Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier nie trzeba specjalnie przedstawiać – to cykliczna impreza, która wrosła już w na stałe w krajobraz Łodzi. Jubileuszowa, 30. edycja oznacza jednak dla tego wydarzenia jedną poważną zmianę – nową lokalizację, którą jest hala Expo-Łódź znajdująca się przy alei Politechniki 4.

Tegoroczny festiwal www.facebook.com/festiwalkomiksu tradycyjnie już jest okazją do spotkania ponad 100 artystów z Polski i zagranicy, spędzania czasu na łowieniu autografów, pracy w warsztatach tematycznych, zabawy podczas turniejów, rozmów i dyskusji, wysłuchiwania prelekcji i brania udziału w konkursach. Organizatorzy imprezy obiecują wiele niespodzianek jubileuszowych oraz możliwość spotkania gości specjalnych: Johna Higginsa, Johna Laymana, Cyrila Pedrosa, Grażyny i Zbigniewa Kasprzaków oraz Grzegorza Rosińskiego. Festiwal startuje w piątek 27 września 2019 roku, zakończy się w niedzielę, 29.09.2019 r.

btr

Tak nową lokalizację festiwalu reklamuje jego dyrektor, Adam Radoń:

„Przyjemnym zaskoczeniem będzie też zupełnie nowa przestrzeń, którą przygotowaliśmy w tym roku. To hala Expo mieszcząca się przy al. Politechniki, a zatem doskonała lokalizacja blisko centrum miasta i z wygodnym dojazdem z Dworca Kaliskiego i Fabrycznego, co powinno ucieszyć zarówno mieszkańców Łodzi, jak i naszych gości przyjezdnych. To będzie prawdziwe święto komiksu na europejską skalę!”

Środkowoeuropejska impreza poświęcona komiksom w tym roku zapewni zwiedzającym ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni targowej do zwiedzania, 4 sale konferencyjne mieszczące po 120 osób oraz główną aule dla 460 osób.

Inaugaracja 30. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier nastąpi w piątek 27 września W EC1 Łódź wraz z wernisażem wystawy „Sztuka DC, Świt bohaterów”, przygotowywanej wspólnie przez Art Ludique Le Musée i EC1 Łódź. Tak charakteryzuje ją Adam Radoń, dyrektor festiwalu:

„Ekspozycja, na którą składają się m.in. oryginalne plansze komiksowe twórców z DC Comics oraz rekwizyty i kostiumy z filmów wytwórni Warner Bros. ukazuje historię i fenomen takich postaci jak Superman, Batman i Wonder Woman.”

Wystawa bohaterów uniwersum DC będzie dostępna dla zwiedzających do 2 lutego 2020 roku.

30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi to także pretekst do zaprezentowania wystawy zatytułowanej „100 kadrów na 100-lecie polskiego komiksu”, prac czeskich artystów oraz portugalskiego kolektywu The Lisbon Studio. To tylko część z dziesięciu zaplanowanych wystaw kilku wydarzeń specjalnych. Najważniejszych gości festiwalu właściwie nie trzeba przedstawiać, to autorzy takich dzieł jak Thorgal, Szninkiel, Yans, Podróżnicy, Strażnicy, Sędzia Dredd i Trzy cienie.

Od 2009 roku formuła Międzynarodowego Festiwalu Komiksu została rozszerzona o strefę gier elektronicznych, która skupia się na turniejach, prezentacjach gier i sprzętu oraz premierach nowych tytułów. Widzowie będą mogli zagrać m.in. w Fortnite, League of Legends, Gwenta, Wiedźmina 3, Super Mario Makera 2 oraz The Legend of Zelda: Link’s Awakening. Będzie też strefa gier VR, gier retro oraz miejsce dla wielbicieli karcianek, planszówek i gier bitewnych. Bilety na festiwal można kupić na tej stronie, w cenach od 10 do 40 zł. Wejściówki na imprezę dostępne będą także w kasach, podczas trwania wydarzenia. Pixel jest patronem medialnym Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, w Łodzi będzie można również znaleźć stoisko naszego magazynu.