Gdybym napisał „Mikołaj Kamiński” wielu z Was musiałoby sięgać po Googla, pisząc jednak „Sos Sosowski” możemy od razu skojarzyć ten pseudonim(mylnie uznawany przez pewne media za nazwisko) z niezwykle barwnymi gram i nieszablonowymi rozwiązaniami: to m.in. twórca McPixela (na którego kontynuację wciąż czekamy) i rozwijanego właśnie Mosh Pit Simulatora oraz Dooma. Rozgrywanego na pianinie.

Lista projektów Sosa jest jednak znacznie dłuższa i warto się im przyjrzeć, chociażby po to, by zobaczyć jak Mikołaj eksperymentuje z grami i to na różnych platformach (bo znany jest też ze swojego uwielbienia dla Commodore 64. Zaskakujące, że do tej pory rzadko prezentował swój talent na scenie komputerowej, która w Polsce wciąż jest aktywną subkulturą, lubującą się w klasycznych komputerach i konsolach. Sos (jako The Sos) wśród produkcji scenowych na Pouecie ma już kilka prac na koncie, spośród których większość to gry na PC i C64 oraz jedno intro z chmurkami (zdobywca 3 miejsca na Evoke 2016). Nie widziałem jednak nigdy jego produkcji na polskich demo-parties.

I stało się, na tegorocznym party Xenium 2019, które odbyło sie w ostatni weekend w Katowicach, w barwnym tłumie ok. 150 osób dało się zauważyć nieodłączny kapelusz i równie nieodłączny uśmiech Sosa, przewijający się wśród gromady rozgadanych scenowców. Przyjechał na party scenowe z własną produkcją. I nie była to gra, ale prawdziwe demo dla Commodore 64. Największy scroll na party, zrealizowany na pełnym ekranie na C64. Tytuł też nie pozostawia złudzeń: Big F***ing Scroller 2000. I te piksele rzeczywiście porażają wielkością. Po obejrzeniu produkcji nie trzeba było długo czekać na reakcję, Sos dostał propozycje dołączenia do grupy Altair (na co wyraził zgodę), a za swojego wielkiego scrolla na C64, zajmującego 6 KB dostał statuetkę za zajęcie drugiego miejsca. Gratulujemy Mikołaju! Całą produkcję Sosa z Xenium na C64 można znaleźć na Pouecie.