O Muminkach Tove Jansson napisała już wszystko (co chcielibyśmy wiedzieć o niezwykłej dolinie). Nie tylko napisała, ale i doskonale zilustrowała swoje powieści, czyniąc tym samym swoje kreacje niezapomnianymi. Fińska ilustratorka i pisarka dała nam kompletny, baśniowy świat, który zasiedliła barwnymi i charakterystycznymi postaciami oraz myślami, które pozostaną na zawsze w głowach dzieciaków, młodzieży i dorosłych – jeśli tylko udało im się spotkać na swojej drodze Muminki. Wielu z nas zapewne pamięta japońską adaptację w postaci serialu animowanego…

Od 24 lutego w księgarniach i internetowych salonach prasowych możemy zdobyć pierwszy, zbiorczy tom komiksowej serii Muminki, w którego skład wchodzi jedenaście czarno-białych opowiadań o sympatycznych trollach (tak, Muminki są odmianą trolli, nie wiedzieliście?).Łącznie Wydawnictwo Egmont Polska zapowiada wydanie czterech zbiorczych tomów (powielających wydane w latach 2005-2007 komiksy autorstwa Tove Jansson, które już mogliśmy zobaczyć na naszym rynku).

Opowieści o Muminkach narodziły się w 1939 roku, podczas walk Finów ze Związkiem Radzieckim. Właśnie w tym okresie nazywane były trollami i nieco różniły się od postaci znanych dziś. Pierwsze wydanie Muminków drukiem nastąpiło w 1945 roku, pod nazwą Małe trolle i wielka powódź. Trzy lata później, w 1948 roku Muminki pojawiły się na paskach komiksowych w szwedzkim dzienniku Ny Tid, a opowiedziane rysunkami historie były adaptacjami opowieści z drugiego tomu przygód Muminków – Komety nad Doliną Muminków. Dalsze, komiksowe losy Muminków umożliwiły rozwinięcie skrzydeł Tove Jansson dzięki współpracy z Associated Newspapers, które zaproponowało wydanie Muminków na rynku brytyjskim (seria rysunkowa debiutowała 7 lipca 1954 roku w dzienniku The Evning News) – i wtedy nastąpiła prawdziwy zalew Muminków, które pojawiły się w około 120 dziennikach i ponad 40 krajach. Pierwsza seria komiksów o Muminkach liczy 21 opowieści (siedem z nich powstało wspólnie z bratem Tove Jansson, Larsem) oraz 52 historie napisane wyłącznie przez Larsa – ostatnie powstały w 1974 roku.

W pierwszym tomie zbiorczych opowieści rysunkowych o Muminkach, liczącym 232 strony (w twardej oprawie), przeczytamy czarno-białe opowiadania zatytułowane Rabusie, Życie rodzinne, Muminki na Riwierze, Wyspa Muminków, Niebezpieczna zima, Zabawa w udawanie, Nowy dom Muminka, Nowe życie Muminków, Zakochany Muminek, Dżungla w Dolinie Muminków oraz Muminki i Marsjanie w przekładzie Teresy Chłapowskiej. Wszystko to w nietypowym formacie (216×285 mm) i przy przystępnej cenie (99,99 zł). Wydawca określa tematykę komiksu jako miksturę filozofii oraz przygód. W pełni się z tym zgadzamy.