zniszczenia Alypharem. Scenariusz: Lylian, rysunki: Paul Drouin. 48 stron w miękkiej oprawie. Cena: 29,99 zł.

Sixtine. Pies z mroku, tom 2

Od śmierci ojca Sixtine mieszka z matką… i trzema duchami piratów, które nad nią czuwają! Zmuszona do przeprowadzki licealistka i jej matka znajdują wśród kartonów pudło pełne starych książek i filmów o duchach. Jeszcze o tym nie wiedząc, Sixtine zbliża się pomału do tajemnic swojej rodziny ze strony ojca… Scenariusz: Frédéric Maupomé, rysunki: Aude Soleilhac. 80 stron w twardej oprawie. Cena 49,99 zł.

Disney. Mała Syrenka

Komiksowa adaptacja kinowego hitu Mała Syrenka! Kolejny tom kolekcji klasycznych baśni Disneya, w której znajdują się takie tytuły jak Król Lew, Mulan czy Zakochany kundel. Arielka to syrenka, która wbrew zakazowi ojca postanawia poznać świat znajdujący się nad powierzchnią oceanu. Podczas jednej z takich wypraw zakochuje się w przystojnym księciu. Aby stać się człowiekiem, Arielka zawiera pakt z przebiegłą morską wiedźmą Urszulą, przez co naraża na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale też całą podmorską krainę rządzoną przez jej ojca, króla Trytona. Czy Arielka znajdzie w sobie dość odwagi, żeby stawić czoło złu i spełnić marzenia? Wzruszający komiks o determinacji, odwadze, poświęceniu i miłości, która wszystko zwycięża. Scenariusz: Tom Anderson, rysunki: Xavier Vives Mateu. 64 strony w miękkiej oprawie. Cena: 29,99 zł.