Od dziś w salonach prasowych (tych rzeczywistych i tych internetowych można już kupić pierwsze komiksy z serii Marvel Fresh, które zastąpią linię Marvel Now 2.0. W opowieściach rysunkowych odnajdziemy klasycznych superboheterów Marvela, od Steve’a Rogersa, przez Tony’ego Starka, po Logana w nowych historiach zebranych w tomach Wojny nieskończoności: Odliczanie oraz Wojny nieskończoności.

Pierwsza para albumów Marvel Fresh zamykają wątki ze Strażników Galaktyki (w ramach Marvel Now 2.0) i szykują grunt na kolejne przygody. Scenariusz Wojen nieskończoności: Odliczania napisał Gerry Duggan, autor znany z serii Deadpool i Strażnicy Galaktyki. Rysunki stworzyli Michael Allred i Laura Allred (Silver Surfer), Mike Deodato Jr. (Grzech pierworodny, Niezwyciężony Iron Man), Mike Hawthorne (Deadpool) oraz Aaron Kuder (Strażnicy Galaktyki). Scenariusz Wojen nieskończoności również napisał Gerry Duggan, rysunki stworzyli Mark Bagley (Ultimate Spider-Man), Mike Deodato Jr. (Grzech pierworodny, Niezwyciężony Iron Man), Andy MacDonald oraz Cory Smith.

Nowa linia Marvel Fresh zostanie wydana w miękkich oprawach ze skrzydełkami oraz białymi grzbietami. Za tłumaczenie poszczególnych tytułów odpowiadają: Paulina Braiter, Bartosz Czartoryski, Marcin Roszkowski, Zofia Sawicka, Marek Starosta, Marceli Szpak, Weronika Sztorc oraz Jacek Żuławnik. Marvel Fresh domyka linię wydawniczą Marvel Now 2.0, stając się okazją do rozpoczęcia przygodę z komiksowym uniwersum Marvela dla nowych czytelników. Wszystkie serie (z wyjątkiem Thora) podejmują bowiem zupełnie nowe wątki, co oznacza, że można się nimi cieszyć w pełni od pierwszy tomów. Wielbicieli klasycznych herosów Marvela usatysfakcjonuje zaś powrót ikonicznych postaci, takich jak m.in. Steve Rogers, Tony Stark, Thor czy Bruce Banner, do najbardziej znanych superbohaterskich tożsamości. Peter Parker znów zacznie się spotykać z Mary Jane, a Logan nawet powstanie z martwych.

Nic nie ukazuje tych zmian lepiej niż seria Avengers pióra Jasona Aarona, jak zawsze kapitalnie łączącego rozmach i szaloną akcję z humorem i ciętymi dialogami. To tutaj prześledzimy burzliwe narodziny nowej grupy Avengers, w której składzie znajdą się najpopularniejsi herosi Marvela, tacy jak Kapitan Ameryka, Iron Man, Doktor Strange, Czarna Pantera czy Kapitan Marvel. Poznamy też pierwszą drużynę Mścicieli, która zawiązała się u zarania dziejów pod dowództwem boga Odyna. Nowe zmagania czekają też mutantów w ciepło przyjętej serii X-Men: Czerwoni australijskiego scenarzysty Toma Taylora (twórcy All-New Wolverine), odwołującej się do klasycznych dla X-Men motywów tolerancji, inności i walki o własne miejsce w świecie. Legendarna telepatka Jean Grey stanie na czele własnej drużyny i jeszcze raz zawalczy o pokojowe współistnienie ludzi i mutantów. W Powrocie Wolverine’a pojawi się Logan, który zginął tragicznie pod koniec Marvel Now. Powrócą też Strażnicy Galaktyki — najpierw w albumie Wojny nieskończoności: Odliczanie i jego kontynuacji zatytułowanej Wojny nieskończoności, opowiadających dzieje kosmicznej walki o przepotężne Kamienie Nieskończoności, a potem w serii autorstwa Donny’ego Catesa — obecnej gwiazdy Marvel Comics, autora mającego szczególny talent do mrocznych, niesztampowych historii, co udowodnił w wydanych również w Polsce seriach Doktor Strange czy Thanos. Nie zabraknie komiksów skupiających się na poszczególnych bohaterach. Peter Parker wróci do korzeni — do pracy w Daily Bugle i znajomości z Mary Jane — w serii Amazing Spider-Man pisanej tym razem przez Nicka Spencera (Tajne imperium). Doktor Stephen Strange wyruszy w kosmos na poszukiwanie nowej magii, a jego nieziemskie przygody opowie utytułowany scenarzysta Mark Waid (Kingdom Come). (Nie)sławny burzyciel czwartej ściany i regenerujący się degenerat Deadpool kolejny raz zabłyśnie absurdalnym humorem w serii Skottiego Younga (Nienawidzę Baśniowa). Thor zaś poszuka odpowiedzi na pytanie, kim jest gromowładny bóg bez swojego słynnego magicznego młota, w serii Jasona Aarona prowadzącej do wielkiego crossoveru Wojna światów. Miłośnicy mroczniejszych, poważniejszych historii powinni poznać dwie zupełnie nowe serie. Pierwsza z nich to Venom ze znakomitym scenariuszem Donny’ego Catesa — trzymająca w napięciu historia z pogranicza horroru i thrillera psychologicznego, opowiadająca o szaleństwie i trudnej, burzliwej przyjaźni byłego dziennikarza Eddiego Brocka ze świadomym kosmicznym symbiontem. Druga to nominowany do Nagrody Eisnera i utrzymany w konwencji horroru Nieśmiertelny Hulk autorstwa Ala Ewinga — mroczny, nieoczywisty portret cichego naukowca Bruce’a Bannera i jego zielonego potwora Hulka, toczących ze sobą nieustanną walkę.

Restart, czyli w uproszczeniu wprowadzenie nowej linii wydawniczej w miejsce starej, to słowo dobrze znane fanom Marvel Comics. W ostatnich latach Dom Pomysłów przeprowadził kilka takich akcji. Największym z restartów był Marvel Now z lat 2012–2015 (w Polsce 2015–2018), ukazujący świat Marvela po crossoverze Avengers kontra X-Men i zakończony historią Tajne wojny. Później na amerykańskim rynku pojawiły się jeszcze: All-New, All-Different Marvel (2015–2016), Marvel Now 2.0 (2016–2017) i Marvel Legacy (2017–2018). Najlepsze i najważniejsze komiksy z tych linii zostały wydane w Polsce nakładem Wydawnictwa Egmont w latach 2019–2021 pod wspólnym szyldem Marvel Now 2.0. W tym czasie wielu dotąd drugoplanowych bohaterów włożyło kostiumy klasycznych herosów — Kapitanem Ameryką został Sam Wilson, czyli były Falcon, doktor Jane Foster podniosła magiczny młot Mjolnir jako nowa Thor, a po śmierci Wolverine’a dziedzictwo przejęła jego córka Laura Kinney, znana dawniej jako X-23. Nie zabrakło też pamiętnych komiksowych crossoverów — dwa stronnictwa superbohaterów pod wodzą Iron Mana i Kapitan Marvel starły się w II wojnie domowej, a wkrótce potem Steve Rogers, były Kapitan Ameryka, odmieniony przez kosmiczne siły, przejął władzę w faszystowskiej organizacji Hydra i zmienił Stany Zjednoczone w swoje Tajne imperium. W 2018 roku Dom Pomysłów zaproponował swoim fanom ostatni jak dotąd restart — Fresh Start. To właśnie komiksy z tej linii wydawniczej zadebiutują w Polsce już w maju pod szyldem Marvel Fresh.