NVIDIA obiecuje znaczący skok wydajności i nową erę renderowania neuronowego w najnowszej serii kart GeForce RTX 40×0.

Kolejna architektura GPU – Ada Lovelace oraz nowy wariant DLSS 3 w RTX-ach trzeciej generacji ma sprawić, że wydajność układów graficznych może być nawet czterokrotnie większa od obecnej generacji zbudowanej na architekturze Ampree. Dzisiejsza prezentacja kart graficznych GeForce RTX z serii 40 to sygnał dla naszych portfeli, że w połowie października (lub listopada) trzeba będzie je wydrenować, w zamian za większą wydajność grach. Najmocniejszy, flagowy model – RTX 4090 ma zapewnić nawet czterokrotnie wyższą wydajność niż poprzednik (RTX 3090).

Nowością w RTX-ach serii 40 będzie renderowanie neuronowego, w którym do generowania pikseli wykorzystywane są algorytmy bazujące na sztucznej inteligencji.

„Era ray tracingu i renderowania neuronowego napędzanych przez karty RTX jest w pełnym rozkwicie, a nasza nowa architektura Ada Lovelace przenosi ją na wyższy poziom. Ada stanowi milowy krok dla graczy i toruje drogę twórcom do kreowania w pełni symulowanych światów. Dzięki nawet czterokrotnie większej wydajności w porównaniu z poprzednią generacją, Ada wyznacza nowy standard dla branży.” – Jensen Huang, założyciel i prezes firmy NVIDIA

 

Technika Deep Learning Super Sampling (DLSS) znana z poprzednich generacji RTX-ów, w której wykorzystano sztuczną inteligencję w wersji 3 może posłużyć do generowania pełnych klatek, co umożliwi odciążenie CPU. Pozostałe nowinki RTX-ów serii 40 to m.in. multiprocesory strumieniowe o mocy cieniowania do 83 teraflopów (2x więcej w stosunku do RTX 30×0), rdzenie RT o wydajności do 191 teraflopów (2,8x więcej od poprzedniej generacji), rdzenie Tensor o wydajności 1,32 petaflopów (5x więcej od wcześniejszej generacji), technologia Shader Execution Reordering (zwiększenie wydajności wykonywania zadań poprzez zmianę harmonogramu cieniowania w locie, co może zwiększyć wydajność ray tracingu do 3 razy, a liczbę klatek na sekundę w grach nawet o 25%), mechanizm Ada Optical Flow Accelerator o dwukrotnie większej wydajności (służący do przewidywania ruchu w scenie), usprawnienia architektury (TSMC 4N), które mają zapewnić nawet dwukrotny wzrost wydajności energetycznej, a także podwójne enkodery NVIDIA, skracające czas eksportu o połowę i obsługujące standard AV1.

W rdzeniach RT trzeciej generacji zapewniono dwukrotnie wyższą przepustowość w zakresie obliczeń przecięcia promienia z trójkątem, uzupełniając je o dwie jednostki sprzętowe – Opacity Micromap (przyspiesza ray tracing testowanej geometrii alfa) i Micro-Mesh (generuje w locie mikrosiatki, aby stworzyć dodatkową geometrię, zapewniając zwiększenie złożoności geometrycznej bez ponoszenia tradycyjnych kosztów wydajności i miejsca na złożone geometrie(.

NVIDIA Omniverse, wchodząca w skład oprogramowania NVIDIA Studio, wkrótce zostanie wzbogacona o NVIDIA RTX Remix – platformę do tworzenia remasterów RTX klasycznych gier. RTX Remix, co umożliwi moderom łatwe wykorzystanie oryginalnych zasobów gry i automatyczne ulepszenie materiałów za pomocą zaawansowanych narzędzi SI oraz szybką implementację efektów RTX z ray tracingiem i DLSS.

Czas na zimny prysznic – najbardziej wydajna karta graficzna z serii 40 – RTX 4090 ma z DLSS 3 zapewnić do 4 razy większą szybkość renderowania od RTX 3090 Ti z DLSS 2. Przy zbliżonym zużyciu energii do poprzednika (450 W) ma też oferować do dwóch razy większą szybkość we współczesnych grach. RTX 4090 został wyposażony w 76 miliardów tranzystorów, 16 384 rdzenie CUDA i 24 GB pamięci GDDR6X. Umożliwi zabawę w ponad 100 klatkach na sekundę w grach w rozdzielczości 4K. Karty RTX 4090 będą można kupić od środy, 12 października, w cenach zaczynających się od… 1599 USD (na polskim rynku: 9499 zł). Tańszy model RTX 4080 będzie dostępny w dwóch wariantach – RTX 4080 16 GB z 9728 rdzeniami CUDA i 16 GB pamięci GDDR6X (ok. dwukrotnie szybszy we współczesnych grach od GeForce RTX 3080 Ti) oraz RTX 4080 12 GB z 7680 rdzeniami CUDA i 12 GB pamięci GDDR6X (ma być szybszy od RTX 3090 Ti). Startowe ceny wymienionych modeli to 1199 USD (w Polsce 7049 zł) i 899 USD (ok. 5299 zł w Polsce).