Nowym wyzwaniem dla weterana game devu będzie Silna Sztuczna Inteligencja. Carmack przekazał tę informację na swoim profilu w serwisie Facebook.

Dalej będzie wspomagał rozwój technologii w firmie Oculus, ale jako konsultant i (jak sam zaznaczył) tej tematyce będzie poświęcał relatywnie mało swojego czasu.

Dziedzina, która obecnie bardziej interesuje Carmacka to “artificial general intelligence” (AGI), którą na nasz język tłumaczy się jako “Silna Sztuczna Inteligencja”. Koncept ten zakłada, że sztuczna inteligencja jest w stanie zrozumieć absolutnie wszystko co może zrozumieć także człowiek. Brzmi ciekawie… i ambitnie. Carmack napisał, że we wszystkich przedsięwzięciach, w których dotąd działał (w grach komputerowych, budowaniu rakiet kosmicznych, czy w rzeczywistości wirtualnej) zawsze miał w jakimś stopniu zarysowaną ścieżkę, prowadzącą do celu, który chciał osiągnąć. W przypadku AGI jest to dla Johna jedna, wielka niewiadoma, a do tematu chce podejść jak “wiktoriański naukowiec-dżentelmen”.

Post na Facebooku został polubiony przez mnóstwo osób, w tym Marka Zuckerberga*, więc raczej mała szansa, że przy tej okazji będziemy obserwować takie kontrowersje, jak wtedy gdy Carmack zechciał odejść od gier w kierunku VR, co zakończyło się sądowym konfliktem z firmą Zenimax (do której obecnie należy m.in. id Software). Trzymamy kciuki za sukcesy na tej nowej drodze!

*Przypominamy, że Oculus VR jest firmą-córką dla Facebooka