Serdecznie dziękujemy Wam za cierpliwość i w to wtorkowe południe witamy Was wiadomością, na którą czekaliście od dawna! Opublikowaliśmy pełen, godzinowy PROGRAM 8. edycji Festiwalu Script Fiesta.

Jak co roku festiwal otworzy Klinika Scenariuszowa, a zamknie go PITCH FIESTA, podczas której wszyscy chętni twórcy będą mogli zaprezentować swoje teksty i pomysły profesjonalnym producentom. Po raz drugi festiwalowi towarzyszy również Śniadanie dla Wydawców Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej oraz Branży Filmowej.

Masterclasses na światowym poziomie

Gościem specjalnym będzie Kira-Anne Pelican (m.in. asystentka przy takich produkcjach jak “Matrix” czy “Ladykillers”), która przeprowadzi masterclass na temat pisania dialogów. Trzecim zagranicznym gościem będzie Helen Jacey – autorka książki “Kobieta w roli głównej”, która podczas masterclassu opowie o sposobach konstruowania kobiecych postaci, czyli podejmie temat szczególnie ważny w kontekście tego, co się dzieje obecnie na rynku filmowym w Polsce i na świecie. Fantastycznym gościem masterclassu na temat pisania i tworzenia interesujących bohaterów będzie też jeden z najlepszych polskich aktorów dramatycznych i komediowych – Arkadiusz Jakubik.

Narracja w świecie wirtualnym

Marcin Łunkiewicz, producent, który zajmuje się tworzeniem materiałów VRpodzieli się wiedzą, jak myśleć o narracji w świecie wirtualnym. Dorota Piskor, absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej opowie o tym, jak pisać scenariusze do teledysków, czyli form bardziej wizualnych i abstrakcyjnych – oraz pozbawionych dialogu, a operujących wyłącznie obrazem.

Scenarzysto, mamy sposób jak odnaleźć się na polskim rynku!

Przedstawiciele Match&Spark, najpopularniejszej i najlepiej radzącej sobie obecnie na rynku polskim i międzynarodowym agencji talentów opowiedzą, jak pracować z agentem i czym w ogóle agent się zajmuje – i co najważniejsze – jak można go zdobyć? Na festiwalu odbędzie się panel, podczas którego przedstawiciele nowo powstałej Gildii Scenarzystów Polskich – Krzysztof Rak i Grzegorz Łoszewski – opowiedzą o tym, jak poprawić sytuację scenarzysty na polskim rynku.

Warsztaty dla twórców

Barbara Pawłowska, wykładowczyni WSF i Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, odpowie na pytanie, jak napisać scenariusz filmu dokumentalnego a także poda przykłady podejścia reżyserów do scenariusza przy realizacji wybranych, najgłośniejszych polskich produkcji z ostatnich lat. Milenia Fiedler, wybitna montażystka opowie z kolei, jak pisać scenariusz, żeby nie wycinać scen w montażu.
Dyrektor Artystyczna Festiwalu Script Fiesta i jego twórczyni – Agnieszka Kruk – pojawi się na scenie Kina Elektronik, żeby opowiedzieć o pierwszym punkcie zwrotnym, czyli najważniejszym elemencie każdego scenariusza.
Podczas festiwalu odbędą się także warsztaty pisania tekstów dla dzieci oraz warsztaty konstruowania seriali.

Horror a sprawa polska

Drugim ważnym gatunkiem filmowym – obok komedii – o którym będziemy rozmawiać, będzie horror – opowie o nim Tomasz Kolankiewicz, obejrzymy też nagradzanego na świecie “Wilkołaka” Adriana Panka i porozmawiamy z twórcami filmu.

Szturmujemy księgarnie!

Script Fiesta to międzynarodowy projekt edukacyjno–kulturalny łączący formułę festiwalu, konkursu, konferencji, warsztatów i indywidualnych konsultacji.
W tym roku w festiwalu w roli GOŚCIA HONOROWEGO weźmie udział świetnie Wam już znany Jonathan Lynn, który poprowadzi warsztaty na temat pisania komedii, masterclass na temat komedii oraz będzie promować swoją książkę “Żarty na bok. Zasady Komedii”, którą na polski rynek filmowy wprowadza Warszawska Szkoła Filmowa we współpracy z Wydawnictwem Akademickim Dialog.

Przypominamy, że dzięki współpracy szkoły i wydawnictwa do księgarń wraca kultowa w środowisku scenarzystów pozycja – “SCENARIUSZ NA MIARĘ XXI wieku. Obszerny Przewodnik po Technikach Pisania Nowoczesnych Scenariuszy Filmowych” Lindy Aronson.

Specjalne pokazy filmowe

Zobaczymy “Córkę trenera” Łukasza Grzegorzka, a po filmie odbędzie się case study z twórcami. Pamiętacie zeszłoroczne spotkanie z twórcami filmu „Ciemno, prawie noc”? Podczas GALI OTWARCIA FESTIWALU pokażemy najnowszy film w reżyserii Borysa Lankosza.

Pamiętajcie, że wszystkie wydarzenia w Kinie Elektronik (oprócz warsztatów, na które obowiązują wcześniejsze zapisy, Śniadania i Pitch Fiesty, na które obowiązuje rejestracja) są OTWARTE dla szerokiej publiczności i DARMOWE.

Szczegóły paneli znajdziecie na naszej stronie w DZIALE AKTUALNOŚCI
A godzinowy grafik spotkań w zakładce PROGRAM.