Według badań PISA (Programme for International Student Assessment) dotyczących sytuacji uczniów – w Polsce nawet 70 tysięcy najmłodszych dzieci może nie mieć dostępu do komputera lub Internetu. Co w praktyce oznacza wykluczenie cyfrowe, którego skutki wyraźnie widać w okresie pandemii i zmiany trybu nauczania.

Problem dotyczy około 25% uczniów, którzy obecnie, w dobie cyfrowej nauki muszą współdzielić sprzęt komputerowy, niezbędny do pracy i nauki, ze swoim rodzeństwem i rodzicami. To oznacza około miliona dzieci, borykających się z problemami dostępu do Internetu i urządzeń elektronicznych. A wykluczenie cyfrowe w okresie pandemii oznacza również wykluczenie społeczne.

Wspólna inicjatywa kilkunastu firm, dystrybutorów i serwisów internetowych ma na celu walkę z powyższym zjawiskiem. Wydarzenie zatytułowane Gra Paczka będzie okazją do uczestnictwa w weekendzie popularnymi, polskimi streamerami i streamerkami, którzy wraz ze Szlachetną Paczką zbierają pieniądze na wykluczone cyfrowo dzieci oraz docelowo umożliwić im uczestniczenie w lekcjach online i dalszy rozwój. Podczas łącznie 18 edycji Szlachetnej Paczki do potrzebujących rodzin trafiło łącznie 7500 komputerów. Obecnie metody pracy fundacji musiały się zmienić.

W dniach 14-17 maja będziemy mogli wziąć udział w wydarzeniu, w którym na żywo rozgrywkę zaprezentują m.in. znani streamerzy i youtuberzy: Rock, Łozo, Ewron, Doknes, Lempiank, Jcob, Archon, Wonziu i wielu innych. Szczegóły oraz harmonogram wydarzeń dostępne na stronie wydarzenia, które odbędzie się już za niecały tydzień. Docelowo Szlachetna Paczka zamierza dotrzeć do ponad 2000 najmłodszych uczniów, a także przekazać sprzęt 50 najbardziej potrzebującym dzieciom. Dla widzów wydarzenia przewidziano konkursy z nagrodami o łącznej wartości 50 000 zł.