Zbierze nawet tytuły i znajomych z konsoli, zapisy do bety już otwarte.

GOG szumnie zapowiedział Galaxy 2.0, nową wersję swojego launchera do gier, który ma aspiracje, by być czymś znacznie więcej niż kolejny klient do uruchamiania jakiejś części naszej kolekcji – chce stać się naszą biblioteką zbierającą wszystkie posiadane tytuły w jednym miejscu. Nawet te konsolowe. Chociaż nie planuje ich włączać. Brzmi dziwnie? Bo jest. Brzmi interesująco? Cóż, także jest.

GOG Galaxy 2.0 ma zindeksować wszystkie nasze gry, niezależnie od tego, skąd je mamy i pozwalać uruchamiać te PCtowe z jednego klienta. Co prawda, znając życie, będziemy musieli gdzieś w tle uruchomić Uplay, Steama czy Origina, ale to z poziomu GOGa wyszukamy tytuł, którego szukamy, nie przekopując się wcześniej przez kilka bibliotek, co stanowi pewne ułatwienie (choć sceptycy mogą zwrócić uwagę, że podobne, choć nie do końca identyczne funkcjonalności podrzucają Discord i Nvidia Experience). To jednak tylko początek tego, co zaoferuje Galaxy 2.0 – platforma ma umożliwić komunikację ze wszystkimi znajomymi, niezależnie od tego, czy znamy ich z Xboxa, PS4 czy Epic Games Store i sprawić, że także ich zbierzemy w jednym miejscu. Ponadto, dostaniemy też opcję monitorowania naszych osiągnięć i wielu innych danych związanych z grami, zyskując ładny przegląd tego, jak podchodzimy do gamingu.

Tę samą wiedzę zyska też GOG, jednak firma przekonuje, że nie zamierza sprzedawać  naszych danych dotyczących nawyków i preferencji związanych z graniem stronom trzecim, możemy więc (nieco) odetchnąć. Włodarze platformy zapewniają też, że jest to ruch w kierunku uporządkowania bardzo zagraconej platformy i wyciągnięcie ręki do graczy, choć zdają się jednocześnie liczyć, ze skoro już odpalimy GOG Galaxy by patrzeć na nasze piękne kolekcje, zechcemy także zakupić coś z GOGowego sklepu – co wydaje się całkiem uczciwym oczekiwaniem, zważywszy na bibliotekarsko-komunikacyjne opcje, jakie zaoferować ma platforma. Oczywiście, nawet, jeżeli nie zdecydujemy się na dodanie innych bibliotek, korzystając z samego GOG Galaxy 2.0 zyskamy ładniejszą bibliotekę i przegląd danych, więc osoby nie ufające polskiemu sklepowi na tyle, by dzielić się z nim informacjami z innych platform i tak powinni na sprawie skorzystać.

Zapisy do beta testów GOG Galaxy 2.0 znajdziecie tutaj.