Wielki (choć nie gabarytami) poprzednik ZX Spectrum (aka ZX82) doczekał się zainteresowania ze strony sceny spectrumowej, która na forum Speccy.pl ogłosiła konkurs na stworzenie produkcji (dema, intra, efektu, kawałka kodu który robi COŚ) nazwanego Wyzwanie programistyczne 1.

I choć sam konkurs na forum Speccy.pl wisi od stycznia tego roku, a miał być rozstrzygany w marcu na Speccy.pl party 2020.1 – to sami wiemy jak to z imprezami konkursowo-integracyjnymi bywa w obliczu szalejącej pandemii. Mimo wszystko prace można wciąż zgłaszać, do końca 11.12.2020 r., do godziny 23:59.59, w formacie plików .p, a jeśli będzie ich cztery lub mniej to zostaną na stałe umieszczone w ROM-ie interfejsu, będącego nagrodą w konkursie (łącznie dla autorów pięciu najlepszych prac).

Przy większej liczbie prac będzie już zamieszanie konkursowe i  wyłanianie zwycięzców, które nastąpi 15 grudnia, podczas spotkania online. Dla uzupełnienia materiałów dla programistów, nadmieniamy, że platformą konkursową jest komputer ZX81 wyposażony w 16 lub 32 KB RAM. Maksymalna wielkość pliku binarnego to 8 KB, który musi uruchamiać się z ZXpanda lub ZX1541 (bądź działać pod emulatorem EightyOne). Co więcej – produkcja może korzystać tylko z przestrzeni adresowej od 0x6000 do 0x8000 i uruchamiać się przez RAND USR 8192 (finalna alokacja produkcji to adresy od 0x2000 do 0x4000, pod którymi program nie może zapisywać danych). Chciałoby się rzec do dzieła (kto potrafi czarować na ZX81 z rozszerzeniem pamięci). Reasumując: do wygrania interfejs i wieczna chwała (zatopiona w krzemie).

Aktualizacja: Do konkursu zgłoszono łącznie cztery prace (smoothie , 192bytes, Pylon i Goodbye World) które możemy zobaczyć w tym miejscu.