Od piątku dostępne są Kroniki Myrtany: Archolos – darmowy mod do legendarnej gry Gothic II: Złota edycja, oferujący zupełnie nowy, otwarty region Królestwa Myrtany, złożoną historię oraz ulepszone systemy umiejętności i mechaniki rozgrywki.

Dostajemy tym samym szansę na powrót do chylącego się ku upadkowi państwa Rhobara II. Przedłużająca się wojna powoduje coraz większe niepokoje społeczne, a wiara w zwycięstwo gaśnie z dnia na dzień. Wcielamy się w Marvina, młodego mężczyznę, którego czająca się na horyzoncie wojna wypędziła z domu aż na Archolos, ogromną wyspę na wschód od Myrtany. Odkryjemy tym samym nigdy niewidziany region królestwa pełen winnic, farm i wiosek, zapomniany w pierwszej grze z serii Gothic.

Rzeczywistość Archolos – rzekomej ostoi bezpieczeństwa – okazuje się daleka od oczekiwań. Bogaci kupcy pragnący tylko złota, słudzy króla Rhobara II, wprowadzającego w życie coraz to nowe i bardziej restrykcyjne prawa oraz fale zdesperowanych uchodźców poszukujących lepszego życia. Marvin będzie musiał znaleźć sposób na przetrwanie w tym świecie pełnym zdrady, oportunizmu i sprzecznych interesów. Tym samym możemy przeżyć wydarzenia, które ukształtowały fabułę z serii Gothic, w tym jak powstanie Kolonii Górniczej wpłynęło na życie ludzi z dala od kontynentu.

Główne cechy modyfikacji:

  • pełna zgodność z lore serii Gothic
  • ponad 60 godzin rozgrywki
  • ponad 170 zadań z wieloma sposobami ich ukończenia
  • około 200 losowych wydarzeń, w które może wplątać się główny bohater
  • nowy system wytwarzania przedmiotów: alchemia, gotowanie i pisanie magicznych zwojów
  • dopracowana ekonomia oraz zrównoważone statystyki przedmiotów opracowane wspólnie z fanami serii Gothic
  • rozbudowany system podróży z opcją wyboru pomiędzy magicznymi telep ortami, łodziami i karawanami najemników

Kroniki Myrtany dostępne są do pobrania za darmo w sklepach GOG oraz Steam. Do uruchomienia modyfikacji potrzebna jest podstawowa gra Gothic II: Złota Edycja.