Ile razy to już przerabialiśmy – zombie, przetrwanie, postapo, mozolne zdobywanie przyczółków i zasobów, przeraźliwe jęki zarażonych i oczyszczający ogień z dubeltówki. Tym razem może być jednak odrobinę inaczej. Studio Jutsu Games wraz z Games Operators zamierza zabrać nas w 2022 roku do świata, który podupadł, ale jest szansa odbudować go na starym szkielecie..

Infection Free Zone,  ma nam umożliwić wybór dowolnego miasta na świecie z jego dokładnie odwzorowaną topografią, budynkami oraz ich rozmieszczeniem i stanąć na czele grupy ocalonych z zagłady. Naszym zadaniem będzie zbudowanie bazy, odbudowanie i odtworzenie infrastruktury w jej pobliżu, tak by zapewnić osadzie samowystarczalność. Wieczorem… przyjdą zainfekowani, poszukujący pożywienia, by podkopać nasze morale i umocnienia. Co ciekawe – DLC do gry 112 Operator, zatytułowany Last Duty okazuje się… wstępem do fabularnym do Infection Free Zone.

W tle fabularnym pojawia się wirus obłędu, który to przyczynił się do zgonu znacznej części populacji, a niedobitkom odebrał rozum i zamienił w agresywne kreatury. Całe społeczeństwa przestały istnieć. Miasta się wyludniły. Brakowało podstawowych zasobów takich jak woda, jedzenie czy elektryczność. A jednak to nie zmarli, ani zainfekowani byli w najgorszej sytuacji. Największy koszmar czekał tych, którzy przetrwali. I tu mniej więcej zaczyna się nasza rola.

Infection Free Zone to gra strategiczna z gatunku base building, city builder / rebuilder, osadzona w postapokaliptycznej przyszłości. Wcielimy się w niej w jedną z osób, która przetrwała apokalipsę i staniemy na czele grupy ocaleńców z naszego miasta, by razem współtworzyć strefę wolną od zakażenia. Taka, która umożliwi przetrwanie kolejnej noc. Reszta zabawy to zbieranie zasobów, walka z zainfekowanymi, obrona bazy i chwytanie wszystkich okazji, by przetrwać jeden dzień dłużej. Dane do odbudowy zniszczony w wirusowej pożodze miast pochodzą z OpenStreetMap – możemy wybrać dowolne miasto jako arenę do obrony i obudować je schronami i fabrykami, adaptując istniejące budynki do naszych potrzeb. Z dużym naciskiem na umocnienia i wieżyczki strzelnicze.

Obok budowania i odbudowywania infrastruktury pobawimy się również w gromadzenie zasobów z dobrze znanych źródeł – sklepów, aptek, poszukiwanie broni i przeczesywanie ciemnych zakamarków. Będą też starcia z zainfekowanymi, realizowane za pomocą broni białej i dalekiego zasięgu. Pomocne może okazać się ukształtowanie terenu. Do tego R&D – czyli próby wynalezienia lekarstw i szczepionek. Podobno spotkamy na swojej drodze innych ocalonych, chroniących się w podobnych strefach. Gra ma trafić na ekrany PC w 2022 roku. Tło fabuły dostępne jest już dziś w formie DLC do 112 Operatora zatytułowanego Last Duty.